در این دیدار سعید پورعلی معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان و محمد مهدی مومنی، رییس اداره پرورش استعدادهای درخشان خراسان رضوی حضور داشتند. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه قابلیت‌های مدیریتی، امکانات و فرصت‌های مغتنمی در کشور وجود دارد، گفت: باید از فرصت‌های موجود در کشور به ویژه در جزیره  که ظرفیت‌های نهفته خوبی دارد به بهترین شکل استفاده شود. وی افزود: با شرایط خاص  و امکاناتی که  فراهم شده  می‌توانیم علاوه بر کسب تجربه در بسیاری از اتفاقات و رویدادهای بزرگ، به صورت پایلوت عمل کنیم و آن را به سرزمین اصلی تعمیم دهیم و در این میان نقش حلقه اتصال با خارج از کشور در سطوح بین‌المللی را ایفا کنیم. وی گفت: توسعه پایدار آموزشی در گرو تعاملات، همکاری و ارتباطات نزدیک آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است که در این صورت نیروی با کیفیت وارد چرخه اقتصادی جامعه شده و به رونق اقتصادی کمک خواهد کرد.

 وی در ادامه اظهار کرد: همکاری با دانشگاه‌ها در کیش موجب شکل‌گیری مرکز نوآوری شد که به طور قطع پس از راه‌اندازی آن، مرکزی در شان جزیره و نخبگان کیش خواهد بود که دانش‌آموزان این جزیره، سهم قابل توجهی از این مرکز را به خود اختصاص خواهند داد . مظفری با اعلام آمادگی برای راه‌اندازی مرکز استعدادیابی دانش‌آموزان نخبه در جزیره با هدف ارتقا کیفیت آموزش و پرورش این منطقه گفت: در حوزه استعدادهای درخشان کارگروهی در نظر خواهیم گرفت و همه ظرفیت‌ها را با ایجاد تیم مطالعاتی برای اجرایی شدن پیشنهادات مطرح شده در این جلسه به کار می گیریم. وی افزود: با ایجاد بخش دانش آموزی مرکز نوآوری و پیاده‌سازی سیستم آموزشی و پرورشی استعدادهای درخشان، امکان برگزاری همایش‌هایی در سطح  ملی و بین‌المللی برای انجام کارهای بزرگ در کیش فراهم می‌شود و این جزیره می‌تواند یک پایگاه آموزشی برای کل کشور باشد. همچنین قائم مقام وزیر آموزش و پرورش کشور و رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( سمپاد) در این دیدار گفت: بر حسب نیاز آموزش و پرورش و سازمان منطقه آزاد کیش، برای رشته‌های خاصی که در جزیره کیش کاربردی‌تر باشد، خلأ آن در جزیره حس شود و همچنین کمکی به تکمیل اکوسیستم آموزشی باشد، روش‌های سمپاد مهارتی برای آن رشته را در این منطقه پیاده‌سازی می‌کنیم. وی افزود: در جزیره کیش که تعداد جمعیت دانش‌آموزی اجازه ایجاد یک مدرسه مجزا برای جداسازی آنها را نمی‌دهد، باید دانش آموزان تیز هوش را شناسایی و به عنوان عضو پیوسته سمپاد معرفی کنیم و کتاب‌های تکمیلی، امور پژوهشی و فرهنگی ویژه را برای آنان نیز در نظر گرفته و در اختیارشان بگذاریم.

دکتر مهاجرانی همچنین پیشنهاد اعلام خواهرخواندگی یا برادر خواندگی بین استان خراسان رضوی و جزیره کیش را مطرح کرد و گفت: از این طریق مدارس استعدادهای درخشان خراسان رضوی، خدمات آموزشی به  دانش آموزان مدارس جزیره کیش ارائه می‌دهند و می‌توانیم گام بزرگی در تحول آموزش و پرورش کیش برداریم. وی در ادامه پیشنهاد برگزاری المپیاد ادبی جهانی را برای نخستین بار در جزیره کیش و برپایی دائمی جشنواره خوارزمی را با هدف ایجاد بستری مناسب برای حل مشکلات مناطق در حوزه‌های مختلف مطرح کرد. دکتر سعید پورعلی، معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با بیان اینکه جلسه هفته آینده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با موضوع آموزش فنی و حرفه‌ای است؛ گفت: در راستای اجرای سیاست‌های افزایش آموزش‌های مهارتی در کیش، جلساتی نیز با دکتر سلیمان پاک سرشت رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور داشتیم که قول ایجاد یک مدرسه مهارتی با امکان آموزش ۱۰ مهارت اولویت دار در جزیره کیش را دادند.

دکتر پور علی گفت: پیاده‌سازی سمپاد‌های مهارتی و ترکیبی، از فضاهای آموزشی شروع می‌شود که می‌تواند موجب توسعه مهارت‌ها باشد و در توسعه و ارتقای دانشگاه‌ها هم تاثیر خواهد داشت. وی افزود: کمبود مهارت‌ها در جزیره موجب افت خدمات و به نوبه آن، کاهش رونق گردشگری می‌شود؛ از این‌رو ما باید به صورت جدی در بخش مهارتی سرمایه‌گذاری کنیم تا بسترهای توسعه را فراهم کنیم . دکتر محمد مهدی مومنی، رییس اداره پرورش استعداد های درخشان استان خراسان رضوی نیز در دیدار با دکتر مظفری گفت: آموزش و پرورش جعبه سیاه فرهنگی و توسعه‌ای هر منطقه است و ما با ارتقای این مجموعه در جزیره می‌توانیم در عرصه جهانی به کیش هویت بخشی کنیم.

رییس اداره پرورش استعداد‌های درخشان استان خراسان رضوی افزود: با توجه به اینکه کیش یک منطقه نمونه گردشگری است هر اتفاق خوبی برای توسعه پایدار در این جزیره امکان پذیر است و با نگاه مثبت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، رونق گردشگری آموزشی می‌تواند در تحول این منطقه بسیار تاثیر گذار باشد به این دلیل که دیپلماسی آموزشی بسیار قوی‌تر از دیپلماسی سیاسی است و بین توسعه کیش، نظام اقتصادی و اجتماعی این منطقه و توسعه سیستم آموزش و پرورش آن؛ رابطه‌ای معنا‌دار و مستقیم وجود دارد و توسعه یافتگی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کنار سیستم آموزشی قدرتمند امکان‌پذیر است.

دکتر مومنی در ادامه گفت: ما آمادگی این را داریم که در حد بضاعت درهای آموزش و پرورش استان خراسان رضوی را به سمت کیش بگشاییم و این امر را به سرعت عملیاتی و اجرایی کنیم و حتی مدرسه مجازی تاسیس کنیم تا دانش آموزان به صورت آنلاین از بهترین اساتید و معلمان ما و همچنین ظرفیت‌های خوب آموزشی بهره‌مند شوند. وی با بیان اینکه تاثیر استانداردسازی در سیستم آموزش و پرورش کیش به خوبی قابل مشاهده است گفت: باید از ظرفیت‌های بکر، استعداد‌ها و نخبگان هم استفاده کنیم و با ورود سمپاد آموزشی به کیش دانایی‌ها را به دارایی تبدیل کنیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند