شرکت ملی نفت ایران با تامین ۲۲ میلیارد تومان اعتبار و با هدف مقابله با کرونا در مراکز درمانی مناطق نفت‌خیز کشور، ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا کرد.

بیژن زنگنه دیروز (سه‌شنبه، ۲۲ مهرماه) در حاشیه این مراسم در مورد احتمال نامزد شدنش برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: بازنشستگی سیاسی معنا ندارد، اما با اتمام این دوره خود، هرگز وارد کار دولتی نخواهم شد. به گزارش «ایسنا» زنگنه در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که امروز وزارت نفت به‌رغم مشکلات مالی توانست در اجرای مسوولیت‌های اجتماعی خود ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور را به مناطق نفت‌خیز اهدا کند. ما همیشه خودمان را در کنار مردم احساس می‌کنیم. اکنون نیز تمام تلاش خود را برای تولید نفت گاز و مواد پتروشیمی و همچنین حفاظت از جان کارکنان و مردم انجام داده‌ایم.

وزیر نفت با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم سوخت مردم به موقع تامین شده و مواد اولیه تامین شود، گفت: در جبهه‌های مختلفی در نبرد هستیم و فشار مضاعفی بر ما وارد می‌کنند. مردم بدانند دشمنان هیچ رحم و علاقه‌ای به ملت ایران ندارند؛ این تحریم‌ها جنایت علیه بشریت در شرایط کرونا است. زنگنه با بیان اینکه ما افزون بر مشکلات شدید اقتصادی با بیماری کرونا نیز روبه‌رو هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها که در صنعت نفت سختگیرانه اجرا شده و خوشبختانه اثربخش هم بوده از این بلای عالم‌گیر عبور کنیم.

نفت تعطیل شدنی نیست

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت از نخستین دستگاه‌هایی بود که به‌دلیل حساسیت با سختگیری تمام در مقابله با کرونا گام برداشت، توضیح داد: تعطیل کردن نفت فقط تعطیل صادرات نبود، تعطیل کشور بود. یعنی اگر نفت و گاز تولید نکنیم، آب و برق هم تولید نمی‌شود و بهداشت از بین می‌رود. اگر برق نباشد بیمارستانی نمی‌تواند کار کند. اگر سوخت نداشته باشیم هیچ ژنراتور و دیزل اضطراری هم نمی‌تواند کار کند. الحمدالله در این دوران از بابت تامین سوخت و انرژی کشور در شرایط کرونا آب در دل کسی تکان نخورد.

وی با تاکید بر اینکه سلامت کارکنان صنعت نفت برای ما مثل جانمان بود، بنابراین با سختگیری تمام در این مسیر گام برداشتیم، یادآوری کرد: واحدهای اچ‌اس‌یی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) مستقر در صنعت نفت با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت که ما به زبان صنعت نفت تبدیل و ابلاغ می‌کردیم توانستیم سلامت همکاران را هم داشته باشیم.

تلاش برای کاستن از فشار کرونا و تحریم‌

وزیر نفت به اقدام‌های وزارت نفت برای مقابله با کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه پس از قرمز شدن وضع در برخی استان‌ها دستور داده شد که کارکنان به شیفت‌هایشان در این استان‌ها برنگردند، تصریح کرد: از نظر توزیع غذا، فاصله‌ها و ارتباطات افراد سختگیری‌های زیادی شد که الحمدالله نتیجه داد و مسائلی که داشتیم قابل اغماض است. به هر حال کار مهمی بود که انجام شد.

زنگنه با بیان اینکه همکاران ما در هشت ماه گذشته از هیچ تلاشی برای کاهش درد و رنج مردم کوتاهی نکردند، تاکید کرد: مردم ما واقعا در درد و رنج هستند، ما نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم. مردم از یکسو زیر فشارهای شدید اقتصادی به دلیل اقدام‌های جنایتکارانه آمریکا هستند؛ مرتب آمریکایی‌ها می‌گویند ما کاری به مردم نداریم و با دولت درگیریم، اما دارند مردم را له می‌کنند و از سوی دیگر کرونا نیز نگرانی، ناامنی و تنش ذهنی ایجاد کرده است. ما تلاش کردیم تا جایی که می‌توانیم به سهم خودمان از این فشار کم کنیم.

وی تصریح کرد: آمریکا در شرایط کرونا و نیاز ایران به دارو و تجهیزات پزشکی، کوچک‌ترین انعطافی نشان ندادند. آنها هر چه می‌گویند دروغ است.

آمادگی کامل وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده و مواد اولیه لباس و ماسک آمادگی کامل دارد و از هیچ کمکی مضایقه‌ای ندارد، گفت: آقای نمکی، شما ما را مانند کارکنان خود تلقی کنید، شما در موضوع کرونا فرمانده هستید، هر دستوری بدهید ما برای کاهش فشار بر مردم انجام می‌دهیم.

زنگنه با اشاره به اینکه مسوولیت اجتماعی موضوعی است که صنعت نفت آن را در کشور رایج کرد و پیش از این، این‌گونه مطرح نبود، تصریح کرد: ما اعتقاد داشتیم و داریم در جایی که کار می‌کنیم، نمی‌توانیم خود را از مردم آن منطقه جدا ببینیم، آنان همراه و خانواده ما هستند و نمی‌توانیم آنها را جدا ببینیم، در سیل و حوادث دیگر هم همین‌طور است. وی با بیان اینکه ما خودمان در شرایط سختی هستیم، اما مردم در شرایط سخت‌تری هستند، بنابراین همه تلاشمان را برای کمک به مردم انجام می‌دهیم، افزود: تعدادی دستگاه‌های کمک تنفسی (ونتیلاتور) برای کمک به مردم تهیه شده است، البته ان‌شاءالله مریض نداشته باشیم.

استدعا دارم مردم با رعایت پروتکل‌ها فشارها را کم کنند. رعایت پروتکل‌ها واقعا اثرگذار است و ما این را با همه وجود در صنعت نفت دیدیم. هر جا رعایت و سختگیری کردیم، نتیجه گرفتیم. من این سختگیری‌ها را از جانب خود، سختگیری پدر برای سلامت فرزندش می‌دانم، هرجا کسی کاری را انجام نداده با او برخورد کردم.

زنگنه با آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کادر درمان و همکاران بهداشت و درمان صنعت نفت و قدردانی از آنها اظهار کرد: با همکاری و فداکاری کارکنان صنعت نفت تولید ما به‌ دلیل کرونا نه‌تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است.

وی در پایان گفت: خداوند فداکاری کادر درمان را می‌بیند و به زندگی خودشان و خانواده و بچه‌هایشان برکت می‌دهد، این مهم است. بدانید که دعای مردم پشت سر شماست و هیچ چیزی مانند دعای مردم عاقبت بخیری برای آدم نمی‌آورد و اثر ندارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند