به گزارش مجله بارونز (Barron’s)، نیل دینگمن، تحلیلگر موسسه مالی ترویست (Truist Financial Corporation)، سهام ۶ شرکت نفتی را به‌عنوان سهام محبوب دموکرات‌ها نامیده است که به‌نظر وی در سال آینده می‌توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. او معتقد است این شرکت‌ها هم به دلیل اینکه می‌توانند از عهده مقررات نظارتی احتمالی جدید برآیند و هم آنکه تجارت اصلی آنها برای درآمدزایی در شرایط فعلی مسیر خوبی در پیش دارد، می‌توانند برای سهامداران‌‌شان گزینه‌های بسیار مطلوبی باشند.

سهام مورد علاقه دینگمن برای زمان تغییر سیاسی جدید در ایالات متحده شامل سهام چند شرکت است که جریان نقدی آزاد آنها با حرکت نفت به سوی قیمت‌های بالاتر، احتمالا رشد قابل‌توجهی خواهد داشت. نکته مهم دیگر درباره این شرکت‌ها بدهی نسبتا کم آنها است. این سهام‌ عزیز کرده دموکرات‌ها شامل شرکت‌های آپاچی (Apache)، دوان انرژی (Devon Energy)، دیاموندبک انرژی (Diamondback Energy)،‌ای او جی ریسورسز (EOG Resources)، ماراتن اویل (Marathon Oil) و پن ویرجینیا (Penn Virginia) است.

دینگمن بر این باور است که محتمل‌ترین تغییراتی که از سوی کنگره و کاخ سفید بایدن رخ خواهد داد اعمال محدودیت‌های حفاری در زمین‌های فدرال و افزایش مالیات بر این بخش است. بایدن بارها تاکید کرده است که می‌خواهد مالیات شرکت‌ها را افزایش دهد. در صورتی که جو بایدن وعده خود را عملی کند تقریبا نیمی از بخشودگی و معافیت‌های مالیاتی را که دونالد ترامپ و جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۷ عملیاتی کردند باز خواهد گرداند. دموکرات‌ها همچنین توانایی آن را دارند که قوانین مالیاتی خاص در نظر گرفته شده برای شرکت‌های نفتی و گازی را تغییر دهند، از جمله این موارد اصلاح وقفه‌ای است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد بیشتر هزینه‌های حفر چاه‌های نفتی جدید را تحت عنوان هزینه‌های نامشهود حفاری، از اسناد مالیاتی خود کسر کنند. دولت بایدن همچنین می‌تواند پروژه‌های خطوط لوله جدید را به تاخیر بیندازد یا متوقف کند، در حالی که دولت ترامپ با مقررات‌زدایی، امکانات نظارتی بر این پروژه‌ها را کاهش داد.

برای شرکت‌های نفتی، تغییراتی از این دست می‌تواند تضعیف سوددهی و رشد آنها رادر آینده  رقم بزند؛ اما دینگمن خاطرنشان کرد که اکثر شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز طی چند سال گذشته به‌قدری ضعیف عمل کرده‌اند که ممکن است خسارت‌های عملیاتی قابل‌توجهی را متحمل شوند و به‌طور بالقوه مالیات نقدی اندکی در سال‌های آینده خواهند پرداخت. بایدن همچنین خواستار پایان دادن به اعطای مجوزهای جدید حفاری در زمین‌های فدرال است. دینگمن با توجه به این وعده بایدن، که به‌زعم او اجرایی خواهد شد گفت: «با توجه به آنکه انتظار چنین تصمیمی می‌رفت، تولیدکنندگان نفت و گاز آمریکا طی سال گذشته با عجله مجوزهای جدید اجاره خود را ثبت کردند.»

دینگمن با اشاره به رشد چشمگیر و معنادار اعطای این مجوزها ‌در روزهای پایانی حکمرانی ترامپ و جمهوری‌خواه بر کاخ سفید گفت: «طی نیمه دوم سال میلادی تقریبا ۳۸۰۰ مجوز حفاری جدید مورد تصویب قرار گرفت و مشخص است که عملیاتی کردن این مجوزها چند سالی به طول خواهد انجامید، بنابراین می‌توان گفت  شرکت‌های نفتی در کوتاه مدت در برابر تغییرات تا حدود زیادی مقاوم خواهند بود. به‌عنوان مثال، شرکت نفتی ‌ای او جی (EOG) اما در نیمه دوم سال گذشته ۶۲۰ مجوز تایید حفاری جدید در زمین‌های فدرال دریافت کرده که بیشترین میزان در میان تمام اپراتورها است.» این تحلیلگر ارشد می‌گوید مطابق آمار‌ها در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۰ بیشترین تعداد مجوزهای حفاری در زمین‌های فدرال طی دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ صادر شد.

آن‌گونه که بارونز گزارش کرده است، سهام شرکت ‌ای او جی ریسورسز در اواسط روز پنج شنبه ۴/ ۲ درصد افزایش داشت، در حالی که شاخص کلیدی اس اند پی ۵۰۰ (S&P ۵۰۰) تنها ۲/ ۰ درصد افزایش یافته بود. سهام شرکت آپاچی ۹/ ۴ درصد و سهام دوان انرژی ۲/ ۶ درصد رشد کردند. سهام دایموندبک انرژی ۲/ ۲ درصد و پن ویرجینیا هم ۱/ ۳ درصد پیشروی قیمتی در بازار داشتند. چشم‌گیرترین سوددهی در بازار سرمایه روز پنج‌شنبه هم متعلق به سهام شرکت ماراتن اویل بود که قیمت هر سهم آن ۳/ ۸ درصد افزایش یافت.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند