به گزارش پایگاه خبری پلاتس، دایسوکه هیروتا، معاون بخش نفت و گاز وزارت اقتصاد ژاپن با بیان اینکه ژاپن در دور قبلی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در اوایل دهه جاری میلادی، توانسته بود از معافیت برخوردار شود، گفت: «ما فکر می‌کنیم به دریافت معافیت از دولت آمریکا ادامه دهیم و این میزان واردات از ایران را تداوم ببخشیم.»

هیروتا افزود: «وضعیت در داخل دولت آمریکا هر روز در حال تغییر است. ما در‌حال جمع‌آوری اطلاعات بوده و با دولت آمریکا در تماس هستیم.» این مقام دولت ژاپن گفت، پالایشگاه‌های ژاپنی برای نفت خام نسبتا ارزان قیمت ایران به دلیل سنگین‌تر بودن آن ارزش قائلند و نفت ایران حدود ۵ درصد از کل واردات نفت خام ژاپن را تشکیل می‌دهد. هیروتا گفت: «ما احتیاج داریم که خرید نفت از ایران را ادامه دهیم و برای این کار باید از دولت آمریکا اطلاعات بگیریم و با آنها در ارتباط باشیم.» بر‌اساس آمارهای وزارت اقتصاد ژاپن، میزان خرید نفت این کشور از ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با ۲/ ۲۴درصد کاهش به ۱۷۲ هزار و ۲۱۶ بشکه در روز رسید. در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال نیز خرید نفت ژاپن از ایران نسبت به سال گذشته ۳/ ۱۲ درصد کاهش داشت و به ۱۹۲هزار و ۲۸۹ بشکه در روز رسید. همچنین صادرات نفت ایران به ژاپن در چهارمین ماه سال جاری میلادی به ۳۳ هزار بشکه در روز رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش داشته است.

ایران اصلی‌ترین تامین‌کننده نفت ترکیه باقی ماند

اما به‌رغم کاهش واردات نفت ترکیه از ایران، کشورمان در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ همچنان بزرگ‌ترین‌ تامین‌کننده نفت ترکیه بوده است. به گزارش خبرگزاری آناتولی، آمارهای مرکز رگولاتوری بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد، این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی، خرید نفت خود از ایران را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش داده و به ۱/ ۲ میلیون تن رسانده است. میزان کل واردات نفت ترکیه شامل نفت خام و سوخت دیزل، در بازه زمانی ژانویه تا مارس ۲۰۱۸، ۶/ ۱۰ درصد کاهش داشته و از ۵/ ۹ میلیون تن مدت مشابه سال گذشته به ۴/ ۸ میلیون تن رسیده است. میزان واردات نفت خام ترکیه در سه ماه نخست امسال ۵/ ۳۳ درصد کاهش داشته و به ۱/ ۴میلیون تن رسیده است. به رغم این کاهش، ایران همچنان سهم خود از بازار ترکیه را حفظ کرده است. این گزارش حاکی است، سهم ایران از بازار نفت خام ترکیه از ۲/ ۴۲ درصد در مدت مشابه سال قبل به ۳/ ۵۰ درصد در سه ماهه نخست امسال رسیده است. برآوردهای موسسه سوئیسی پترولجستیکس نشان می‌دهد که خریداران نفت ایران عجله‌ای برای کاهش خرید نفت از این کشور ندارند. تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران ۱۸۰روز دیگر اجرایی خواهد شد و مشتریان ایران در این مدت فرصت دارند جایگزین‌های دیگری برای تامین نفت مورد‌نیاز خود بیابند. دانیل گربر، مدیر موسسه پترولجستیکس گفت: «میزان صادرات نفت ایران نسبت به رقم‌های بالای ثبت شده در ماه آوریل بیش از ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافته، اما فعلا نشانه‌ای از توقف جمعی خرید نفت از ایران نیست.»