بیژن عالی‌پور در جلسه هماهنگی دستگاه‎های اجرایی استان خوزستان که با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد، به تشریح ضرورت اجرای این طرح‎های توسعه‎ای و نتایج مثبت آن برای استان خوزستان و کشور پرداخت و گفت: با توسعه ۲۸ مخزن در چارچوب مدل جدید قراردادی عملیات‌محور، ظرفیت تولید نفت این شرکت در طول ۲ سال آینده حدود ۳۴۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد. وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه این مخازن را حدود ۶/ ۴ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: این حجم سرمایه‌گذاری در ایجاد فرصت‌های شغلی و بهبود فضای کسب‌وکار در استان تاثیر به‌سزایی دارد.

 وی گفت: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در سال ۱۳۹۵ با طرح ابتکاری خود ۲ نوع قرارداد عملیات‌محور و میدان‌محور برای توسعه مخازن خود به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ارائه داد که خوشبختانه هر دو نوع قرارداد تصویب و فضا برای جذب سرمایه‌های بزرگ، متوسط و کوچک فراهم شد. عالیپور ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران ابتدا مجوز توسعه ۲۷ مخزن را در قالب قراردادهای عملیات‌محور ارائه داد که اردیبهشت ماه سال گذشته، مجوز توسعه میدان قلعه‌نار نیز به ما ابلاغ شد و تعداد مخازن به ۲۸ مخزن افزایش یافت. برای توسعه این مخازن، ۲۹ بسته سرمایه‌گذاری تدوین شده که از این میان مجوز برگزاری مناقصه برای ۱۱ بسته اخذ شده و مجوز برگزاری مناقصه ۷ بسته نیز هفته آینده ابلاغ می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در این طرح انجام ۱۲۴ پروژه روزمینی، حفاری ۲۸۲ حلقه چاه جدید، تعمیر ۱۴۳ حلقه چاه و انجام ۱۶۵ عملیات انگیزشی روی چاه‌ها پیش‌بینی شده است و با اجرای آن، ۸۰ دکل حفاری شامل ۶۰ دکل توسعه‌ای و ۲۰ دکل تعمیراتی در مناطق نفت‌خیز جنوب شروع به کار می‌کنند و حجم فعالیت‌های این شرکت افزایش خواهد یافت. وی با بیان این‌که عمده این مخازن در استان خوزستان هستند، از حمایت‌های استاندار خوزستان در این زمینه قدردانی کرد و همکاری دستگاه‌های اجرایی استان را برای اجرای این طرح کلان خواستار شد. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: به منظور حمایت از سازندگان داخلی و کالای ایرانی در تمام اسناد مناقصه این طرح، پیمانکاران موظف هستند همه کالای مورد نیاز را که امکان تولید آن در کشور فراهم است از سازندگان داخلی تامین کنند. وی با اشاره به ساخت انواع لوله، شیرآلات و مخازن در کشور گفت: هم اکنون ۴۱ درصد از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در استان خوزستان تولید می‌شود.  مهندس عالی‌پور اظهار کرد: ۱۰ گروه کالای اساسی صنعت نفت نیز در دست بومی‌سازی است که خوشبختانه پمپ درون‌چاهی SRP به‌عنوان یکی از این اقلام با همکاری این شرکت و دانشگاه شهید چمران ساخته و آزمایش میدانی شده است.

 مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ادامه به نوع دوم الگوی قراردادی این شرکت اشاره کرد و گفت: در قالب قراردادهای میدان‌محور به پیشنهاد مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت ملی نفت ایران مجوز توسعه چهار میدان کرنج، شادگان، رگ‌ سفید و پارسی را صادر کرد. وی افزود: پس از مذاکره با شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی، طرح توسعه ۲ میدان کرنج و شادگان نهایی شد که قرارداد توسعه میدان کرنج به ‌تازگی با شرکت پرگس به امضا رسید و قرارداد توسعه میدان شادگان به زودی نهایی می‌شود. وی گفت: با اجرای طرح توسعه میدان کرنج، تولید این میدان پس از پنج سال از میزان فعلی ۱۲۷ هزار بشکه در روز به ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد و سپس تثبیت می‌شود.

همچنین روز گذشته شورای اقتصاد افزایش تولید نفت از ۲۹ میدان نفتی در حال بهره‌برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میادین نفتی را تصویب کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر دیروز، در جلسه شورای اقتصاد با اشاره به درخواست وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت از میادین در حال بهره برداری گفت: طرح افزایش تولید نفت طرحی پراهمیت است؛ ضمن آنکه مردم در مناطق نفت خیز کشور انتظار دارند که در کنار اجرای طرح‌ها برای آنها اشتغال‌زایی و برنامه‌هایی در جهت توسعه اجرا شود.