جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا چند ساعت پس از به قدرت رسیدن، به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کرد و مجوز خط لوله نفت کی استون ایکس ال را لغو کرد. همان روز وزارت کشور ملزم شد که تنها سران سازمان می‌توانند مجوزهای حفاری جدید را در دو ماه آینده تایید کنند. قرار است بایدن در روزهای آینده به اقدامات بیشتری دست زده و فروش لیزینگ نفت و گاز در زمین‌های فدرال را که آمریکا ۱۰ درصد از تولیدش را از آنها دارد، معلق کند.

این اقدامات باعث سقوط ارزش سهام تولیدکنندگان نفت شد و فشار خون فعالان این صنعت را بالا برد. فرانک ماکیارولا، نایب رئیس سیاسی در موسسه نفت آمریکا در این باره گفت: در نخستین روزهای دولت جدید، آنها به اقداماتی دست زده‌اند که به اقتصاد آسیب زده و به قیمت از دست رفتن مشاغل آمریکایی تمام می‌شود. ما نگرانیم و همه باید در این کشور نگران باشند.

دستور وزارت کشور که اواخر روز چهارشنبه امضا شد، فرآیند صدور مجوز را به مدت ۶۰ روز تا روی کار آمدن مدیریت جدید تغییر می‌دهد. صنعت نفت اتفاقات اخیر را نشانه بدی می‌داند. مقامات انرژی نگرانند که تصمیمات مربوط به صدور مجوز فنی به جای رگولاتورهای متخصص در این زمینه، توسط کسانی گرفته شود که منصوبین سیاسی هستند و نگرانند که مجوزها یا تغییر آنها برای فعالیت‌های حفاری فعلی به تاخیر خواهد افتاد. به علاوه برخی نخستین اقدامات بایدن را مقدمه‌ای برای اقدامات گسترده‌تر می‌دانند.

در حالی که وعده‌های بایدن و اقداماتش برای عمل کردن به آنها تهدیدی برای برخی از تولیدکنندگان نفت آمریکا به شمار می‌رود، اما با محدود کردن عرضه، از قیمت‌های نفت پشتیبانی می‌کند. اقدامات دولت بایدن در نخستین روزهای فعالیتش نشان‌دهنده تغییر چشمگیر از روند در پیش گرفته شده در دوران دونالد ترامپ برای تسریع صدور مجوزهای حفاری و گشایش زمین‌های بیشتر برای حفاری نفت است و تغییر مسیر در دولت جدید کاملا مشخص است. در دوران ترامپ، رگولاتور حفاری فراساحلی در وزارت کشور اسکات آنجل، یکی از متحدان نفتی باسابقه و مقام سابق لوییزیانا بود که به دنبال سرعت بخشیدن به مجوزدهی پروژه‌های نفتی خلیج مکزیکو پس از فاجعه «دیپ واتر هورایزن» در سال ۲۰۱۰ بود. در مقابل، یکی از نخستین کسانی که بایدن در دفتر مدیریت انرژی اقیانوسی استخدام کرد که بر لیزینگ نفت فراساحلی و مزارع بادی نظارت می‌کند، ماریسا نودل، فعال سابق در گروه دوستان زمین است.

بایدن در مبارزات انتخاباتی خواستار حذف سوخت‌های فسیلی شده و قول داده بود مجوزدهی جدید نفت و گاز در زمین‌های فدرال را متوقف می‌کند. تولیدکنندگان نگران نفت‌، سال گذشته با پیش‌بینی محدودیت‌های بیشتر در دوران بایدن، مجوزهای لیزینگ و حفاری زیادی را دریافت کرده‌اند. اما اقدامات ناگهانی اخیر بسیاری را در این صنعت غافلگیر کرد و باعث تماس‌های تلفنی وحشت زده شد، چرا که لابی‌کنندگان و وکیلان به دنبال برنامه‌ریزی اقدام بعدی بودند. آنها در حال تدوین راهبردهایی از جمله دعوی قضایی هستند و هر گونه اهرم سیاسی را که می‌توانند برای جلوگیری از ممنوعیت گسترده لیزینگ به کار ببرند، بررسی می‌کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اما فعالان محیط زیست خوشحال هستند و می‌گویند ممانعت از توسعه سوخت فسیلی در زمین‌های فدرال اقدام لازمی برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای- عامل تغییرات اقلیمی- است. طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا، نفت، گاز و زغال‌سنگی که از زمین‌ها و آب‌های فدرال استخراج می‌شود در حدود ۲۴ درصد از انتشار دی اکسید کربن آمریکا سهم دارد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند