وزیر نفت عراق گفت: تصور می‌کنم سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ از هر جهت برای کسب و کار ما جذاب‌تر خواهد بود.

احسان عبدالجبار گفت: عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، مدت‌ها برای افزایش ظرفیت تولید نفت خود برنامه‌ریزی کرده و افزایش ظرفیت تولیدش از حدود پنج میلیون بشکه در روز فعلی به هفت میلیون بشکه در روز در پنج تا شش سال آینده را هدف‌گذاری کرده است.

وزیر نفت عراق هفته گذشته در گفت‌وگو با روزنامه دولتی الصباح پیش‌بینی کرده بود قیمت نفت در سه ماه نخست سال میلادی آینده حدود ۴۵ دلار در هر بشکه خواهد بود و اظهار کرده بود لایحه بودجه فدرال دولت عراق در سال ۲۰۲۱ بر مبنای پیش‌بینی قیمت ۴۲ دلار هر بشکه نفت تنظیم شده است. عراق یکی از اقتصادهایی است که حتی بر مبنای استانداردهای اوپک، به شدت به نفت وابسته است و پس از ریزش قیمت نفت در مارس، با کاهش شدید درآمدهای بودجه خود روبه‌رو شد.

 درآمدهای نفتی برای بودجه عراق حیاتی هستند، اما این کشور در ماه‌های اخیر از سوی اعضای اوپک پلاس که در راس آنها عربستان سعودی قرار دارد برای توقف تخطی از پیمان و عمل به سهمیه کاهش تولیدش تحت فشار قرار گرفته است.بر اساس گزارش اویل پرایس، کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در نشست دوشنبه هفته جاری بار دیگر بر لزوم پایبندی کامل به پیمان محدودیت عرضه از سوی همه اعضای گروه تاکید کرد. عراق باید در سه ماهه چهارم تولیدش را به میزان بیشتری کاهش دهد تا مازاد تولید ماه‌های پیش را جبران کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند