او تاکید کرد «فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در روزهای اخیر به تولید رسیده و در حال حاضر ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در روز تولید می‌کند.» زنگنه با بیان اینکه «فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس آماده افتتاح رسمی است و تولید آن در حال تثبیت است»، گفت: فاز ۳ این پالایشگاه نیز اواخر سال به بهره‌برداری می‌رسد که در مجموع پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳۶ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد و ایران به صادرکننده بنزین تبدیل می‌شود. وزیر نفت میزان تولید امروز بنزین کشور را حدود ۸۸ میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: اکنون هم کمیت بنزین و هم کیفیت بنزین در مقایسه با گذشته بهتر شده است. وزیر نفت با ابراز اینکه «۶۵ درصد تجهیزات پالایشگاه‌های کشور در داخل ساخته می‌شود»، اعلام کرد: «در بخش احداث تاسیسات صنایع نفت و گاز تحول بزرگی در کشور روی داده و ایران امروز با ۲۰ سال پیش، در این زمینه قابل مقایسه نیست. در حالی که ۲۰ سال پیش حتی نمی‌توانستیم یک متر لوله در دریا کار بگذاریم اکنون توانایی قرار دادن روزانه یک کیلومتر لوله در دریا را داریم.»

  زمینه ساخت لوله‌های انتقال گاز ترش در کشور

زنگنه با اعلام اینکه «در سال ۷۶ توان ساختن توربین و کمپرسورهای صنعت نفت و گاز در داخل وجود نداشت اما امروز بیش از ۱۰۰ توربین و کمپرسور ساخته شده است»، گفت: سه شرکت سکوساز فعال در کشور وجود دارد و در مناقصه‌های ساخت سکو و تجهیزات آن و لوله‌گذاری، شرکت‌های ایرانی برنده می‌شوند و اکنون زمینه ساخت لوله‌های انتقال گاز ترش در کشور ایجاد شده و در آینده نزدیک جزو سه، چهار کشور سازنده این لوله‌ها می‌شویم. وی ادامه داد: سال گذشته قرارداد ۵۵۵ میلیون یورویی ساخت لوله‌های انتقال گاز ترش از پارس جنوبی با یک شرکت خارجی که کنار آن یک شرکت ایرانی قرار دارد بسته شد و قرار شد ۵۰۰ کیلومتر از این لوله‌ها در داخل کشور ساخته شود که اکنون با ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری، شرایط ساخت این لوله‌ها در داخل فراهم شده است. این عضو کابینه دولت با بیان اینکه «در زمان تحریم‌ها به‌دلیل ندادن این لوله‌ها استحصال از یک چاه گاز چهارکیلومتری متوقف می‌شد»، گفت: اکنون مته‌های حفاری نیز در داخل ساخته می‌شود، این در حالی است که در گذشته سالانه هزار مته از خارج می‌خریدیم.

  توصیه به سازندگان خارجی تجهیزات

زنگنه با تاکید بر لزوم توجه سازندگان داخلی تجهیزات نفتی به قیمت، کیفیت و زمان تحویل کالا گفت: شرکت‌های خارجی نیز اگر می‌خواهند در ایران موفق باشند باید کنار شرکت‌های ایرانی کار کنند و تجهیزات را داخل کشور بسازند. وی افزود: در هر حال به شریک و سرمایه‌گذار خارجی در صنعت نفت نیاز داریم زیرا اگر خارجی‌ها باشند سرعت کار ما بیشتر می‌شود؛ البته اگر نباشند نیز پیشرفت داریم اما سرعت آن کم است.  وزیر نفت درخصوص وضعیت توسعه میدان گازی پارس جنوبی نیز تصریح کرد: سال گذشته ۶ فاز در پارس جنوبی با تولید حدود یکصد و ۵۰ میلیون مترمکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نیز چهار فاز به بهره‌برداری می‌رسد که از آنها ۱۴۰ میلیون مترمکعب گاز ترش به ساحل می‌آید و ۱۰۰ میلیون مترمکعب از آن گاز شیرین استحصال خواهد شد.  زنگنه با اعلام اینکه «وضع برای پتروشیمی‌ها بهتر است و مشکلی در دادن خوراک به آنها از جمله اتان، میعانات گازی و ال‌پی‌جی نداریم»، گفت: مشکل پتروشیمی‌ها بحث فروش تولیدات آنهاست؛ البته سال گذشته ۸۰۰ هزار تن معادل ۱۳ درصد افزایش خرید مواد اولیه به‌وسیله پتروشیمی‌ها از شرکت‌های پایین‌دستی بوده است. وزیر نفت درخصوص قیمت محصولات پتروشیمی در بازار داخلی گفت: مواد پتروشیمی برای صادرات معاف از مالیات هستند اما برای فروش در داخل کشور باید مالیات پرداخت کنند، در حالی که به‌دلیل واسطه‌ای بودن این محصولات برای بازار داخلی باید معاف از مالیات باشند. زنگنه در ادامه تامین گازوئیل و بنزین باکیفیت را برای شهرهای بزرگ و نظام حمل‌ونقل کشور از اولویت‌های وزارت نفت عنوان کرد و گفت: آلودگی تهران مربوط به بنزین نیست، بلکه مربوط به کامیون‌های غیراستانداردی است که شب تا صبح در این شهر تردد می‌کنند.

  صنایع خودروسازی و کاهش مصرف بنزین

وزیر نفت تصریح کرد: برای کاهش مصرف بنزین نباید مساله را در ساخت پالایشگاه‌ها دانست بلکه باید آن را در صنایع خودروسازی جست‌وجو کرد؛ هرچند برخی پالایشگاه‌های کشور صاحب ندارد و مانند پالایشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است، مسوولانش فقط دنبال سود هستند و ما ابزاری برای مجبور کردن این گونه پالایشگاه‌ها برای افزایش کیفیت محصولاتشان نداریم.

  ظرفیت تولید نفت ۴میلیون بشکه می‌ماند

زنگنه در ادامه افزود: ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده ۴ میلیون بشکه می‌ماند اما در میعانات گازی که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سال‌های آینده خواهیم رسید. زنگنه با بیان اینکه «چهار واحد ان‌جی‌ال برای استحصال و تفکیک گازهای همراه نفت در کشور فعال هستند»، گفت: طرح‌های مکملی در این زمینه داریم تا مساله گازهای همراه نفت در سه، چهار سال آینده حل شود.

  سالی ۸‌درصد کاهش تولید نفت

وزیر نفت با اعلام اینکه «اکنون بازیافت ما از میادین خوب نیست و سالانه ۸ درصد کاهش تولید نفت داریم»، گفت: توسعه میادین مشترک،‌ کاهش مصرف داخل و افزایش بازیافت تولید از میادین نفتی از جمله اولویت‌های وزارت نفت است.‌