سینوپک، به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت نفتی دولتی در چین و همچنین بزرگ‌ترین‌ خریدار نفت ایران در این کشور، در فاصله کوتاهی بعد از دریافت معافیت‌ از تحریم‌های نفتی آمریکا در ماه نوامبر،‌ خرید نفت از ایران را از سر گرفت. این در حالی است که به گفته سه منبع آگاه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) از ماه دسامبر دریافت محموله‌های نفت خام ایران را آغاز خواهد کرد. طبق گزارش‌های منتشر‌شده، چین پس از دریافت معافیت شش ماهه از آمریکا برای ادامه واردات نفت از ایران، می‌تواند روزانه تا ۳۶۰ هزار بشکه نفت خام از کشورمان خریداری کند. یک مدیر نفتی آگاه به فعالیت‌های سی ان پی سی در ایران گفت این گروه بزرگ چینی که میلیاردها دلار در میادین نفتی ایران سرمایه‌گذاری کرده، آماده است تا تمام سهم تولید خود را از ماه دسامبر بارگیری کند.

این مدیر نفتی که نخواست نامش فاش شود، برآورد کرد که سی ان پی سی حداقل ماهانه ۲ میلیون بشکه نفت، برای جبران کاهش‌هایی که پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا انجام داده بود، از ماه دسامبر بارگیری خواهد کرد که ۲ برابر سطوح گذشته است. دومین منبع آگاه گفت پیش از اینکه معافیت‌ها اعلام شود، سینوپک، بزرگ‌ترین پالایشگاه آسیا برنامه‌ریزی کرده بود تا بارگیری نفت ایران را در ماه نوامبر متوقف کند؛ اما واردات را چند روز پس از دریافت معافیت ازسرگرفت. وی افزود: «ما به واردات نفت ایران در ماه نوامبر ادامه می‌دهیم، چراکه معافیت دریافت کردیم.»

یک منبع آگاه دیگر گفت نفت ایران به لحاظ قیمت‌گذاری در مقابل رقبای دیگر در غرب آسیا جذاب است. در ماه نوامبر و دسامبر، نفت سنگین ایران در بازار آسیا، ۲۵/ ۱دلار در هر بشکه زیر نفت مدیوم عربستان فروخته شد؛ تخفیفی که از سال ۲۰۰۴ تاکنون دیده نشده بود. این منبع آگاه همچنین گفت بسیاری از پالایشگاه‌های چینی به سمت پالایش انواع نفت ایران روی آورده‌اند. آمارهای Refinitiv Eikon نشان می‌دهد ۷۷/ ۲ میلیون تن از نفت خام ایران در ماه اکتبر در بنادر چین تخلیه شده‌اند که این رقم شامل آنچه در تانکرها در بندر دالیان ذخیره شده است نیز می‌شود. بر اساس آمار این موسسه، واردات نفت چین از ایران تا دسامبر می‌تواند به ۳ میلیون تن برسد. مجموعا ۵۱/ ۲ میلیون تن نفت خام ایران در ماه‌های اکتبر و نوامبر در بندر دالیان تخلیه شده‌اند.