وی اشاره کرد تمام کالاها به‌جز گندم گرفتار کسری هستند و این خبری خوش‌بینانه برای قیمت این کالاهاست‌ ولی آنچه کیوری عدم‌سرمایه‌گذاری ساختاری می‌نامد، بر قیمت کالاها در آینده تاثیر می‌گذارد. این شرایط برای نفت هم صادق است. نبود سرمایه‌گذاری به‌خاطر کاهش قیمت نفت و تغییر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، تشدید شده است.

کیوری همچنین گفت؛ این تغییرات باعث تحریک تقاضای کوتاه‌مدت برای نفت می‌شود و انتظار داریم تقاضا طی چند سال آینده همگام با شکل‌گرفتن زیرساخت‌های انرژی پاک افزایش یابد. پس از آن، تاثیر منفی این شرایط بر تقاضای نفت و در نتیجه قیمت آن آشکار می‌شود.

قیمت نفت در اوایل همین هفته با خبر آغاز واکسیناسیون در آمریکا افزایش یافت ولی نگرانی در مورد مازاد عرضه تاثیرات مثبت خبر واکسن کرونا را از بین برد و قیمت نفت رو به کاهش گذاشت.

خبرهای اوپک در مورد عرضه و تقاضا هم بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است. اوپک پیش‌بینی خود برای تقاضای نفت در سال‌جاری میلادی و سال آینده را پایین آورد. به‌علاوه، آخرین آمار بیکر‌هیوز از تعداد چاه‌های نفت و گاز آمریکا، بیشترین افزایش تعداد آنها را از ژانویه ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که نگرانی در مورد مازاد عرضه را بیشتر می‌کند. علاوه بر تمام این موارد، افزایش تولید نفت لیبی همچنان ادامه دارد و متوسط تولید روزانه آن در ماه‌جاری به ۲۸/ ۱ میلیون بشکه رسیده است؛ یعنی بالاتر از ۲۵/ ۱ میلیون بشکه در روز تولیدشده در پایان نوامبر.

 با وجود چالش‌های فعلی، گلدمن در مورد قیمت نفت خوش‌بین است و انتظار دارد در سال آینده میلادی به ۶۵ دلار در هر بشکه برسد. این بانک سرمایه‌گذاری اعلام کرد واکسیناسیون گسترده و افزایش محدود تولید اوپک‌پلاس باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد. ذخایر نفتی به‌خاطر افزایش تقاضا در آسیا رو به کاهش است و بر خوش‌بینی عمومی در مورد قیمت نفت در سال آینده میلادی می‌افزاید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند