به گزارش اس‌اند‌پی گلوبال پلتس، تقاضای جهانی نفت در ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد ولی نه آنقدر که از سطح ۲۰۱۹ بگذرد، چون همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تقاضای سوخت برای حمل و نقل مخصوصا سوخت هواپیما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کریس میجلی، یکی از تحلیلگران بازار نفت در پلتس گفت: «تقاضای نفت در ۲۰۲۱ بیش از ۶ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد ولی انتظار می‌رود مصرف بیش از ۲ میلیون بشکه در روز کمتر از ۹/ ۱۰۱ میلیون بشکه در روز سال ۲۰۱۹ باشد. طبقه متوسط که بیشتر تقاضای نفت دنیا متعلق به آنهاست، با فشار فزاینده نابرابری ثروت و آسیب‌های ویروس کرونا مواجه هستند.»  دورنمای ۲۰۲۱ بهبود تولید ناخالص داخلی در جهان را نشان می‌دهد که نتیجه افزایش سرعت رشد اقتصادی در نیمه دوم ۲۰۲۱ خواهد بود. میجلی گفت: «ساخت واکسن موثر کرونا موجی از خوش‌بینی در سراسر بازارهای کالا به وجود آورده، به‌رغم اینکه زیرساخت‌ها تغییری نکرده‌اند.»  وی اضافه کرد: «در حالی‌که نسبت به رشد تقاضای جهانی برای نفت در بلندمدت خوشبین هستیم، انتظار داریم همه چیز در کوتاه‌مدت بدتر شود. موج دوم قرنطینه‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا و اروپا باعث کاهش تقاضا برای بنزین در سراسر فصل تعطیلات شده است.»

 تحلیلگران گلوبال پلتس انتظار دارند قیمت نفت خام برنت در کوتاه مدت در محدوده بین ۴۰ تا ۴۵ دلار در هر بشکه باقی بماند ولی تا پایان ۲۰۲۱ به ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند