یک منبع دولت آمریکا که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم شرکت‌ها را درباره ریسک تحریم‌ها مطلع کنیم و از آنها می‌خواهیم پیش از اینکه خیلی دیر شود، کنار بکشند.

انتظار می‌رود وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه یا جمعه گزارشی را درباره شرکت‌هایی که تصور می‌رود به ساخت خط لوله نورد استریم ۲ بین روسیه و آلمان کمک می‌کنند، منتشر کند. شرکت‌هایی که در این لیست قرار دارند شامل شرکت‌هایی هستند که بیمه فراهم کرده و به احداث لوله‌ها کمک کرده یا تجهیزات ساخت پروژه را بررسی می‌کنند.

تحت قانون فعلی، این شرکت‌ها اگر کارشان را متوقف نکنند، در معرض ریسک تحریم قرار می‌گیرند.

به گفته این منبع آگاه، گروه بیمه زوریخ ممکن است در این لیست باشد. پروژه ۱۱ میلیارد دلاری نورد استریم ۲ یکی از مهم‌ترین پروژه‌های روسیه در اروپاست و تنش‌هایی را میان واشنگتن و مسکو برانگیخته است. دولت ترامپ با نورد استریم ۲ که باعث محرومیت اوکراین از درآمد ترانزیت گاز روسیه می‌شود، مخالف بوده و اعلام کرده این خط لوله نفوذ اقتصادی و سیاسی روسیه در اروپا را افزایش می‌دهد. دولت آمریکا همچنین به دنبال افزایش صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) به اروپا بوده است.

کرملین اعلام کرده نورد استریم ۲ که ساخت آن توسط شرکت گازپروم هدایت می‌شود، یک پروژه تجاری است.

آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپاست، اعلام کرده این خط لوله تجاری است و این کشور که در حال تعطیلی نیروگاه‌های زغال‌سوز و هسته‌ای به دلیل نگرانی‌های ایمنی و محیط زیستی است، به گاز نیاز دارد. جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در دوران اوباما که معاون رئیس‌جمهور بود، با این پروژه مخالفت بود و معلوم نیست پس از روی کار آمدن در ۲۰ ژانویه درباره این پروژه سازش می‌کند یا خیر. گازپروم ساخت نورد استریم ۲ را در پی تحریم‌هایی که در دسامبر سال ۲۰۱۹ از سوی آمریکا اعلام شد، مجبور شد متوقف کند اما کار برای ساخت این پروژه ماه گذشته ازسرگرفته شد و گازپروم امیدوار است نورد استریم۲ را که از بستر دریای بالتیک می‌گذرد تکمیل کند و ظرفیت این خط دو برابر شود. ساخت ۹۰ درصد این پروژه تکمیل شده و تنها ۶۲ کیلومتر دیگر در بخش آب‌های سرزمینی دانمارک باقی مانده است.

شرکای غربی گازپروم در این پروژه شرکت‌های یونی پر و وینترشال آلمان، شرکت انگلیسی هلندی شل، شرکت OMV اتریش و انژی فرانسه هستند.

یک منبع صنعتی مطلع آمریکایی اظهار کرد: شرکت‌های اروپایی از جمله آلمانی‌ها طی چند ماه گذشته درباره فعالیت‌های مربوط به نورد استریم ۲ تحت تحقیقات دولت ترامپ قرار گرفته‌اند. وزارت خارجه آمریکا در اکتبر از شرکت‌های اروپایی پرسیده است آیا در نورد استریم ۲ مشارکت دارند و فعالیتشان پس از ۱۵ ژوئیه ادامه داشته و ارزش خدمات یا حمایت آنها چه میزان بوده است. بر اساس گزارش رویترز، در آن زمان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به سرمایه‌گذاران در خطوط لوله نورد استریم ۲ و ترک استریم هشدار داده بود تحت قانون سال ۲۰۱۷ آمریکا با تحریم‌های این کشور روبه‌رو هستند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند