• پیام انتخابات پارلمان پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: شمارش اولیه آرای انتخابات شورای شهر، چینش آتی پارلمان پایتخت را ترکیبی از «اقلیت کارنامه دار» و «اکثریت ناشناس» نشان می‌دهد. این ترکیب در عین حال که ظاهری معنادار دارد، حاوی یک پیام است؛ «بازگشت دوباره مدیران قبلی به صحنه، پایتخت را به ریل سیاست‌های دهه ۸۰ برمی‌گرداند». این عقبگرد اما در صورت توجه «شورا اولی»ها به یک واقعیت می‌تواند متوقف شود.
 • آخرین وضعیت فایل‌های فروش در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: سمت عرضه در بازار مسکن طی دو روز پس از اتمام انتخابات۱۴۰۰ و اعلام نتیجه قطعی، هنوز واکنش محسوس قیمتی به این نتیجه نشان نداده است.
 • نیاز تهران به ۵۰ هشداردهنده سریع زلزله

  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه تهران نیازمند ۵۰ هشدار دهنده سریع زلزله است، گفت: برای مقابله با مخاطرات زلزله ۲۰ درصد آمادگی داریم.
 • آمار سفرهای ترکیبی مترو-دوچرخه

  مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام کرد: با اجرای طرح سفرهای ترکیبی مترو و دوچرخه از آذر سال ۱۳۹۷ تا پایان خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۷ هزار و ۹۳۵ نفر به این ترتیب سفر کرده‌اند.
 • فاکتور انتخابات در معادله ملک

  دنیای‌اقتصاد: معمای تازه‌ای در بازار مسکن با منشأ «پساانتخاباتی» شکل گرفته است. بررسی‌ها درباره نحوه اثرپذیری متغیرهای ملکی از «تغییر دولت» نشان می‌دهد این رخداد در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌تواند رفتارها در بازار ملک و همچنین سمت و سوی قیمت را تحت ‌تاثیر قرار دهد. از الان تا نزدیک نیمه سال -کوتاه‌مدت- که دولت سیزدهم به شکل رسمی کار خود را شروع می‌کند، جو روانی بازار به‌دنبال «اخبار مثبت از برنامه‌های دولت بعدی» است. با این نوع انتظارات آن هم در فاز فعلی مسکن -پساجهش- دو سناریوی ضعیف و محتمل برای قیمت مطرح است.
 • عقبگرد عمر مفید ساختمان‌ها

  رئیس هیات‌مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: عمر مفید ساختمان‌ها از حدود ۳۲ سال به ۲۶ سال کاهش یافته که از دلایل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روش‌های اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشات می‌گیرد.
 • مخالفت با ایجاد سامانه جدید ارتباط شهروندان و شهرداری

  اعضای شورای شهر با «ایجاد سامانه واحد درخواست، نظارت و پیگیری شهروندان» مخالفت کردند.
 • اصلاح فرمول عوارض پسماند

  اعضای شورای شهر پایتخت اصلاحیه مصوبه چگونگی محاسبه و اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند را تصویب کردند.
 • مناطق مستعد ریزش مسکن

  دنیای‌اقتصاد: تست جدید بازار مسکن تهران برای شناسایی میزان «حباب قیمت»، نیمه پرفشار شهر از بابت تورم ملکی را مشخص کرد. فاصله سطح قیمت آپارتمان‌های ۲۲ منطقه با «سقف متعارف» نشان می‌دهد حباب قیمت در مناطقی از شهر، بزرگ‌تر است. این مناطق، در لبه‌ خط ریزش قیمت قرار دارند. اختلاف تورم اجاره بین شمال و جنوب شهر نیز معنادار است.
 • مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها

  دنیای‌اقتصاد: مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محتوای مصوبه‌ای که دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجرها در سال ۱۴۰۰ مصوب کرده است نشان‌دهنده اختصاص تسهیلات وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به مستاجران وام‌اولی است؛ به این معنا که افرادی که سال گذشته اقدام به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به دنبال مصوبه حمایت از مستاجرها در دوره شیوع کرونا کردند امسال دیگر نمی‌توانند برای دریافت این تسهیلات به‌طور مجدد اقدام کنند. در واقع تسهیلات ودیعه مسکن که امسال برای سال دوم به مستاجرهای واجد شرایط پرداخت می‌شود، تسهیلاتی برای وام‌اولی‌هاست و افرادی که در سال گذشته اقدام به دریافت این تسهیلات کردند نمی‌توانند برای سال‌جاری نیز از این وام استفاده کنند.
 • وضعیت بازار واحدهای کلنگی در تهران

  دنیای‌اقتصاد: در روزهای اخیر حجم عرضه فایل‌های فروش واحدهای کلنگی وقدیمی‌ساز به بازار معاملات مسکن شهر تهران افزایش یافته است.
 • مجوز ساخت‌وساز لاک‌پشتی

  دنیای‌اقتصاد: مجوز ساخت‌وساز لاک‌پشتی به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن صادر شد.
 • هزینه ۳۰ میلیونی وام مسکن

  قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن بعد از مدت‌ها حضور در کانال‌های ۴۰ و ۵۰ هزار تومان، مجدد به کانال ۶۰ هزار تومان بازگشت.
 • معادله بودجه با اراضی ملی

  دنیای‌اقتصاد: زمین‌های دولتی به‌عنوان بخشی از اراضی ملی، ارزشمندترین دارایی دولت‌ها محسوب می‌شود؛ اما «مواجهه غلط» با آن می‌تواند بودجه کشور را از «عایدی اصلی و مستمر» این اراضی محروم کند. نتایج بررسی درباره «نحوه استفاده از زمین‌های دولتی» در چهار کشور نشان می‌دهد بهترین مدل «تامین مالی با اراضی ملی» که سه هدف اقتصادی و شهری را محقق کند، «اجاره بلندمدت» است. در چین و آمریکا، عایدی حاصل از واگذاری حق بهره‌برداری از زمین‌های دولتی،‌ معادل حداقل ۲۰درصد کل درآمدهای دولت است و نیمی از هزینه زیرساخت‌ها از همین محل تامین می‌شود. در این کشورها سیاستگذار دنبال «درآمد آنی و کوتاه‌مدت» از اراضی نیست و در عین حال، بخشی از درآمد مستمر را از «مالیات بر زمین‌های با مالکیت خصوصی» کسب می‌کند. در ایران اما، معادله غلط در حال اجراست. زمین‌های دولتی به اسم توسعه شهرها، به‌صورت خام - با ارزش حداقلی - فروخته می‌شود و با این مدل واگذاری -حراج- همه عواید حاصل از «تجهیز زمین به خدمات روبنایی و زیربنایی»، نصیب خریدار می‌شود.
 • اجاره‌های تا ۵ میلیون تومانی در بازار املاک مسکونی

  دنیای‌اقتصاد: حداکثر بضاعت متقاضیان اجاره آپارتمان در مناطق مصرفی بازار ملک به اذعان مشاوران ملکی ۴ تا ۵ میلیون تومان بابت پرداخت اجاره‌بهای ماهانه بوده و مبلغ ودیعه آنها اغلب بین حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان متغیر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر