• رمز عملیات ضدحباب مسکن

  دنیای اقتصاد: حباب قیمت ملک در غالب کشورها بزرگ‌تر شده و زنگ خطر «مسکن خارج از استطاعت» را برای دولت‌ها به صدا درآورده است. سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن در آمریکا به بیشترین میزان طی ۶ سال گذشته رسیده است. در کشورهای اروپایی نیز خریدهای سرمایه‌ای ملک باعث شده است تامین مسکن برای زوج‌های جوان به چالش بزرگ تبدیل شود. هجوم تقاضای سرمایه‌گذاری به بازارهای دارایی طی دست‌کم یک‌سال گذشته یکی از عوامل اصلی رشد تند قیمت در جذاب‌ترین بازار -مسکن- بوده است؛ به‌طوری‌که در خیلی از کشورها بسته‌های محرک اقتصادی و معافیت‌های مالیاتی مخصوص عصر کرونا، چاشنی رونق خرید ملک شد. یک مطالعه جهانی با هدف «کشف رمز عملیات علیه حباب مسکن» نشان می‌دهد دو ابزار پولی و مالی باید به‌کار بیفتد. آنچه می‌تواند هیجان خریدهای سرمایه‌ای در بازار ملک و البته سایر بازارهای دارایی را کنترل کند، افزایش نرخ بهره و فروش اوراق قرضه است. در کنار آن، بازگشت مالیات‌های ضدسفته‌بازی نیز توصیه شده است.
 • شناسایی دو مخاطره نفتی در پایتخت

  وقوع حادثه در انبار نفت بیروت از مدتی قبل مدیران شهری تهران را بر آن داشت تا موضوع مخاطره آتش‌سوزی در پایتخت به واسطه حضور انبار نفت در محدوده شهری تهران را بررسی کنند. این بررسی نشان داد دو معضل وجود انبار نفت داخل محدوده شهری و پوسیدگی لوله‌های انتقال بنزین در تهران باید به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری شهر، شهر تهران با وجود ۲۴۷ جایگاه سوخت، دو پالایشگاه نفت و انبار نفتی، پتانسیل بالقوه بروز حوادثی مثل انفجار و آتش‌سوزی گسترده را دارد. چندی پیش وقوع آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت تهران و انبار صنعتی در حاشیه جنوبی پایتخت، نگرانی درباره بروز حوادث مشابه در محدوده شهری با وجود انبارهای نفتی مانند انبار نفت شهران را تشدید کرد.
 • بازگشت فروشنده‌های انصرافی به بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: واسطه‌های ملکی می‌گویند هر روز بر تعداد آپارتمان‌هایی که برای فروش به بازار مسکن عرضه می‌شود، افزوده می‌شود و برخی از فروشندگان انصرافی در ماه‌های گذشته، طی تیر ماه به بازار بازگشته‌اند.
 • ماجرای قرارداد بی‌سرانجام خرید واگن

  در حالی که از آغاز دوره اخیر مدیریت شهری، پیگیری خرید ۶۳۰ واگن توسط دولت برای اختصاص به متروی تهران کلید خورد، با گذشت نزدیک به چهار سال هنوز این قرارداد اجرایی نشده است و به نظر می‌رسد دولت دوازدهم اهتمام و اصراری برای عملیاتی کردن این تکلیف خود در قبال حمل و نقل عمومی پایتخت ندارد.
 • تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر

  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر(عج) در کمیسیون ماده ۵ خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد سالاری در جلسه دیروز شورای شهر تهران گفت: حوزه شهرسازی و معماری مدیریت شهری دوره پنجم در راستای ارتقای کیفیت محیطی شهر تهران و با رویکرد حفاظت و تقویت ارزش‌های کالبدی - هویتی موجود، تهیه طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر(عج) را در دستور کار خود قرار داد.
 • اسرار صندوقچه املاک شهرداری

  دنیای اقتصاد: ارزشمندترین دارایی شهرداری تهران -املاک- که در قالب بخشی از بودجه اداره پایتخت، به طلبکاران، واگذار و از بدهکاران، تملک می‌شود، یک پتانسیل عظیم برای بروز فساد و انحراف در شهر دارد. مطابق تکالیف سه گانه مدیریت شهری، قرار بود اطلاعات کلیدی املاک شهر از صندوقچه شهرداری به «اتاق شیشه‌ای» منتقل شود تا عواید این «شفافیت» به پایتخت برسد. طراح «اتاق شیشه‌ای» از بهانه‌ها و مقاومت‌های برخی مدیران می‌گوید که مانع مرئی‌شدن آمار املاک شهرداری شده است.
 • قابلیت جدید در سامانه تهران من

  در فاز جدید پروژه محله‌محوری شهرداری تهران، اطلاعات پروژه‌های شاخص هر محله با قابلیت امتیازدهی و اعلام نظر از سوی شهروندان، در سامانه «تهرانِ من» قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری شهر، برآوردها نشان می‌دهد برنامه توسعه محلات شهر تهران بیش از آنکه مدیران شهری تصور می‌کردند، از سوی ساکنان محلی که هسته اصلی شهر را تشکیل می‌دهند، با استقبال مواجه شده است. این استقبال از آنجا نشات می‌گیرد که شهروندان شاید برای نخستین بار در آنچه نیاز محله‌شان بود، مداخله کردند و خود را در اداره شهر سهیم کردند. بر اساس آمار، بیش از ۸۰ درصد از پروژه‌های توسعه محلات در مناطق کم‌برخوردار اجرا شده که تا پیش از این تکه‌ای جدا افتاده از توسعه شهر تهران بودند، اما حالا و بر اساس گفته مدیران شهری، یک‌هزار و ۶۱۸ پروژه در مقیاس محلی برای امسال تعریف شده که هم اکنون در حال اجراست.
 • سهم دیزلی‌های فرسوده از آلودگی هوا

  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران از موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودروهای دیزلی فرسوده به عنوان دو منبع مهم انتشار آلاینده‌ها در هوای تهران یاد کرد و گفت: ۲۵ درصد خودروهای دیزلی فرسوده در معاینه فنی رد می‌شوند.
 • سال‌شمار استانی خرید مسکن

  دنیای اقتصاد: عمر اجاره‌نشینی در ۳۱ استان با دو آمار رسمی از «درآمد خانوار» و «قیمت مسکن» سنجش شد. «خانه‌اولی»ها در کشور با درآمد میانگین سال ۹۹ و متوسط بهای مسکن آن سال، ۳۶ سال طول می‌کشد تا صاحب‌خانه شوند. این دوره انتظار البته با شرط «برابری رشد درآمد با تورم سالانه مسکن» برآورد شده که معمولا رشد قیمت‌ ملک فراتر از آن بوده است. سال‌شمار خرید خانه در هر استان، عدد متفاوتی را نشان می‌دهد. جهش قیمت مسکن باعث شد، شاخص «انتظار» ۵/ ۱ برابر شود. سهم اجاره‌بها از هزینه ماهانه نیز محاسبه شده است.
 • کمبود فایل کوچک‌متراژ در بازار اجاره غرب تهران

  دنیای اقتصاد: متقاضیان اجاره مسکن در بازار اجاره‌بهای منطقه‌۵ با چالش کمبود فایل در محدوده متراژی زیر ۹۰ مترمربع روبه‌رو هستند و دامنه انتخاب آنها بسیار محدود شده است.
 • ۱۰ روز آلوده به «ازن» در تهران طی تیرماه

  اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد در نخستین ماه تابستان ۱۴۰۰ هوای تهران ۱۴ روز در شرایط آلوده بود که در این میان آلاینده گازی و بی‌رنگ «ازن»، ۱۰ روز هوای تهران را در شرایط ناسالم قرار داده است. به گزارش «‌ایسنا» کیفیت هوای تهران طی تیر ماه امسال ۱۷ روز در شرایط قابل قبول، ۱۳ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشت و در این میان آلاینده «ازن» ۱۰ روز و آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۵/ ۲ میکرون نیز چهار روز هوای تهران را آلوده کرد.
 • بازار جایگزین تبدیل ملک

  دنیای اقتصاد: موج جهش قیمت مسکن باعث خروج سنگین «خانه‌اولی»ها از بازار خرید شد اما «متقاضیان تبدیل آپارتمان» را به بازار جدید منتقل کرد. رکود «تبدیل خانه» باعث رونق «تعمیر خانه» شده است. مشتریان شرکت‌های بازسازی آپارتمان طی یکسال اخیر تا ۲ برابر افزایش یافته به‌طوری‌که با هجوم تقاضا هزینه تعمیر ساختمان ۵۲ درصد رشد کرده است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد، یک معادله برای محاسبه هزینه هر مترمربع تعمیر و بازسازی با اقلام متوسط رو به بالا وجود دارد. تعمیرات شامل ۹ مرحله اصلی می‌شود. شتاب «وام تعمیرات» تب این بازار را تایید می‌کند.
 • جنس فایل‌های قیمت مناسب در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بررسی موتورهای جست‌وجوی ملکی که فایل‌ها را براساس قیمت پیشنهادی دسته‌بندی می‌کنند، نشان می‌دهد تعداد فایل‌های سبزپوش در بازار رو به افزایش است.
 • لغو طرح ترافیک تهران برای ۶ روز

  معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا برای تعطیلی ۶ روزه تهران گفت: در این تعطیلات (۲۹ تیرماه تا یکشنبه ۳ مردادماه) اجرای طرح ترافیک ملغی شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمناف هاشمی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا برای تعطیلی ۶ روزه تهران گفت: در این تعطیلات (۲۹ تیرماه تا یکشنبه ۳ مردادماه) اجرای طرح ترافیک ملغی شده است.
 • زمان اجرای بخشی از خط ۴ مترو تهران

  مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: با فراهم شدن مقدمات کار و انتخاب پیمانکار پروژه، عملیات اجرایی فاز نخست توسعه شرقی خط ۴ مترو به‌زودی آغاز خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر