دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در آستانه نشست چهارم مارس تولید‌کنندگان اوپک پلاس با اشاره به افزایش قیمت نفت که به تقاضا برای سوخت در این کشور آسیب زده و فشارهای تورمی را افزایش داده، از اوپک و متحدانش خواسته بود محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

پرادهان پس از تصویب عدم افزایش تولید نفت در نشست پنج‌شنبه وزیران اوپک پلاس، به رویترز گفت: به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده نفت، هند نگران است اقداماتی که از سوی کشورهای تولیدکننده دنبال می‌شود، احیای مبتنی بر مصرف را تضعیف کرده و به مصرف‌‌کنندگان به‌خصوص در بازار حساس به قیمت هند آسیب بزند.

قیمت‌های نفت هفته گذشته در پی تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر صعود کردند و نفت برنت تا‌ مرز ۷۰ دلار پیشروی کرد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران اوپک و متحدانشان در پاسخ به پرسشی درباره تقاضای هند گفت: دهلی نو باید بخشی از نفتی را که سال گذشته با نرخ بسیار ارزان خریداری و انبار کرد استفاده کند.

وزیر انرژی عربستان سعودی گفت: درباره هند، بسیار ساده است. من از دوستم می‌خواهم بخشی از نفت ارزانی را که در آوریل، مه و ژوئن سال گذشته خریداری کردند استفاده کند. برداشت نکردن از این ذخایر یک هزینه فرصت دارد. هند در فاصله آوریل تا‌ مه ۲۰۲۰ به میزان ۷۱/ ۱۶ میلیون بشکه نفت خریداری کرد و هر سه ذخایر نفت استراتژیکی را که در ویساخاپاتنام آندراپرادش و مانگالور و پادور در کارناتاکا ایجاد کرده بود پر کرد. به گفته پرادهان، قیمت خرید هر بشکه نفت در آن زمان به‌طور متوسط ۱۹ دلار بود.

اگر شرکت‌های نفتی تصمیم بگیرند افزایش قیمت جهانی نفت را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند، قیمت بنزین و دیزل که در حال حاضر هم در رکورد بالایی قرار دارد، افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. قیمت‌های بنزین و دیزل در مدت پنج سال گذشته تغییر نکرده‌اند و شرکت‌های نفتی در گذشته در آستانه انتخابات در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در ایالاتی مانند اوتارپرادش و گجرات، قیمت‌ها را بازبینی نکردند.

ایالت‌های بنگال غربی، تا‌میل نادو، کرالا، پوندی چری و آسام تا‌ چند هفته دیگر انتخابات برگزار می‌کنند.

پرادهان هفته پیش گفته بود هند که شاهد احیای تقاضا برای سوخت و بازگشت آن به دوران پیش از شیوع پاندمی است، قیمت‌های نفت معقول و مسوولانه می‌خواهد.

هند که سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است، سال گذشته از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید با در نظر گرفتن سقوط تقاضا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا حمایت کرده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری PTI هند، پرادهان در این باره گفت: در مقطع مذکور تولید‌کنندگان به‌خصوص اوپک به بازار جهانی اطمینان دادند که تا‌ آغاز سال ۲۰۲۱ تقاضا بهبود پیدا خواهد کرد و تولید به سطح معمول برمی‌گردد. اما متاسفانه باید بگویم تولید هنوز به سطح عادی برنگشته است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند