در این راستا، رضا پدیدار، کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه نمی‌توان در حال حاضر در مورد وضعیت ایران در بازارهای جهانی نفت اظهارنظر کرد، افزود: تاکنون هیچ کدام از کشورهایی که خریدار نفت ایران هستند، به‌طور رسمی تصمیم خود را در مورد ادامه خرید یا عدم خرید نفت از ایران اعلام نکرده‌اند و به نظر من اخباری که در حال حاضر در مورد کاهش صادرات نفت ایران منتشر می‌شود، شانتاژ خبری است.

وی با اشاره به اخباری که در مورد صادرات نفت ایران در سایت‌های خبری منتشر می‌شود، گفت: در هیچ کدام از سایت‌های خبری رسمی مانند اوپک که همواره فروشندگان و خریداران نفت را معرفی می‌کند، موسسه بین‌المللی انرژی، بانک جهانی و... خبر رسمی در مورد نفت ایران منتشر نشده است. اینکه گفته می‌شود فلان کشور دیگر قصد ندارد از ایران نفت خریداری کند، بیشتر حدس و گمان است.

این کارشناس ارشد انرژی در مورد آخرین گزارش اوپک در مورد تولید اعضا گفت: بر اساس آخرین گزارش اوپک، صادرات نفت ایران در ماه ژوئن فقط ۲۲ هزار بشکه نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده که بسیار ناچیز است. به نظر من اظهارنظرها فقط خبری بوده که رسانه‌ها در کشور خودمان هم به آن دامن می‌زنند.

پدیدار در مورد اخباری مبنی بر کاهش صادرات میعانات گازی ایران نیز توضیح داد: کاهش صادرات میعانات گازی به دلیل راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. زیرا خوراک این پالایشگاه کاندنسیت بوده و نیاز این پالایشگاه به میعانات روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.