جلال میرزایی با اشاره به توقف فروش نفت در بورس انرژی گفت: فروش نفت در بورس با برخی چالش‌ها و مشکلاتی مواجه است، چراکه تاکنون پس از انقلاب سابقه نداشته که بخش خصوصی به فروش نفت ورود کرده و بتواند آن را به فروش برساند و همیشه شرکت ملی نفت خود فروشنده بوده است. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: تاکنون دو بار نفت در بورس عرضه شده و باید بازخورد این عرضه دریافت شود تا اگر فروش نفت در بورس موفقیت‌آمیز بود ادامه یابد، چراکه فروش نفت در بورس هدف نیست.

وی با بیان اینکه از همان ابتدا که بحث فروش نفت در بورس مطرح شد پاسخی برای اینکه چگونه نفت در بورس به فروش برسد وجود نداشت، ادامه داد: در کشور هدفی به‌عنوان فروش نفت طراحی شده که از ابزارها برای رسیدن به این هدف استفاده می‌شود اما متاسفانه پس از مدتی ابزارها جای هدف را می‌گیرد. نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس با تاکید بر اینکه تصمیم زنگنه برای توقف ارائه نفت در بورس منطقی است، اظهار کرد: تاکنون دو بار نفت در بورس عرضه شده و باید بازخورد این عرضه دریافت شود تا اگر فروش نفت در بورس موفقیت‌آمیز بود ادامه یابد، چراکه فروش نفت در بورس هدف نیست بلکه هدف اصلی حفظ منافع مردم است و باید از ابزارهای مختلف برای فروش نفت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه وزیر نفت باید گزارشی به سران سه قوه و شورای عالی اقتصادی قوای سه‌گانه ارائه دهد تا مشخص شود اصل ماجرای فروش نفت در بورس چیست، افزود: در فروش نفت در بورس که در دو مرحله صورت گرفته ابهاماتی وجود داشته که باید برطرف شود، چراکه همان زمان که اعلام شد چند محموله نفت به فروش رسیده درباره اینکه خریداران چه کسانی هستند شفافیتی وجود نداشت و باید دید آیا خریداری در بورس وجود دارد یا خیر. عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریمی کشور نباید اسامی خریداران عنوان شود اما باید برای اعضای کمیسیون انرژی مشخص شود که خریداران نفتی چه کسانی هستند و باید خریداری وجود داشته باشد که بتوان نفتی در بورس ارائه کرد. تاکنون دو مرحله نفت در بورس به میزان یک میلیون بشکه به فروش رسیده است که در مرحله نخست عرضه (ششم آبان‌ماه)، از مجموع یک میلیون بشکه نفت عرضه شده، ۲۸۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت معامله شده بود و در مرحله دوم عرضه نفت خام در بورس انرژی با موفقیت انجام و تمام ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام عرضه شده، با قیمت ۶۴ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.