محسن ورزشکار، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: الزام صادرکنندگان قیر کشور به عرضه محصولات خود در رینگ صادراتی بورس کالای ایران به منظور دریافت پروانه صادراتی و همچنین لزوم تبعیت از قوانین بورس کالا در فرآیندهای دریافت و پرداخت وجوه، وضعیتی را ایجاد کرده که صادرکنندگان با وجود فروش صادراتی، هیچ‌گونه ارز صادراتی دریافت نمی‌کنند.

وی افزود: شمول قیر در زمره کالاهای سامانه نیما و بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرکنندگان این فرآورده نفتی راهبردی را با ابهام و تردید در زمینه ادامه یا توقف صادرات مواجه کرده است. این کارشناس اقتصادی گفت: باید به این نکته توجه داشت که در صورت محاسبه قیمت‌های فروش قیر در ایران بر اساس نرخ رسمی ارز، تا حدودی مزیت رقابتی قیمتی صادرکنندگان قیر ایران کمرنگ خواهد شد. ورزشکار با بیان اینکه اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند یکپارچگی میان نهادهای تقنینی و حاکمیتی با بخش خصوصی در تسهیل صادرات محصولات هستیم، گفت: به‌نظر می‌رسد دستگاه‌های دولتی صادرکننده بخشنامه‌های ارزی کشور، باید ضمن توجه به زیرساخت‌ها و فرآیندهای جاری صادراتی کشور و چارچوب‌های تعیین‌شده برای صادرکنندگان، نسبت به تغییر و وضع دستورالعمل‌های جدید ارزی اقدام کنند.

 وی گفت: کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار آمریکا در بازارهای غیر‌رسمی، منجر به ایجاد یک مزیت رقابتی برای صادرکنندگان قیرهای نفتی ایران شد و روند افزایشی قیمت‌های جهانی نفت و به‌تبع آن افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی در دنیا، مزیت رقابتی برای صادرکنندگان قیرهای نفتی را باز‌هم افزایش داد. وی افزود: پس از این رخدادها، بخش فراوانی از بازارهای صادراتی قیر کشور که به دلیل عدم رقابت‌پذیری قیمت‌ها از دست رفته بود، دوباره احیا شد؛ به نحوی که بر اساس گزارش نشریه معتبر بین‌المللی ارگوس، قیمت قیر فوب ایران در ماه‌های اخیر پایین‌تر از قیمت در دنیا گزارش شده است. این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به وضعیت اقتصادی قطر بعد از تحریم‌های سنگین عربستان و امارات، گفت: وضعیت اقتصادی قطر پس از تحریم‌های اقتصادی، باعث تقویت بازارهای صادراتی قیر شد.