ارقام شرکت «اس‌وی‌بی اینترنشنال» و دو شرکت دیگر که میزان فروش نفت ایران را با ردیابی نفتکش‌ها تخمین می‌زنند، نشان می‌دهد که صادرات ایران در حال افزایش است. شرکت «اس‌وی‌بی اینترنشنال» مستقر در واشنگتن تخمین زده است که صادرات نفت خام ایران از ۴۹۰ هزار بشکه در روز در ماه اکتبر به ۷۱۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر رسیده و اینکه صادرات و تولید تاکنون در ماه ژانویه در حال افزایش بوده است.

سارا وخشوری از شرکت اس‌وی‌بی گفت: ایران و مشتریانش انتظار رویکردی آسان‌تر از سوی دولت بایدن را دارند. ایران در زمان حاضر با پیش‌بینی مذاکره با ایالات‌متحده، افزایش تولید و صادرات خود را آغاز کرده است. شرکت پترو‌لجستیک مستقر در ژنو نیز اعلام کرد که صادرات نفت‌خام ایران برای اولین‌بار از آوریل ۲۰۱۹ پس از افزایش ۱۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماه چهارم، صادرات بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز را در ماه جاری پشت‌سر گذاشت.

پترو‌لجستیک در نامه‌ای به رویترز گفت: ما طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش مداوم صادرات ایران بوده‌ایم. در حالی‌که میزان صادرات نفت ایران هنوز کسری از میزان پیش از تحریم‌ها یعنی حدود ۷/ ۲ میلیون بشکه در روز در ماه مه ۲۰۱۸ است، سطح صادرات در ماه ژانویه نشان‌دهنده افزایشی چشمگیر است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند