وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران و روسیه در سال‌های اخیر همکاری نزدیک و تنگاتنگی در حوزه نفت و انرژی داشته‌اند، تصریح کرد: ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری‌ها به‌منظور بی‌اثر کردن پیامدهای تحریم هستیم. زنگنه با بیان اینکه در عرصه بین‌المللی تغییر و تحولات بسیاری رخ داده است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نمی‌شود و تهران مصمم به تحکیم روابط با مسکو است.

همکاری نزدیک ایران و روسیه

معاون نخست‌وزیر روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات رو به افزایش تهران و مسکو اظهار کرد: روسیه نیز بی‌گمان خواستار همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه‌ها و به‌ویژه در حوزه نفت و انرژی است. نواک افزود: در سال‌های اخیر رایزنی میان اعضای اوپک و ائتلاف اوپک پلاس موثر بوده و روسیه تلاش کرده است نقشی سازنده ایفا کند. وی گفت: ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری‌های نزدیک و رو به رشدی داشته‌اند و این همکاری‌ها همچنان تداوم خواهد یافت. ایران و روسیه در این دیدار نقشه راه تداوم و توسعه همکاری‌های دو کشور را فارغ از تحولات سیاسی بین‌المللی ترسیم و بر پیگیری و اجرای توافق‌ها و تفاهم‌های مربوط به حوزه انرژی در قالب کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تاکید کردند.

ایران از سرمایه‌گذاری شرکت‌های روس در صنعت نفت استقبال می‌کند

بیژن زنگنه پس از دیدار با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه و نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی این کشور اظهار کرد: یکی از موضوع‌های مورد گفت‌وگو در این دیدار بازار جهانی نفت بود که درباره آن تبادل‌نظر کردیم. وزیر نفت با یادآوری برگزاری نشست وزارتی اوپک پلاس در روز چهارم ژانویه تصریح کرد: هر دو کشور تاکید کردند که این نشست‌ها برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت و وجود احتمال‌های آینده در این عرصه، مهم است. زنگنه توسعه روابط دوجانبه ایران و روسیه را محور دیگر این دیدار عنوان کرد و افزود: ما همکاری‌های خوبی با شرکت‌های روس داریم، قرار بر این است همکاری‌ با آنها در حوزه نفت، گاز و سازندگان تجهیزات در این کشور تداوم یابد.

وی با بیان اینکه ما روسیه را به‌عنوان شریک راهبردی می‌شناسیم و این شراکت چیزی نیست که با فضای گرمی و سردی در فضای بین‌المللی تغییر کند، افزود: سازندگان تجهیزات نفت و گاز روسیه اگر می‌خواهند در ایران فعالیت کنند باید با توجه به قانون حداکثر استفاده از توان داخلی سرمایه‌گذاری کنند، آنها باید با شرکت‌های ایرانی شریک شوند و برای حصول نتیجه با همتایان ایرانی خود گفت‌وگو کنند.

وزیر نفت ادامه داد: سفیر ایران در روسیه و همکارانشان در سفارت قرار شد توافق‌ها را دنبال کنند، اگر شرایط کرونا نبود خیلی ساده می‌توانستند این کار را انجام دهند، اما در شرایط کنونی با رعایت پروتکل بهداشتی می‌توانیم ارتباطات را برقرار کنیم، ما از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مورد نیاز استقبال می‌کنیم. زنگنه همچنین به همکاری ایران و روسیه در چارچوب مجمع کشورهای صادرکننده گاز اشاره کرد و گفت: نشست‌های وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف سالانه برگزار می‌شود، در چارچوب این مجمع، اطلاعات فنی تبادل می‌شود. وی تصریح کرد: جی‌ئی‌سی‌اف در قیمت بازار گاز جهان اثرگذاری ندارد زیرا ساختار بازارهای گاز با بازارهای جهانی نفت خام تفاوت دارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند