به گزارش اویل پرایس، شرکت ردیابی نفتکش‌های پترو‌لوجستیکس اعلام کرد صادرات نفت اوپک یک میلیون بشکه در روز در ماه مه افزایش یافته است. این درحالی است که ائتلاف اوپک پلاس ۳۵۰ هزار بشکه در روز به تولید خود در این ماه افزوده است.

 ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس وزارتی اوایل ماه آوریل تصمیم گرفت به تدریج یک میلیون بشکه در روز نفت بین ماه‌های مه و جولای به بازار اضافه کند. قرار بود کل تولید این ائتلاف در ماه‌های مه و ژوئن ۳۵۰ هزار بشکه در روز و در جولای برابر ۴۰۰ هزار بشکه در روز باشد. عربستان هم قرار است ‌کاهش تولید داوطلبان یک میلیون بشکه‌ای خود را طی چند ماه آینده متوقف کند. این کشور در ماه‌های مه و ژوئن ۲۵۰ هزار بشکه در روز بر تولید خود می‌افزاید. در کل، انتظار می‌رود ائتلاف اوپک پلاس ۱/ ۲ میلیون بشکه در روز نفت تا ماه جولای به بازار اضافه کند.

تصمیم اوایل آوریل اطمینان سران‌اوپک پلاس را از توانایی جذب این مقدار افزایش تولید‌به‌‌‌‌دنبال‌گسترش‌برنامه‌های‌واکسیناسیونکرونا و آغاز سفرها نشان می‌داد.  اوپک پلاس و تمام تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم ۲۰۲۱ رشد قابل‌توجهی داشته باشد و تا پایان سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد.  شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس در پایان آوریل اعلام کرد انتظار دارد تقاضای جهانی نفت طی ۶ ماه‌آینده ۲/ ۵ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. به‌رغم نگرانی‌های ناامیدکننده اخیر در مورد بحران کرونا در هند،‌‌بانک‌های سرمایه‌گذاری و آژانس بین‌المللی انرژی‌در‌مورد‌ افزایش تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی خوشبین هستند.  آژانس بین المللی انرژی در هفته گذشته اعلام کرد ذخایر مازاد نفت که در سال گذشته میلادی انباشته شده بودند تقریبا خالی شده‌اند و افزایش فاصله بین عرضه و تقاضا راه را برای افزایش تولید اوپک پلاس باز کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند