او پس از شنیدن سخنان استانداران که به‌صورت تصویری جلسه را دنبال می‌کردند، گفت: البته ما مشکلاتی داریم و نمی‌توانیم همه استان‌ها را در بحث مصرف مازوت مستثنا کنیم. در بحث سیمان قرار بر این بود که زمستان مصرف مازوت داشته باشند و امروز در هیات‌دولت مصوب می‌کنیم قیمت نفت‌کوره معادل گاز مصرفی‌شان باشد. وزیر نفت با بیان اینکه نگرانی بابت نفتکش‌ها حل‌شده و تلاش کردیم در بحث حمل بار به نیروگاه‌ها مشکلی نداشته باشیم، تصریح کرد: اگر مصرف برق کم شود، مصرف مازوت هم کاهش می‌یابد. همه تجربه‌ها در بحث صرفه‌جویی مصرف گاز با اولویت برق هم اجرا شود.

زنگنه بر رعایت هر‌چه بیشتر مصرف بهینه انرژی در ادارات تاکید کرد و افزود: ما به هیچ‌وجه مایل نیستیم مازوت مصرف شود، اما در نقاطی مجبور به این کار هستند و چاره‌ای نداریم. گازوئیل هم در حداکثر ممکن تحویل می‌شود و امکان تحویل بیش از آن وجود ندارد. بحث صادرات گازوئیل هم مطرح نیست و هر‌چه گازوئیل مازاد در کشور وجود دارد تحویل می‌دهیم. نیروگاه‌ها باید بخشی از آن را از مخازن دریافت کنند.

او در ادامه با اشاره به سخنان استاندار تهران مبنی بر اینکه مصرف خانگی گاز در تهران ۱۵ درصد افزایش یافته که ۲ درصد آن مربوط به اشتراک‌های جدید است، تصریح کرد:‌ افزایش ۱۵‌درصدی مصرف کاملا غیرطبیعی است و هیچ دستگاهی نمی‌تواند برنامه‌ریزی برای این مقدار رشد مصرف سالانه داشته باشد.

وزیر نفت مصرف فعلی گاز کشور را روزانه بیش از ۸۲۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد و ادامه داد: از این میزان ۵۵۶ میلیون مترمکعب مصرف خانگی، عمومی و صنایع کوچک است. البته این مقدار نسبت به پارسال عدد بزرگی است و بیش از ۶٠میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. زنگنه میانگین مصرف گاز کشور را معادل حدود ۴‌میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام عنوان کرد و گفت: ما باید راه‌حلی برای این مقدار مصرف پیدا کنیم، اما در شرایط فعلی باید‌ با‌ همکاری سازمان‌ها، اعمال محدودیت‌ها و دعوت‌‌ مردم به صرفه‌جویی، مصرف را مدیریت کنیم.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند