آمار سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در ژوئن ۳/ ۱۷ درصد سقوط کرد و به ۹۸/ ۴ میلیون بشکه در روز رسید که پایین‌ترین سطح از ژانویه سال ۲۰۰۲ بود.

مجموع نفت و فرآورده‌های نفتی که عربستان‌سعودی صادر کرد، در مقایسه با 48/ 7 میلیون بشکه در روز در ماه مه 7/ 18 درصد کاهش داشت و به 08/ 6 میلیون بشکه در روز رسید، در حالی‌که موجودی انبارهای نفت این کشور 8/ 5 میلیون بشکه رشد کرد و در 35/ 153 میلیون بشکه ایستاد.

قیمت نفت برنت از زمانی که در آوریل به پایین‌ترین رکورد در دو دهه گذشته سقوط کرد، بهبود چشمگیری پیدا کرده که تحت‌تاثیر گشایش تدریجی اقتصادهای جهان و محدودیت تولید گروه اوپک‌پلاس بوده است اما این شاخص قیمت بازار جهانی همچنان حدود ۳۲ درصد از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون کاهش نشان می‌دهد.

اوپک و متحدانش که به اوپک‌پلاس معروف هستند، با هدف مقابله با اشباع عرضه و تقویت قیمت‌ها، از ماه مه تولیدشان را 7/ 9 میلیون بشکه در روز کاهش دادند و از آگوست تا دسامبر این کاهش به ۷/ ۷ میلیون بشکه در روز محدود می‌شود.

تولید نفت عربستان‌سعودی در ژوئن حدود ۱۲ درصد بر مبنای ماهانه کاهش یافت و به 48/ 7 میلیون بشکه در روز رسید. تولید پالایشگاهی این کشور 7/ 4 درصد کاهش یافته و به 84/ 1 میلیون بشکه در روز رسید در حالی که مصرف مستقیم نفت با ۶۲ هزار بشکه در روز افزایش، به ۴۶۹ هزار بشکه در روز بالغ شد.

مجموع تقاضا برای فرآورده‌های نفتی سعودی در ژوئن ۳۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 16/ 2 میلیون بشکه در روز رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند