آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۵۱۲۶

  • چاره ترافیک در ۱۰ پایتخت

    دنیای‌اقتصاد: رفت‌وآمد روزانه در شهر تهران به‌دلیل تغییر سبک سفر در عصر کرونا برای تک‌تک شاغلان و شهروندانی که مجبور هستند در معابر شهر تردد کنند، از دو بابت تقریبا غیرقابل تحمل شده است. تهرانی‌ها به‌دلیل ترس از ابتلا به کرونا در شبکه حمل‌و‌نقل عمومی از ابتدای امسال به استفاده گسترده از وسیله نقلیه شخصی روآورده‌اند که البته اعمال تخفیف در عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک نیز باعث شد تغییر سبک سفرهای درون‌شهری با سرعت بالا و شدت زیاد اتفاق بیفتد. اثر شیفت مسافرت‌های روزانه در پایتخت از اتوبوس و مترو به خودروی شخصی، «ازدحام خودرو» در ساعات صبح و عصر در خیابان‌های پرتردد را رقم زده و عامل وقت‌کشی شهروندان شده است. از آن بدتر، «تامین جای پارک» است که به ابرچالش صبحگاهی تهرانی‌ها در محوطه جلوی محل کار تبدیل شده است. این دو مساله بعد از یک‌سال از شیوع کرونا هنوز در تهران حل نشده و حتی ابعاد آن -به‌دلیل مخالفت برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها با دورکاری کارمندان- افزایش نیز پیدا کرده است. اما پایتخت‌های مدرن در دنیا با یک تدبیر مشترک، بر این دو ابرچالش ترافیکی عصر کرونا غلبه کرده‌اند. شهرداران ۱۰ پایتخت مهم جهان برای مهار «هجوم خودروهای شخصی»، هندسه خیابان‌ها را به نفع «استفاده‌کنندگان از دوچرخه‌های معمولی و برقی» و همچنین «سفرهای پیاده» تغییر داده‌اند.
  • بودجه ۹۹ پایتخت اصلاح می‌شود

    اعضای شورای شهر تهران با یک فوریت لایحه اصلاحیه بودجه ۱۳۹۹ شهرداری تهران موافقت کردند. با این اصلاحیه حدود ۱۰ درصد بودجه جابه‌جا می‌شود. شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر تهران درباره ضرورت اصلاحیه بودجه امسال اداره پایتخت گفت: تورم و تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم و پاندمی کرونا از یک طرف و افزایش هزینه ارائه خدمات و اجرای پروژه‌های سرمایه‌ای از طرف دیگر باعث شده که بسیاری از درآمدها تحقق پیدا نکند و در بسیاری از بخش‌ها با چالش مواجه باشیم.
  • جریمه ۳۵۰ میلیارد تومانی تهرانی‌ها برای قطع درختان

    نایب‌رئیس شورای شهر تهران از جریمه ۳۵۰ میلیارد تومانی تهرانی‌ها به دلیل قطع درختان از زمان فعالیت شورای پنجم خبر داد و گفت: با استفاده از پول جریمه‌ها ۱۷ باغ را به بوستان عمومی تبدیل کردیم. به گزارش خبرگزاری فارس، سیدابراهیم امینی با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال گفت: ‌با توجه به اینکه بخش مهم و قابل‌توجهی از مردم به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا سفر نخواهند داشت باید به منظور پیشگیری از وقوع تجمعات و گسترش بیماری برنامه‌های فرهنگی و تفریحی ویژه‌ای را در نظر گرفت تورهای تهران‌گردی مشابه سابق امکان فعالیت ندارند و باید از ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده شود. نایب‌رئیس شورای شهر تهران در مورد موضوع گسترش فضای سبز در پایتخت گفت: شورای پنجم از دغدغه‌های آن ممانعت از قطع بی‌رویه و غیرقانونی درختان جهت ساخت برج و آسمان‌خراش بوده است. در این دوره از فعالیت شورا بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان از محل جریمه قطع درختان و کمیسیون ماده ۷ دریافت شده که نتیجه آن تملک و تبدیل ۱۷ باغ به بوستان عمومی در مناطق با سرانه فضای سبز کمتر بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر