گروه نفت و پتروشیمی: با ثبت ۵ دوره سه‌ماهه زیان دهی در صنعت پتروشیمی عربستان و پیش‌بینی زیانده بودن آن در نیمه دوم سال جاری میلادی، به نظر می‌رسد دوران طلایی صنعت پتروشیمی عربستان رو به افول باشد. این درحالی است که سعودی‌ها در حال کاهش یارانه‌ سوخت و خوراک واحدهای پتروشیمی این کشور هستند که رقابت‌پذیری آنها را در منطقه مختل خواهد کرد.

به گزارش «شانا» به نقل از رویترز، هر چند که درآمد سه‌ماهه دوم سال جاری صنعت پتروشیمی عربستان با بهره مندی تولید‌کنندگان از مزایای قیمت‌های نوسانی نفت از میزان پیش‌بینی‌ها فراتر رفته، اما بعید است که شرکت‌های پتروشیمی این کشور در نیمه دوم سال جاری نیز به همین اندازه خوش اقبال باشند. سود سه ماهه دوم سال ٢٠١٦ صنعت پتروشیمی عربستان‌سعودی، از میزان پیش‌بینی‌ها فراتر رفت. در واقع با وجود آنکه مجموع سود ١٤ شرکت پتروشیمی ثبت شده در بورس عربستان در دوره آوریل تا ژوئن، با کاهش به میزان یک‌پنجم نسبت به دوره مشابه سال گذشته (٢٠١٥)، به ۶ میلیارد و ٨٠٠ میلیون ریال (یک میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار)، رسیده، اما از حد انتظار تحلیلگران که به‌طور میانگین سقوط ٤٠ درصدی سود آنها را پیش‌بینی کرده بودند، فراتر رفته است.

همچنین شرکت سعودی کیان وابسته به صنایع پایه سعودی (سابیک) و همچنین شرکت ملی صنعتی‌سازی عربستان به پنج دوره سه ماه پیاپی زیان پایان داد و در سه ماه دوم سال ۲۰۱۶ به سود رسیدند، در حالی که تحلیلگران برای آنها زیان دهی پیش‌بینی کرده بودند. اما سابیک که بزرگ‌ترین‌ شرکت پتروشیمی عربستان به شمار می‌رود از کاهش ۲/ ۲۳ درصدی سود در سه ماهه دوم و رسیدن آن به ۷۴/ ۴ میلیارد ریال (واحد پول عربستان) خبر داد که بازهم از پیش‌بینی ۹۲/ ۳ میلیارد ریالی تحلیلگران بیشتر بود.

شرکت‌های پتروشیمی عربستان با ارزش ۳۸۵ میلیارد ریال حدود یک چهارم ارزش سرمایه بورس این کشور را تامین می‌کنند. در حال حاضر بخش پتروشیمی عربستان سعودی از دو سو تحت فشار قرار دارد: نخست قیمت‌های پایین مواد پتروشیمی و شرایط رقابتی بازار محصولات پتروشیمی موجب کاهش مجموع درآمد آن به میزان ١٦ درصد در سه ماهه دوم شده است و از سوی دیگر هزینه‌های واحدهای پتروشیمی به علت کاهش یارانه پرداختی دولت به خوراک، سوخت و برق مصرفی آنها رو به رشد است. حتی انتظار می‌رود میزان یارانه‌های اختصاص یافته توسط دولت در سال‌های آتی بیشتر کاهش یابد که موجب کاهش مزیت شرکت‌های پتروشیمی سعودی نسبت به رقیبان خارجی می‌شود.

این شرایط در حالی است که در سه ماه دوم سال روند قیمت نفت به نفع شرکت‌های پتروشیمی بوده است. قیمت هر بشکه نفت خام شاخص برنت در سه ماهه نخست سال ٢٠١٦ زمانی که بسیاری از شرکت‌ها خوراک و مواد اولیه می‌خریدند، حدود ٣٠ تا ٣٥ دلار بود که موجب پایین ماندن قیمت‌های مواد اولیه شده بود. در همین حال بازگشت قیمت‌های نفت به طیف ٤٠ تا ٥٠ دلار در سه ماهه دوم به این شرکت‌ها امکان فروش محصولات تولید شده با این مواد اولیه را با حاشیه سود مناسب داد. این در حالی است که به گفته تحلیلگران، ادامه چنین روند صعودی در ماه‌های آتی بعید است، زیرا قیمت برنت از اول ژوئن روند کاهشی پیدا کرده و اکنون در مقایسه با ٥٠ دلار در میانه سال جاری، حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است. به گفته ایاذ غلام، رئیس پژوهش در موسسه ان سی بی کاپیتال، تثبیت قیمت‌های نفت، حاشیه‌های سود را تنظیم خواهد کرد و دوباره آنها را کاهش خواهد داد.

ساتتوش بالاکریشنان، تحلیلگر موسسه ریاش کاپیتال نیز می‌گوید: به نظر من درآمدهای شرکت‌های پتروشیمی عربستان در کل سال ٢٠١٦ کاهش خواهد یافت، گرچه بعید است که این کاهش به اندازه سقوط سه پنجمی درآمدهای این شرکت‌ها،‌ در سال ٢٠١٥، شدید باشد.