عمان یک تولید‌کننده غیر‌عضو اوپک ولی عضو ائتلاف اوپک ‌پلاس است. این کشور ضربه سختی از کاهش قیمت نفت و تقاضا در اوایل سال‌جاری میلادی خورده و به‌دنبال افزایش منابع مالی خود در بحبوحه کاهش هزینه‌های دولتی است. عمان در آخرین اقدام خود جهت برطرف کردن کسری بودجه، قصد دارد ۶۰ درصد سهام خود در بزرگ‌ترین منطقه تولید نفت کشور با عنوان «بلوک ۶» را به یک شرکت جدید واگذار کند. بلوک ۶ در حال حاضر در اختیار شرکت دولتی توسعه نفت عمان قرار دارد. این بلوک بزرگ‌ترین منطقه تولید نفت و گاز عمان است و بیش از ۷۵ درصد از ذخایر نفت خام این کشور را در برمی‌گیرد. مقامات عمان حالا در فکر انتقال سهام خود در این بلوک به یک شرکت جدید هستند. به این ترتیب عمان می‌تواند از طریق انتشار اوراق قرضه از شرکت جدید درآمد بیشتری داشته باشد بدون آنکه آن را به حساب بدهی دولتی بگذارد.

شرکت جدید می‌تواند تا‌ ۳ میلیارد دلار از اوراق قرضه برای عمان درآمد داشته باشد. عمان اولین کشور در شورای همکاری خلیج‌فارس است که مالیات بر درآمد اشخاص وضع می‌کند. کشورهای وابسته به نفت خاورمیانه از سقوط قیمت نفت و تقاضا آسیب دیده‌اند.

عمان به شدت برای تا‌مین بودجه خود وابسته به درآمدهای نفتی است و یکی از اقتصادهایی است که بیشترین آسیب را از سقوط قیمت نفت در سال‌جاری میلادی دیده است. هدف طرح اقتصادی جدید عمان تا‌ ۲۰۲۴ که شامل مالیات بر درآمد ثروتمندان این کشور از ۲۰۲۲ هم می‌شود، کاهش کسری بودجه گسترده این کشور و افزایش درآمدهای غیرنفتی است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند