براساس گزارش این موسسه، موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته ۱۵/ ۵ میلیون بشکه کاهش یافته که بیش از انتظار کارشناسان بلومبرگ و رویترز بود. نظرسنجی بلومبرگ در این مورد کاهش موجودی‌ها با میانه‌ ۹/ ۱ میلیون بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بود و کارشناسان خبرگزاری رویترز هم معتقد بودند موجودی نفت ۹۱۳ هزار بشکه کاسته خواهد شد.  نفت در دو روز ابتدایی هفته (دوشنبه و سه‌شنبه) هم ابتدا با استقبال از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و سپس با انتشار خبر مهمی در مورد پیشرفت در تولید واکسن کرونا همراه با دیگر بازارها جهش قیمتی را تجربه کرد.

همزمان ساختار بازار نفت نیز در هفته جاری تقویت شد. تخفیف قیمتی بین قرارداد برنت با سررسید برای ماه پیش‌رو و قرارداد سه ماه بعد به ۷۵ سنت در هر بشکه کاهش یافته که کمترین میزان از جولای است و سیگنال کم شدن ترس‌ها در مورد مازاد عرضه را می‌دهد.

با وجود افزایش پیوسته خوش‌بینی‌ها در این هفته، دلایل زیادی برای احتیاط در این امر وجود دارد. موارد ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و آمریکا صعودی شده است. در این بین ایتالیا بیشترین تلفات را از ماه آوریل گزارش کرده و شهرهای آمریکا از جمله سان‌فرانسیسکو محدودیت‌های جدیدی اعمال کرده‌اند. اطلاعات اولیه در مورد واکسنی که شرکت فایزر آمریکا و شریک آلمانی‌اش در حال آزمایش روی آن هستند نشان می‌دهد افرادی که این واکسن را دریافت کردند تا ۹۰ درصد از ابتلا به کرونا ایمن شدند، اما به گفته کارشناسان زمان زیادی تا تایید نهایی آن و دسترسی گسترده باقی مانده است.  استفن برنوک، در کارگزاری PVM در مورد احتمال بازگشت به شرایط عادی به رویترز گفت: «امیدها برای بازگشت به شرایط عادی قبل از شیوع کووید-۱۹ در سال آینده میلادی به شدت در این هفته از قیمت‌ها حمایت کرد. پیش از آن اما یک زمستان سخت هنوز محتمل است. تعداد مبتلایان همچنان در بسیاری از نقاط جهان از جمله آمریکا در حال شتاب گرفتن است.»

بانک UBS نیز هشدار داده قرنطینه در اروپا و بازیابی تولید نفت لیبی می‌تواند در کوتاه‌مدت بر قیمت نفت فشار بیاورد. با این حال، یو‌بی‌اس پیش‌بینی کرده به‌دلیل احتمال ادامه محدودسازی تولید، بهای طلای سیاه تا پایان ۲۰۲۱ به ۶۰ دلار بر بشکه برسد. بانک گلدمن ساکس هم گفته موج‌های جدید شیوع کرونا موجب کاهش قیمت خواهد شد و BMO Capital Markets نیز بهای ۵۰ دلار بر بشکه را برای نفت به علت افزایش تولید لیبی خیلی زود دانسته است. گلدمن ساکس همچنین برآوردش از قیمت نفت برای سال ۲۰۲۱ را پایین آورده؛ چراکه معتقد است مازاد عرضه ناشی از شیوع کرونا بر قیمت‌ها فشار نزولی خواهد آورد. این بانک آمریکایی پیش‌بینی خود را برای نفت برنت از ۴/ ۵۹ دلار بر بشکه در سال آینده به ۵۵ دلار کاهش داده است. همچنین به گفته گلدمن ساکس قیمت وست تگزاس اینترمدییت سال آینده ۸/ ۵۲ دلار بر بشکه خواهد بود که نسبت به پیش‌بینی قبلی‌اش ۳ دلار و ۱۰ سنت پایین‌تر است.  بهای نفت از سوی دیگر بسیار به تصمیم اوپک‌پلاس در ۳۰ نوامبر و یکم دسامبر بستگی دارد. این گروه در این جلسه تصمیم به افزایش تولید طبق توافق از ژانویه سال آینده، تعویق چند‌ماهه آن یا تعمیق تولید خواهد گرفت. با این حال یکی از چالش‌های بزرگ اوپک‌پلاس رشد سریع تولید لیبی است که از این توافق مستثنا شده است. در آخرین خبر تولید روزانه لیبی از مرز ۱/ ۱ میلیون بشکه گذشت که بالاترین سطح از اوایل ژانویه است.

این کشور آفریقایی پیش از اینکه خلیفه حفتر در شرق این کشور اقدام به بستن بنادر و میادین تولید نفت کند، ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد. با این حال اقدامات حفتر تولید لیبی را به فقط ۱۰۰ هزار بشکه در سپتامبر رسانده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند