عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق گفت که عراق در فکر مسیرهای صادرات نفت از طریق قلمرو سوریه و اردن است و اضافه کرد: وقایع اخیر در تنگه هرمز و تاثیر احتمالی آن بر اقتصاد عراق مقامات این کشور را نگران کرده است. ماه گذشته تولید نفت خام عراق به ۵۲/ ۳ میلیون بشکه در روز رسید که از طریق بندر بصره در خلیج فارس و خط لوله‌ای که از کرکوک به بندر سیهان ترکیه کشیده شده، صادر شد. عراق و اردن در فوریه توافق کردند که یک خط لوله نفت با ظرفیت دو میلیون بشکه در روز از بصره تا بندر عقبه اردن بسازند.

 گزارشگران از تصمیم بغداد برای ساخت یک خط لوله جدید به سمت ترکیه به جای خط لوله فعلی خبر دادند. خط لوله‌ای که در زمان حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در معرض خرابکاری‌های متعدد قرار دارد. عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفت: «وزارت نفت در نظر دارد خط لوله نفت عراق را از طریق قلمروی سوریه به دریای مدیترانه گسترش دهد و در حال مطالعه قابلیت اقتصادی این پروژه و شرایط مناسب جغرافیایی و امنیتی آن است.»

وی گفت: این ایده در ۲۰۰۴ ارائه شد، ولی به‌دلیل شرایط امنیتی بی‌ثبات در هر دو کشور به تعویق افتاد. جهاد در مورد خط لوله به اردن گفت: «این پروژه در شورای وزیران به رای گذاشته شد و اجرای آن به تصویب اردن هم رسید. روزانه یک‌میلیون بشکه نفت عراق به بندر عقبه اردن می‌رود. ما هم‌اکنون در حال مطالعه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری از طرف شرکت‌های بین‌المللی هستیم که این خط لوله را در عوض درصدی که از هر بشکه صادرشده می‌گیرند، خواهند ساخت.» وی در مورد انتخاب سوریه و اردن گفت: «هدف افزایش پایانه‌های صادرات عراق و پیدا کردن بازارهایی برای افزایش تولید نفت کشور است؛ این مساله هیچ ربطی به شرایط امنیتی خلیج‌فارس ندارد. ساخت این خطوط لوله ۵ سال طول خواهد کشید و تا زمان پایان کار، شرایط احتمالا تغییر می‌کند.» این اظهارات با گفته‌های پیشین عبدالمهدی در مورد افزایش تهدید رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز متفاوت است. هیبت الحلبوسی، رئیس کمیته نفت و انرژی در مجلس عراق گفت: «ما اعتقاد داریم افزایش پایانه‌های صادرات نفت به کاهش خسارات ناشی از درگیری‌های احتمالی در خلیج فارس کمک می‌کند؛ به همین دلیل است که از این پروژه حمایت می‌کنیم.»

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند