آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۵۰۲۲

 • مالیات مغفول در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: چندین ماه آزمون و خطا برای «طراحی اهرم مالیاتی» در بازار مسکن هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده است. از اوایل امسال نوعی رقابت نانوشته بین دولت و مجلس برای تصویب یکسری مالیات‌‌های ملکی شکل گرفت؛ به‌طوری‌که هر کدام از دو طرف، به فاصله کوتاهی از پیش‌مصوبه، بعضا محتوا را حذف و اضافه می‌کنند. هیچ‌کدام از این طراحی‌ها هم هنوز نتیجه نداده است. بررسی‌ها درباره این ناکامی -که تداوم آن سیگنال بد به تقاضای غیرمصرفی می‌دهد- حاکی است ضعف نگاه طراحان به کارکرد مالیات و همچنین غفلت از «مالیات چند‌منظوره» باعث این تصمیم‌گیری فرسایشی شده است. یک الگوی موفق جهانی در حوزه مالیات‌های ملکی نشان می‌دهد «مالیات سالانه بر ملک» به‌صورتی‌که شروط غیرقابل کنترل و بعضا به نفع سوداگر همچون «سقف قیمت برای معافیت» به آن اضافه نشود، می‌تواند علاوه‌بر مهار جریان سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی ملکی، زمینه تنظیم سطح قیمت برای تقاضای مصرفی را فراهم کند و در عین حال بخشی از هزینه‌های شهرهای بزرگ را پوشش دهد.
 • فاصله قیمت قطعی با نرخ‌های پیشنهادی مسکن

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای مربوط به نرخ‌های قطعی فروش مسکن در مناطق مختلف شهر تهران و مقایسه آن با قیمت‌های پیشنهادی نشان‌دهنده فاصله بین نرخ‌های قطعی و قیمت‌های پیشنهادی در معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های عرضه‌شده به بازار ملک است.
 • اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران شفاف می‌شود؟

  رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پس از سه سال تلاش کمیته شفافیت شورای شهر، بالاخره اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران به زودی روی وب‌سایت شفاف منتشر می‌شود، گفت: این اولین نوری است که بر تاریکخانه حوزه املاک شهرداری تهران تابانده می‌شود و امیدواریم پایه‌ای شود تا به تدریج شاهد از بین رفتن رانت و فساد در این حوزه باشیم.
 • عوامل آلودگی هوای تهران

  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: «موتورسیکلت‌ها»، «دیزلی‌ها» و «بنزینی‌های فرسوده» سه عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شهیدزاده با تاکید بر اینکه ۶۱ درصد ذرات معلق موجود در هوای پایتخت از ناحیه حمل و نقل تولید می‌شود، افزود: ابتدا باید به سراغ منابع متحرک برویم که بیشترین نقش را در تولید آلودگی هوای تهران دارند. وی با اشاره به اینکه تمرکز بر منابع متحرک به معنای این نیست که منابع ثابت آلاینده هوای تهران را فراموش کنیم، اظهار کرد: البته منابع خارج از شهر همچون صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌های اطراف پایتخت نیز سهم قابل‌توجهی در تولید آلودگی هوای تهران دارند. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه بزرگ‌ترین عامل آلودگی هوای پایتخت، حمل و نقل است که شقوق مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: به این منظور، باید در گام نخست به سراغ «موتورسیکلت‌ها»، «خودروهای دیزلی» و «خودروهای بنزینی فرسوده» برویم که سه عامل اصلی تولید آلایندگی تهران هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر