حسن منتظر تربتی روز گذشته با اشاره به اینکه تولید گاز در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است، ادامه داد: با این حال در مصرف نیز افزایش به ثبت رسیده و از ابتدای امسال تاکنون مصرف گاز ۱۱ میلیارد متر مکعب بیشتر شده است.

وی افزود: مصرف گاز در بخش خانگی در روزهای سرد تا ۶۵میلیون متر مکعب در روز افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: موضوع کمبود گاز ناشی از مصرف بیش از برنامه تعیین شده بوده و این افزایش مصرف هم در بخش نیروگاهی و هم در بخش خانگی به دلیل شیوع کرونا اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه این کمبود ناشی از کمبود تولید نیست، اضافه کرد: برنامه موازنه ما تغییر یافته است و در بخش‌های دیگر محدودیت‌هایی اعمال کردیم. تربتی با بیان اینکه مطابق برنامه‌ای که بین وزارت نفت و نیرو تدوین شده، قرار بود مصارف سوخت معادل در نیروگاه‌ها ۱۸۰میلیون مترمکعب در روز باشد، افزود: با این حال میزان مصرف در نیروگاه‌ها به ۱۹۳ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد، اما با هماهنگی‌ها این رقم اکنون به عدد برنامه‌ریزی ‌شده رسیده است. وی ادامه داد: میانگین افزایش مصرف گاز در بخش خانگی ۵۵ میلیون متر مکعب در روز است.

معاون وزیر نفت در امور گاز تاکید کرد: در بهینه‌سازی مصرف، اصلاح موتورخانه‌ها در دستور کار قرار گرفته است. همچنین باید تعویض بخاری‌ها و رعایت مبحث ۱۹ در ساخت و سازها مورد توجه باشد.  وی با اشاره به اینکه موضوع بهینه‌سازی هم صنعتی و هم فرهنگی است، افزود: با انجام بهینه‌سازی موتورخانه‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف موتور‌خانه‌ها ایجاد می‌شود. تعویض بخاری‌ها نیز ظرفیت حدود ۲۵ درصد کاهش مصرف را دارد. تربتی گفت: ظرفیت خوبی در بحث بهینه‌سازی در بخش خانگی و صنعتی داریم. وی ادامه داد: تلاش این است تا موضوع بهینه‌سازی را جدی‌تر دنبال کنیم و از شرکت‌های استارت‌آپ هم دعوت کردیم تا در این عرصه وارد شوند. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: پیش‌بینی این بود که در روزهای اخیر مصرف بخش خانگی به ۶۵۰ میلون متر مکعب در روز برسد با این حال از موج سرما عبور کردیم و مشکلی برای پایداری شبکه رخ نداد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند