دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در پاسخ به پرسشی درباره تمایل کشورش برای تسهیل تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران و ونزوئلا گفت: به‌عنوان خریدار مایلم مکان‌های خرید بیشتری داشته باشم و برای خرید نفت به مقصدهای بیشتری مراجعه کنم. هند سابق بر این بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران پس از چین بود اما در ماه مه سال ۲۰۱۹ خرید نفت ایران را متوقف کرد و خرید نفت ونزوئلا را در پی تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه این کشور آمریکای‌جنوبی در ماه‌های اخیر به میزان چشمگیری کاهش داده است.

بایدن معاون رئیس‌جمهور در دوران باراک اوباما بود که توافق ۲۰۱۵ برجام میان ایران و ۶ قدرت جهان امضا شد. وی اظهار کرده که مایل است به تهران مسیر بازگشت به دیپلماسی را عرضه کند. هند که سومین واردکننده بزرگ نفت جهان است، خواهان متنوع‌کردن واردات نفت برای خرید نفت ارزان‌تر، کاهش هزینه واردات و صرفه‌جویی در ارز خارجی است.

تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا حداکثر سه میلیون بشکه در روز معادل سه درصد از عرضه جهانی نفت را از بازار حذف کرده است. شرکت نایارا انرژی که غول نفتی روس‌نفت روسیه در آن سهم دارد، خرید نفت ونزوئلا را در ژوئن امسال متوقف کرد. شرکت ریلاینس اینداستریز از دولت آمریکا برای ادامه واردات نفت ونزوئلا در برابر صادرات دیزل تا اکتبر اجازه دریافت کرده بود. بر اساس گزارش رویترز، وزیر نفت هند همچنین از کشورهای تولیدکننده نفت خواست روی یک قیمت‌گذاری منطقی‌تر و مسوولانه برای کمک به خریداران آسیایی کار کنند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند