به گزارش رویترز، مساله ترانزیت گاز پس از این تشدید شد که گازپروم اعلام کرد در پی حکم یک دادگاه در استکهلم برای پرداخت بیش از ۵/ ۲ میلیارد دلار به شرکت انرژی اوکراینی Naftogaz، به قراردادهایش خاتمه خواهد داد.

گاز پروم اعلام کرد اقداماتی را برای پایان دادن به قراردادهای تامین گاز با این شرکت اوکراینی آغاز کرده است. با این همه کی‌یف اعلام کرده تاکنون مشکلی برای صادرات گاز روسیه از طریق خطوط لوله این کشور به اروپا وجود نداشته است. تصمیم گازپروم به منزله تشدید مشاجره بلندمدت میان مسکو و کی‌یف است که اوکراین را برای گرم‌ماندن در زمستان با چالش مواجه کرده و اتحادیه اروپا را نسبت به خطر افتادن جریان گازرسانی به این قاره نگران ساخته است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز در یک مکالمه تلفنی به ماروس سفکوفیچ، نایب رئیس کمیسیون اروپا گفت: تا زمانی که گازپروم و شرکت Naftogaz به‌طور کامل توافق‌شان را پایان ندهند ترانزیت گاز در خطر نخواهد بود. وزارت انرژی روسیه اعلام کرد: ترانزیت گاز از روسیه به اروپا با هیچ تهدیدی روبرو نیست. این ترانزیت همانند گذشته قابل اطمینان خواهد بود. الکساندر مدودوف، معاون مدیرعامل گازپروم نیز روز شنبه گفت: این گروه در همان دادگاه صادرکننده رای فرآیندی را برای خاتمه دادن به قراردادها آغاز کرده است.

اپراتور خط لوله اوکرترانس گاز روز شنبه اعلام کرد: تدابیر بیشتری را برای اطمینان از ترانزیت گازی به مشتریان اروپایی در پیش گرفته است. سخنگوی این شرکت گفت: این شرکت با وضعیت حساسی روبه‌رو است، زیرا روسیه فشار را در نقطه اتصال به سیستم خط لوله اوکراین در سطح پایینی نگه داشته که حداقل ۲۰ درصد پایین تراز سطح مورد نیاز برای قراردادهای ترانزیتی است.

 پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز شنبه اعلام کرد: اوکراین شاهد افزایش تامین گاز از لهستان، اسلوواکی و مجارستان بوده که تاثیر تصمیم گازپروم را به‌طور کامل جبران کرده است. براساس گزارش رویترز، گازپروم قصد داشت عرضه گاز به اوکراین را برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۵ از سر بگیرد، اما این گروه گازی طرح مذکور را روز جمعه لغو کرد.