با توجه به سخت‌گذر بودن برخی مناطق پلدختر و معمولان، برنامه‌ریزی‌های لازم برای توزیع نفت سفید و گاز مایع در روستاهای آن مناطق انجام شد.بر پایه این گزارش، در این نشست بر توزیع رایگان گاز مایع در منطقه پلدختر و معمولان و همچنین تامین سوخت موکب‌هایی که در حال خدمت‌رسانی به هموطنان سیل‌زده هستند تاکید شد. در ادامه نشست، مدیران مناطق لرستان، ایلام، همدان، اصفهان، فارس، بوشهر، یاسوج و شهرکرد از طریق سامانه ویدئوکنفرانس، آمادگی خود را برای کمک به مناطق سیل‌زده خوزستان اعلام کردند و مقرر شد که از آسیب‌های وارد شده به تاسیسات و انبارهای نفتی در مناطق سیل‌زده، گزارشی تهیه و به این کمیته اعلام شود. همچنین به دستور مدیرعامل شرکت بر استمرار انتقال نفت خام به پالایشگاه کرمانشاه از طریق نفتکش‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید شد.

اختصاص یک روز حقوق مدیران به مناطق سیل‌زده

در پایان نشست روز گذشته کمیته بحران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با پیشنهاد مدیرعامل شرکت و با استقبال اعضای کمیته، برای کمک به سیل‌زدگان مناطق مختلف کشور، مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، روسای ستادی و معاونان مدیران ستادی یک روز حقوق خود را در یک اقدام خیرخواهانه و خداپسندانه به این موضوع اختصاص دادند. در همین زمینه و با هماهنگی‌های انجام شده مقرر شد کمک‌های نقدی شرکت‌های صاحب نشان و صاحبان جایگاه‌های عرضه سوخت کشور نیز به مراجع ذی‌ربط تحویل شود.

ثبت رکورد در سوخت‌رسانی هوایی

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین گفت: تاکنون ۵۶۰ هزار لیتر سوخت رایگان به بالگردهای امداد و نجات فعال در مناطق سیل‌زده عرضه شده است که این رقم رکوردی بی‌سابقه در سوخت‌رسانی هوایی کشور به شمار می‌آید. در مناطق سیل‌زده تعداد زیادی بالگرد در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان است. موسوی‌خواه درباره نحوه سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده نیز گفت: با تمهیدات اندیشیده شده پیش از وقوع سیل، آمادگی کامل در همه تاسیسات توزیع سوخت در سراسر کشور اعم از انبارهای نفت، واحدهای سوخت‌رسانی به هواپیماها، جایگاه‌ها و مجاری عرضه وجود داشت و با وجود مشکلاتی که سیل در زمینه توزیع و عرضه سوخت ایجاد کرد، هیچ‌گونه کمبودی در این زمینه احساس نشد و سوخت‌رسانی به‌موقع در همه مناطق سیل‌زده در اسرع وقت انجام شد.موسوی‌خواه سوخت‌رسانی به تجهیزات و وسایل امدادی را از دیگر وظایف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در مناطق سیل‌زده عنوان کرد و افزود: به همه ادوات و تجهیزات راهسازی که به‌صورت شبانه‌روزی در مناطق سیل‌زده در حال فعالیت بودند سوخت رایگان تحویل شد، همچنین بیش از ۱۲ هزار ظرف ۲۰ لیتری انواع سوخت اعم از بنزین، نفت‌گاز و نفت سفید در مناطق سیل‌زده توزیع شده است.

وی افزود: اگرچه برخی تاسیسات و مجاری عرضه سوخت در مناطق لرستان، پلدختر، معمولان و بابازید به‌مدت طولانی در محاصره سیلاب بودند، اما هیچ کمبود سوختی در این مناطق دیده نشد و با احیای جایگاه‌های زیر آب رفته و همچنین استقرار جایگاه‌های سیار در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیات سوخت‌رسانی انجام شد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از دیگر تمهیدات اندیشیده شده در مناطق سیل‌زده را عرضه نفت سفید عنوان کرد و افزود: تاکنون ۴ میلیون لیتر نفت سفید در چهار استانی که دچار سیل شده‌اند توزیع شده که این مساله نقش مهمی در تامین گرمایش و انرژی مناطق سیل‌زده داشته است.موسوی‌خواه همچنین از توزیع بیش از ۱۰ هزار تن گاز مایع در مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: با هماهنگی‌های انجام شده تا پایان فروردین ماه در پلدختر گاز رایگان عرضه خواهد شد. وی با بیان اینکه در سیل اخیر چند جایگاه و همچنین خطوط انتقال سوخت دچار مشکل شده‌اند، افزود: با تلاش همکاران من این مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شده و هم‌اکنون هیچ مشکلی در زمینه عرضه سوخت در مناطق سیل‌زده وجود ندارد.

رکورد بی‌سابقه مصرف بنزین در ۲۹ اسفند پارسال

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در ادامه گفت: از ۲۷ اسفند ۹۷ تا پایان شانزدهم فروردین به‌طور میانگین روزانه ۹۸ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳/ ۳ درصد رشد نشان می‌دهد. موسوی‌خواه با بیان اینکه پیش‌بینی ما رشد ۱۴ درصدی بود، افزود: با این حال با شروع بارندگی‌ها و کاهش سفرهای برون‌شهری در ۱۶ روز اول امسال رشد مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها یک درصد بود. موسوی‌خواه درخصوص رکورد مصرف بنزین در ایام پایانی سال افزود: بر پایه آمارهای ارائه شده، بیشترین مقدار مصرف بنزین کشور در روز ۲۹ اسفند ۹۷ ثبت شد که رقم ۱۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر را نشان می‌دهد و رکوردی بی‌سابقه در تاریخ صنعت نفت کشور است.وی درباره کمترین مقدار مصرف نیز گفت: این رقم متعلق به روز ۱۳ فروردین ۹۸ به میزان ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر است که کمترین مقدار مصرف بنزین در فاصله ۱۹‌روزه تعطیلات سال نو به حساب می‌آید. موسوی‌خواه افزود: پیش‌بینی ما از رشد مصرف بنزین در سال جاری حدود ۲/ ۱۰ درصد است که با این حساب پیش‌بینی می‌کنیم امسال به‌طور میانگین روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شود. آرزو می‌کنیم این پیش‌بینی محقق نشود و مردم در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنند.