اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده که جهان در سال ۲۰۲۰ با وجود کاهش ۹ درصدی استفاده از نفت به دلیل پاندمی، ۲/ ۹۲ میلیون بشکه در روز نفت و سایر سوخت‌های مایع را مصرف کرد.

با تلاش کشورهایی نظیر آمریکا و چین که بزرگ‌ترین آلایندگان جهانی هستند برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و اجرای اهداف کاهش آلایندگی، بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز طبعا بزرگ‌ترین مسوولیت‌پذیری را برای انتشار گازهای گلخانه‌ای به دوش خواهند داشت و احتمالا بیشترین فشار را متحمل می‌شوند.

جالب است که پنج شرکت نفت و گاز بزرگ جهان از چین و اروپا هستند و غول‌های انرژی آمریکایی اکسون موبیل، شورون و ماراتون اویل به ترتیب در رتبه‌های ششم، هشتم و نهم قرار می‌گیرند.

بر اساس تحلیل اخیر محققان انرژی در شرکت وود مک کنزی که پیش‌بینی کرده‌اند تقاضا برای نفت در منطقه آسیا اقیانوسیه تا سال ۲۰۴۰ در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۵ درصد رشد خواهد کرد، چین و آسیا  احتمالا برتری نفت و گاز نسبت به همتایان آمریکایی خود را توسعه خواهند داد.

پایگاه خبری اویل پرایس در گزارشی به بررسی پنج شرکت نفت و گاز برتر جهان پرداخته که عبارتند از:

۱- شرکت نفت و شیمیایی چین (سینوپک)

درآمد (۲۰۲۰): ۴۰۷ میلیارد دلار

درآمد خالص: ۱/ ۵ میلیارد دلار

سرمایه بازار: ۸/ ۷۵ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۹/ ۴ درصد

شرکت نفت و شیمیایی چین تولیدکننده و توزیع‌کننده محصولات پتروشیمی و نفت است. محصولات این شرکت شامل بنزین، دیزل، کروسن، لاستیک مصنوعی و رزین، سوخت جت و کودهای شیمیایی هستند. این شرکت که به نام سینوپک هم شناخته می‌شود، یکی از سه شرکت نفتی بزرگ دولتی چین بوده و با درآمد ۴۰۷ میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۱۹، بزرگ‌ترین شرکت نفت و گاز در آسیا، اقیانوسیه و جهان از نظر درآمد شناخته شد و دومین شرکت پردرآمد در بازار بورس آمریکا پس از والمارت است. شرکت سینوپک اعلام کرده چین با ظرفیت پالایش ۲۰ میلیون بشکه در روز، تبدیل شدن به بزرگ‌ترین پالایشگر نفت جهان تا سال ۲۰۲۵ را هدف‌گذاری کرده است.

۲- پتروچاینا

درآمد (۲۰۲۰): ۳/ ۲۹۶ میلیارد دلار

درآمد خالص: ۹/ ۲ میلیارد دلار

سرمایه بازار: ۴/ ۱۱۱ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: منفی ۲۶/ ۰ درصد

۳- شرکت نفت عربستان سعودی (آرامکوی سعودی)

درآمد (۲۰۲۰): ۹/ ۲۸۶ میلیارد دلار

درآمد خالص: ۵/ ۶۴ میلیارد دلار

سرمایه بازار: ۹/ ۱ تریلیون دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۴/ ۱ درصد

۴- رویال داچ شل

درآمد (۲۰۲۰): ۵/ ۱۸۰ میلیارد دلار

درآمد خالص: منفی ۷/ ۲۱ میلیارد دلار

سرمایه بازار: ۳/ ۱۴۴ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۴/ ۸ درصد

۵- شرکت بی‌پی (BP)

درآمد (۲۰۲۰): ۴/ ۱۸۰ میلیارد دلار

درآمد خالص: منفی ۳/ ۲۰ میلیارد دلار

سرمایه بازار: ۳/ ۸۲ میلیارد دلار

بازده کل یک سال گذشته: ۳/ ۴ درصد

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند