رشد عربی بهای نفت

اما مهم‌ترین عامل رشد قیمت نفت و رسیدن آن به آستانه ۶۰ دلار در بشکه، پالس‌های مثبتی است که عربستان به بازار نفت فرستاده است. عربستان هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد که به مازاد عرضه جهانی که در بیش از ۳سال گذشته بر بازار نفت سلطه داشته پایان دهد. محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان سعودی روز پنج‌شنبه از آمادگی کشورش برای تمدید توافق اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ خبر داد. از این رو قیمت‌ها در این روز ۵/ ۱ درصد رشد کرد و به بیش از ۳/ ۵۹ دلار بر بشکه رسید که بیشترین سطح قیمتی در ۲۷ ماه گذشته بود.به گفته محمد بن سلمان، عربستان آماده همکاری با کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاستن از مازاد عرضه جهانی است و از هر اقدامی که موجب متعادل شدن سمت عرضه و تقاضای بازار جهانی شود، حمایت می‌کند. این اظهارات در حالی از زبان پسر پادشاه عربستان شنیده می‌شود که پیش از این نیز روسیه برای تمدید توافق ابراز آمادگی کرده بود.

در خلال سفر پادشاه عربستان به مسکودر اوایل ماه جاری، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از آمادگی کشورش برای تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ خبر داد. قرار است توافق نفتی برای کاهش تولید ۸/ ۱ میلیون بشکه بین ۲۲ کشور عضو و غیرعضو اوپک تا مارس ۲۰۱۸ اجرایی شود و پایان زمان این توافق یکی از بزرگترین نگرانی‌های فعالان بازار نفت است. اما حال با حمایت بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان از تمدید این طرح، احتمال وقوع آن بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک و موجب خوش‌بینی بازار نفت شده است. ابهیشک کومار، تحلیلگر ارشد انرژی در اینترفاکس لندن به رویترز می‌گوید: «نوسان بازار نفت تا پیش از برگزاری نشست اوپک در پایان نوامبر سال جاری ادامه خواهد یافت.» نشست اوپک ۳۰ نوامبر در وین برگزار خواهد شد و تصمیم نهایی درخصوص تمدید توافق در این نشست اتخاذ خواهد شد، از این رو گمانه‌ها تا اعلام نتایج این نشست ادامه داشته که خود باعث نوسان قیمت‌ها در بازار نفت خواهد شد. به گفته این کارشناس نفتی، حمایت عربستان از توافق و ریسک‌های ژئوپلیتیک از عوامل افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر بوده است؛ هرچند که معامله‌گران از آمار نفتی آمریکا نیز غافل نیستند.

سیگنال‌های نفتی آمریکا به بازار نفت

آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که به روال معمول شامگاه چهارشنبه منتشر شد، خبرهای خوبی برای بازار نفت به همراه نداشت. بر اساس این آمار، موجودی انبارهای تجاری نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸مهرماه حدود ۸۵۶ هزار بشکه افزایش یافته است، در حالی که کارشناسان افت ۶/ ۲ میلیون بشکه‌ای موجودی این ذخایر را پیش‌بینی می‌کردند. موجودی ذخایر تجاری نفت این کشور در چهار هفته پیش از این مدام کاهش یافته بود.این داده‌ها همچنین نشان داد که تولید نفت آمریکا در هفته یادشده ۱/ ۱ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و افت تولید نفت خلیج‌مکزیک به دنبال توفان «نیت» جبران شده است. تولید نفت این کشور در حال حاضر به بیش از ۵/ ۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. اوایل ماه جاری توفانی به نام نیت که چهارمین توفان شدید از اواخر ماه آگوست محسوب می‌شد خلیج مکزیک را در‌نوردید. تولیدکنندگان نفت در این منطقه برای کاهش خسارات تولید در برخی میادین را متوقف کرده بودند از این رو، تولید نفت این کشور از بیش از ۵/ ۹ میلیون بشکه در روز به ۴/ ۸ میلیون بشکه در هفته دوم ماه جاری رسید. حال آخرین آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا از عادی شدن تولید نفت این کشور خبر می‌دهد. اما افزایش تولید نفت آمریکا در کنار کاهش تقاضای داخلی به دنبال پایان فصل گرما و از دور خارج شدن برخی پالایشگاه‌های آمریکایی، موجب شده این کشور نفت بیشتری برای صادرات داشته باشد و در کنار این موضوع افزایش فاصله قیمتی شاخص نفت برنت و نفت خام آمریکا به بیش از ۶ دلار بر بشکه جذابیت خرید این نوع نفت در بازار آسیا را افزایش داده است. از این رو، این روزها شاهد رکورد‌شکنی صادرات نفت آمریکا هستیم. بر‌اساس آخرین آمار، صادرات نفت این کشور به‌طور متوسط در چهار هفته گذشته به ۷/ ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است و پیش‌بینی می‌شود ماه آینده به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز برسد.

با این حال به نظر می‎رسد فضای مثبتی که موضع‌گیری مقامات سعودی در بازار نفت ایجاد کرده بر آمار منفی آمریکا برتری داشته و توانسته نفت را در مسیر صعودی قرار دهد. با این حال نزدیک شدن قیمت نفت به مرز ۶۰ دلار در دل خود نگرانی‌هایی برای فعالان بازار نفت دارد. چراکه این قیمت جادویی، محرکی برای تولید هرچه بیشتر غالب تولیدکنندگان نفت شیل است و می‌تواند هرگونه تلاش اوپک برای متعادل کردن بازار نفت را خنثی کند.