به گزارش دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، در این نشست مقام‌های عالی‌رتبه الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا حضور داشتند. همچنین عراق، مالزی و نروژ به‌عنوان ناظر در این نشست شرکت کردند. ریازمین رامیرز، عضو هیات اجرایی ونزوئلا، ریاست نشست را به‌عهده داشت.

در این نشست که سه روز به طول انجامید، پیشرفت‌های به‌دست آمده در ماه‌های اخیر بررسی و با جمع‌بندی نتایج، نحوه عملکرد ماه‌های سخت پیش رو تا سال ۲۰۲۱ هموار شد. محور گفت‌وگوی این نشست، تازه‌ترین نسخه (۲۰۲۰) چشم‌انداز جهانی گاز ۲۰۵۰ بود. دبیرخانه GECF، ویژگی‌های اساسی و پیشرفته این چشم‌انداز را برای حضار مطرح کرد، همچنین تاکید شد که اولویت‌بندی منطقه‌ای اخیر شامل بیش از ۱۴۰ کشور و ۸۰ تجمع منطقه‌ای و اقتصادی می‌شود.

الگوی جهانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز برآورد تراز انرژی کامل‌تری را از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰ و با سناریوی جدید انتقال انرژی سریع ارائه می‌دهد. در نظرگیری مداوم سیاست‌ها و فناوری‌های اقلیمی برای کاهش آلایندگی از اکتبر ۲۰۲۰ نیز در پیش‌فرض‌های این الگو گنجانده شده است. در این نشست گزارش جامعی درباره گزارش جدید کوتاه‌مدت سالانه بازار گاز GECF، اجرای پروژه مؤسسه تحقیقات گاز و پیشرفت مستمر در مطالعه «ارزیابی مراکز گاز طبیعی، ابزارهای مدیریت ریسک مرتبط و تحولات بالقوه آینده» ارائه شد.  در زمینه داده‌ها و آمار، این دبیرخانه روش پیشرفته و قابل ارائه سازوکار تبادل داده و ابتکار راه‌اندازی مجموعه بولتن‌های آماری ماهانه و سه‌ماهه GECF را معرفی کرد. این پروژه‌ها با توجه به سازگاری و رویکرد پیشگیرانه در ایجاد کانال‌های تبادل داده‌ها و اطلاعات بین کشورهای عضو و مقر مجمع، مورد استقبال اعضای هیات اجرایی قرار گرفت. این نشست مقدمات برگزاری بیست‌ودومین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۲ آبان‌ماه) از طریق ویدئوکنفرانس و به ریاست الجزایر را فراهم می‌کند. کشور میزبان آمادگی کامل خود را برای برگزاری این رویداد در بالاترین سطح تایید کرد. گزارش شرایط آماده‌سازی ششمین اجلاس سران دولت‌های این مجمع که برای نوامبر ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است، با موفقیت توسط قطر، کشور میزبان این رویداد و مقر GECF ارائه شد و مورد استقبال و تایید همه شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند