«بیژن زنگنه» دیروز (دوشنبه) در مراسم گشایش صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با اشاره به اینکه در اجرای خط لوله گوره به جاسک توانستیم بخش اصلی ورق‌ها را در یک همکاری با فولاد مبارکه و اکسین خوزستان به نتیجه برسانیم، افزود: اکنون همه ورق‌ها تامین شده و لوله‌ها نیز تحویل داده شده است. وزیر نفت با تاکید بر ضرورت همکاری با جهان برای تقویت توان ملی، گفت: با توجه به ظرفیت فناوری، ایران می‌تواند حرف‌های با اهمیتی بیش از خود نفت و منابع طبیعی برای گفتن در منطقه داشته باشد.زنگنه با بیان اینکه قراردادهایی که امروز امضا می‌شود حاصل ماه‌ها تلاش تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان برای توسعه فناوری با توجه به ظرفیت دانش‌بنیان است، تصریح‌کرد: بی‌شک آینده کشور نه در گرو تولیدهای سنتی بلکه در گرو توجه به ظرفیت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری ملی است که البته این کار جز در همکاری با جامعه جهانی اتفاق نمی‌افتد.

وی با تاکید بر اینکه همکاری‌های جهانی سبب تقویت توان ملی می‌شود، بیان کرد: اگر می‌خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم به‌طور حتم باید با تیم‌های درجه یک جهان مسابقه دهیم، اگر هم می‌خواهیم کشتی‌گیران تراز نخست در سطح جهانی پرورش دهیم باید چنین مسابقاتی داشته باشیم.

وزیر نفت گفت: بدون حضور در جریان رقابت‌های طبیعی جهان، نمی‌توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم، امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما به‌طور حتم باید به آن توجه کنیم. وی با اشاره به دو اقدام مهم وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افزود: اقدام نخست، تاسیس پارک نوآوری و فناوری نفت است که اساسنامه آن تایید و ارکان آن مستقر و فعال شده‌اند و مکان لازم در نظر گرفته شده است. از این پارک‌ها چندین مورد تاسیس شده است اما پارک نفت جزو نخستین مواردی است که از طرف بخش تقاضا تاسیس شد. وی تاکید کرد: صندوق پژوهش و نوآوری نفت با ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه کار خود را شروع کرد و امسال باید سرمایه خود را چندین برابر کند، وزارت نفت نیز از طریق قانون ۱۸ بودجه ۱۴۰۰ می‌تواند ۸۰۰ میلیارد تومان منابع را برای حمایت از استارت‌آپ‌ها هزینه کرده و به این صندوق کمک کند.

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت دیروز (دوشنبه) دو قرارداد در زمینه خرید تضمینی و دو قرارداد در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر امضا کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند