مقامات بلندپایه شرکت ملی صادرات گاز ایران در سال ۲۰۱۶ با وزیر نفت عمان و سه شرکت نفتی بین المللی شامل شل، توتال و شرکت گاز کره دیدار کرده و به بررسی پتانسیل انتقال گاز از طریق خط لوله از ایران به عمان پرداختند.

این دیدار پس از توافق سال ۲۰۱۳ میان دو کشور برای ایجاد یک طرح صادرات گاز ۱۵ ساله از طریق خط لوله دریایی صورت گرفته بود. خط لوله پیشنهاد شده در آن زمان ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی ایران به عمان را داشت. طرح‌های مذکور پس از خروج یک‌جانبه دولت ترامپ از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه مه سال ۲۰۱۸، مسکوت ماندند. اما اکنون آمریکا و ایران سرگرم مذاکرات غیرمستقیم در وین برای احیای برجام هستند.

وزیر نفت عمان گفت: با دقت این مذاکرات را دنبال می‌کند اما می‌خواهد مطمئن شود که در صورت احیای برجام، این توافق پایدار خواهد بود و هدف مشاجرات سیاسی آتی قرار نمی‌گیرد.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال ۲۰۱۷  عمان ۷۷۵ میلیارد فوت مکعب در روز گاز طبیعی مصرف کرد و این کشور از سال ۲۰۱۷ که میدان گازی خزان تحت اداره شرکت BP به بهره‌برداری رسید و تولید را به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش داد، مازاد گاز داشته است. خط لوله پیشنهادی از میدان گازی عظیم پارس جنوبی ایران به صحار در شمال عمان احداث خواهد شد که در آنجا خط لوله‌ای تا شهر صلاله نزدیک مرز یمن امتداد دارد. رومهی گفت: این خط لوله می‌تواند تا یمن امتداد پیدا کند. یمن روزی صلح خواهد داشت و روزی که توافق صلح در این کشور امضا شود، نخستین چیزی که نیاز خواهد بود، انرژی است. در کشوری مانند یمن برای پشت سر گذاشتن جنگ و ایجاد صنایع و فرصت‌ها برای مردم، گاز ضروری خواهد بود. این فرصت‌ها می‌تواند در صنعت افزایش پیدا کند. با این حال در حال حاضر تقاضای اندکی برای گاز در یمن وجود دارد که به دلیل زیرساخت ضعیف و خشکسالی ناشی از هفت سال جنگ، فقیرترین کشور جهان عرب است. طبق تحلیل اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس، مصرف گاز طبیعی یمن در حال حاضر حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد از رکورد سال ۲۰۱۴ است. وزیر نفت عمان گفت: علاوه بر صادرات مجدد گاز ایران به یمن، عمان به دنبال استفاده از بخشی از این گاز برای صنعت و افزایش ظرفیت تولید LNG و پتروشیمی خود و ورود به عرصه تولید هیدروژن است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند