میدان نفتی قرنه غربی۱ یکی از دستاوردهای بزرگ صنعت نفت عراق در دوره بازسازی این کشور به دنبال جنگ دوم خاورمیانه بود و شرکت اکسون در ۲۰۱۰ به بزرگ‌ترین پیمانکار این میدان تبدیل شد. ولی مفاد سخت قرارداد، به تعویق افتادن پرداخت‌ها، کاهش تولید اوپک و بی‌ثباتی سیاسی، جذابیت این میدان نفتی را در سال‌های اخیر پایین آورده است. در این بین، بحران کرونا هم ضربه سختی به منابع مالی اکسون زد و بدهی این شرکت را به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رساند.

فروش سرمایه‌ بخش اصلی استراتژی اکسون برای کاهش این بدهی است. این شرکت قصد دارد هدف سود سالانه ۱۵ میلیارد دلاری خود را همچنان دنبال کند و افزایش قیمت نفت به بیش از ۶۶ دلار در هر بشکه رسیدن به این هدف را آسان‌تر کرده است. سهام اکسون در میدان نفتی قرنه غربی۱ حداقل ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.  در حالی که این میدان نفتی یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی دنیاست و انتظار می‌رود ذخایر آن ۲۰ میلیارد بشکه افزایش یابد ولی رساندن این بشکه‌ها به بازار نیازمند ادامه سرمایه‌گذاری است. در واقع، ظرفیت تولید آینده این میدان نفتی تا حد زیادی بستگی به پروژه تزریق آب دارد که بارها به تعویق افتاده است.

شرکت اکسون هزینه‌های سالانه خود را تا ۲۰۲۵ حدود ۱۰ میلیارد دلار  کاهش داده است و قرار است تمرکز خود را بر پروژه‌های اساسی در گویان و حوزه پرمین آمریکا قرار دهد.  سایر سهامداران میدان نفتی قرنه غربی ۱ شرکت پتروچاینا با ۷/ ۳۲ درصد سهام، شرکت ژاپنی ایتوچو با ۶/ ۱۹ درصد و  شرکت پرتامینای اندونزی با ۱۰ درصد سهام هستند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند