تلاش پالایشگران برای یافتن جایگزینی برای نفت ایران، سبب شده است محموله‌های فروخته نشده نفت، به سرعت مشتری پیدا کنند. میلیون‌ها بشکه نفت خام فروخته نشده که در ماه‌های ژوئیه و اوت امسال در نزدیکی شمال غرب اروپا، دریای مدیترانه و غرب آفریقا جمع شده بودند، به سرعت در حال مصرف شدن هستند. عرضه مازاد چند ماهه در بازار غرب آفریقا که سبب پایین ماندن قیمت‌ها در پایین‌ترین حد خود در چند ماه اخیر شده بود، تقریبا ناپدید شده است. معامله‌گران تنها یک هفته پیش اعلام کردند که نفت باقی‌مانده از برنامه بارگیری ماه‌های اوت و سپتامبر امسال، به حدود ۳۰ محموله، معادل ۹۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. اما اکنون این نفت باقی‌مانده، بسیار کمتر شده و تقاضا برای نفت خام آنگولایی برای بارگیری در ماه اکتبر امسال، حتی نسبت به ماه سپتامبر نیز رونق بیشتری داشته است.

  آثار تحریم‌های ایران در بازار نفت

بیارن شیلدروپ، رئیس بخش کالا در بانک سوئدی اس ئی بی گفت: وضع کلی این است که تحریم‌های آمریکا ضد ایران اکنون تاثیر خود را بیشتر نشان می‌دهند و این مساله به کمبود عرضه در بازار فیزیکی نفت کمک می‌کند و این بازار را به وضع وارونگی (بالاتر بودن قیمت تک‌فروشی نسبت قیمت بازارهای آینده) دچار کرده است. وی افزود: این وضع قیمت شاخص نفت خام برنت را به بالای ۷۰ دلار و نزدیک ۸۰ دلار برای هر بشکه هدایت می‌کند. نگرانی‌ها درباره افت تقاضای نفت، به‌ویژه در چین، حداقل در مقطع کنونی بر‌طرف شده است. با توجه به پایان دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها در فصل تابستان، مصرف نفت پالایشگران مستقل چینی در ماه اوت افزایشی خیره‌کننده داشته و به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که حدود ۴۰ درصد بیشتر از ماه ژوئیه است. انتقال نفت از غرب آفریقا به آسیا، در ماه اوت امسال به‌طور کلی به رقم بی‌سابقه ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز رسید که تا حد زیادی ناشی از رشد تقاضای نفت هند است. همچنین اشتهای پالایشگران نفت اروپایی به نفت خام مشابه نفت ایران، قیمت شاخص نفت خام اورال روسیه را به بالاترین حد در ۹ ماه اخیر رسانده است.

  بازار نفت با محدودیت عرضه روبه‌رو می‌شود

وارن پترسون، کارشناس کالا در بانک‌ای‌ان‌جی هلند گفت: به نظر می‌رسد بازار تا حدی با محدودیت عرضه روبه‌رو می‌شود؛ عرضه مازاد نفت غرب آفریقا از میان رفته و بنابراین به نظر می‌رسد که افزایش تولید نفت اوپک در ماه‌های ژوئن و ژوئیه امسال، خنثی شده است. برخی تولیدکنندگان عمده نفت، از جمله عربستان و روسیه، تولید خود را افزایش می‌دهند تا از جهش قیمت‌ها در پی کمبود عرضه به دلیل تحریم‌های ضد ایرانی، پیشگیری کنند. در اروپا، بازار نفت دریای شمال از عرضه مازاد نفت که در ماه اوت امسال تشدید شد، همچنان رنج می‌برد و معامله‌گران ناچار شده‌اند نفت خام را در نفتکش‌ها نگه دارند که پرهزینه‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی نفت است.