یکی از مقامات نفتی هند اعلام کرد، شرکت ملی نفت هند قصد دارد طی توافق سالانه ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با ایران محدودیت حجم واردات را حذف کند. طی توافق شرکت ملی نفت هند با ایران، این شرکت برای سال مالی جاری توافق واردات ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام را امضا کرده است.

به گفته این مقام هندی، واردات نفتی هند از ایران می‌تواند از حجم وارداتی سال گذشته بسیار بیشتر باشد. بیشتر پالایشگاه‌های دولتی هند در سال گذشته به دلیل اختلاف بر سر حقوق توسعه یک میدان بزرگ گازی واردات خود از ایران را متوقف کردند.

به گفته خبرگزاری رویترز، طی توافقات جدید پالایشگاه‌های هند قرار است کلیه هزینه واردات نفتی خود از ایران را به واحد پولی روپیه و از طریق بانک دولتی یو سی او (UCO) هند پرداخت کنند.

بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی یکجانبه آمریکا علیه ایران، هند به همراه هفت کشور دیگر جهان توانست از معافیت ۱۸۰ روز ادامه واردات نفتی از ایران برخوردار شود.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه (اردیبهشت)، این کشور به سایر ملت‌ها فشار وارد کرده است تا واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند. بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت (۱۵ مرداد) اجرایی شدند؛ درحالی‌که تحریم‌های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر (۱۳ آبان) به اجرا گذاشته شدند.

  هند ماه گذشته روزانه ۴۶۶هزار بشکه نفت از ایران خرید

آمارهای وزارت نفت هند نشان می‌دهد واردات نفت این کشور از ایران در ماه اکتبر با حدود ۱۲درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۴۶۶هزار بشکه در روز رسیده است.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری رویترز، میزان کل واردات نفت هند از ایران در بازه زمانی آوریل تا اکتبر یعنی ۷ماه نخست سال مالی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد رشد نشان می‌دهد. این گزارش حاکی است میزان کل خرید نفت هند در ماه گذشته میلادی به بالاترین رقم طی حداقل بیش از ۷ سال گذشته رسیده است. بر این اساس شرکت‌های هندی در ماه اکتبر خرید نفت خود را نسبت به ۰۲/ ۲۱ میلیون تن اکتبر سال گذشته ۵/ ۱۰ درصد افزایش داده‌اند. بسیاری از پالایشگاه‌های هندی پس از یک دوره تعمیر و نگهداری، در ماه اکتبر خرید نفت را از سر گرفتند. در ماه اکتبر، خرید نفت هند از آفریقا به بالاترین رقم طی بیش از ۳ سال گذشته رسید. در هند، که سومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان به‌شمار می‌رود، به‌دلیل رشد تقاضا برای سوخت در فصل برگزاری جشنواره‌ها و شتاب گرفتن فعالیت‌های صنعتی پس از پایان فصل بارش‌های موسمی معمولا از ماه اکتبر واردات نفت افزایش می‌یابد.