آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • رقیب جدید زندگی شهری

  دنیای اقتصاد: هشدار مکرر نهادهای معتبر جهانی درباره «تبعات رشد تصاعدی جمعیت شهرنشین» سرانجام مورد توجه گروهی از دولت‌ها قرار گرفت. ۲۰ کشور -عمدتا اروپایی- برای پایان دادن به چالش‌های فزاینده زندگی شهری، برنامه جابه‌جایی‌های بزرگ جمعیتی از شهر به روستا را در دستور کار گذاشته‌اند. این برگشت به زندگی روستایی از نگاه کارشناسان، «بازگشت مدرن» توصیف می‌شود. ساخت دهکده‌های با جمعیت میانگین یک هزار نفری تحت عنوان «بوم‌روستا» پلان جایگزین زندگی ماشینی در شهرها است. در این دهکده‌ها قرار است جای همه اسباب و لوازم زندگی شهری -از جمله آلاینده‌های زیست‌محیطی- خالی بماند.
 • هزینه ساخت یک کیلومتر مترو در پایتخت

  دنیای اقتصاد: شهردار تهران آخرین وضعیت حمل و نقل عمومی پایتخت و هزینه ساخت هر یک کیلومتر مترو را تشریح کرد. پیروز حناچی با بیان اینکه تا قبل از کرونا نیز بحران در حوزه حمل‌ونقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و تاکسی وجود داشت، گفت: ناوگان اتوبوسرانی تهران در حال حاضر ۵۶۰۰ دستگاه است که برای پوشش کامل نیازمند ۹ هزار دستگاه اتوبوس است. این در حالی است که بسیاری از اتوبوس‌های فعلی عمرشان تمام شده و آخرین باری که اتوبوس‌های نو به این ناوگان تزریق شده مربوط به سال ۱۳۹۲ است. وی افزود: قراردادی بابت خرید ۲۵۰ اتوبوس و مینی‌بوس با ایران‌خودرو دیزل به امضا رسید که به این ترتیب خط تولید ایران‌خودرو دیزل احیا شد. قرارداد ۲۵۰ دستگاه دیگر نیز در دستور کار قرار دارد. پیش‌تر ۸۰ درصد منابع مالی خرید اتوبوس‌ها توسط دولت پرداخت می‌شد اما این ۲۵۰ اتوبوس با منابع داخلی شهرداری تهران خریداری شده البته دولت برای نوسازی اتوبوس‌ها و همچنین نوسازی ناوگان تاکسیرانی منابعی را پیش‌بینی کرده که پیگیر این منابع هستیم.
 • بازگشت معامله‌گران شب عید به بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مشاوران املاک در برخی مناطق شهر تهران از افزایش تعداد مراجعات به بنگاه‌ها برای خرید و فروش‌های شب عید خبر می‌دهند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، طبق روال طبیعی بازار معاملات مسکن، یکی دوماه پایانی هر سال به انجام معاملاتی اختصاص دارد که اصطلاحا عنوان معامله شب عید اطلاق می‌شود.
 • آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌ای در دولت

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آیین‌نامه حمایت از اجاره‌داری حرفه‌ای در کمیسیون تخصصی دولت در دست بررسی است، بر حمایت از منافع مستاجران و موجران توامان تاکید کرد و اجرایی شدن اجاره‌داری حرفه‌ای را راهکاری برای ساماندهی بازار پرتلاطم اجاره برشمرد.
 • پیگیری ادغام دو معاونت شهرداری

  معاون شهردار تهران گفت: موضوع اصلی روی ادغام دو معاونت منابع انسانی و برنامه‌ریزی است و ممکن است پیشنهادهای دیگری هم مطرح شود، اما هم‌اکنون موضوع اصلی ادغام است. حامد مظاهریان، سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در گفت‌وگو با شهر، درباره آخرین وضعیت اصلاح ساختار شهرداری تهران توضیح داد: در ادامه درخواست شورای شهر، شهرداری تهران دی امسال دوباره لایحه ادغام دو معاونت منابع انسانی و معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا را به شورای شهر تهران ارائه کرده است.
 • بیمارستان مقاوم در برابر زلزله تهران ساخته می‌شود

  سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: طرح ساخت یک بیمارستان ایمن و مقاوم در برابر زلزله در پایتخت به‌عنوان پایلوت در نشست ستاد ویژه مدیریت بحران کلان‌شهر تهران با حضور کارگروه تخصصی سلامت در حوادث غیر مترقبه بررسی شد. در این نشست که با حضور رئیس دبیرخانه ستاد ویژه مدیریت بحران کلان شهر تهران، دبیر کارگروه تخصصی سلامت در حوادث غیرمترقبه و سایر نمایندگان کارگروه در محل دبیرخانه این ستاد برگزار شد، اولویت اقدامات در حوزه سلامت در حوادث غیرمترقبه با در نظر داشتن فعالیت‌های تخصصی پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی در زمان وقوع حوادث و ایمن‌سازی بیمارستان‌ها مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. در این نشست، همچنین امکان‌سنجی اتصال مراکز عملیات اضطراری بیمارستان‌ها به مرکز عملیات اضطراری شهر تهران، تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی به سامانه هشدار سریع زلزله، گزارش نتایج ارزیابی میزان آمادگی بیمارستان‌های شهر تهران، وضعیت تعبیه مخازن آب اضطراری و طرح ایجاد یک باب بیمارستان ایمن در برابر زلزله به‌عنوان پایلوت بررسی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر