• فاز صفر نجات مسکن

  دنياي اقتصاد: کدهایی که رئیس‌جمهور منتخب درباره بحران قیمت ملک و تخریب قدرت خرید مطرح کرده است، به شکل مشروط می‌تواند باعث تشخیص صحیح صورت‌مساله شود. ابراهیم رئیسی در جلسه اخیر خود با گروهی از مسوولان بخش مسکن، «لزوم ثبات و قابل پیش‌بینی بودن آینده» را برای رونق، مهم عنوان کرده و اثرگذاری خانه‌سازی «بدون مهار سفته‌بازی» را نیز غیرممکن دانسته است. دولت آینده در برابر این دو کلیدواژه -ثبات اقتصادی و کنترل سفته‌بازی- هم می‌تواند دچار سوءبرداشت شود و سراغ اقدامات بی‌اثر همچون بگیروببند در بازار (شناسایی یک یا چند فرد به‌عنوان سلاطین مسکن) برود و هم می‌تواند با دید باز و دقیق «ریشه بی‌ثباتی و بستر امن سفته‌بازی» را شناسایی کند. حرکت دوم، اصابت کدهای رئیس‌جمهور منتخب به هدف است. طی سه سال گذشته،‌ «انتظارات تورمی» ناشی از ریسک‌ غیراقتصادی و بی‌تدبیری در کنترل رشد نقدینگی، محرک خریدهای سرمایه‌ای شد. تشخیص این ماجرا در کنار تشخیص ابزار مالیاتی ضدسفته‌بازی، همان فاز صفر نجات مسکن از حباب و رکود است.
 • میانگین ارزش رهنی املاک اجاری در مناطق ۹ تا ۱۲

  دنياي اقتصاد: مناطق ۹ تا ۱۲ را می‌توان به عنوان چهار منطقه جنوبی شهر که تقاضای اجاره مسکن در آنها طی سه سال اخیر افزایش یافته است، معرفی کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بسیاری از اجاره‌نشین‌های مناطق نیمه شمالی شهر با توجه به جهش اجاره‌بها در سال‌های اخیر و شرایط معیشتی خود ناگزیر به جابه‌جایی شدند و مناطقی در نیمه جنوب تهران با اجاره‌بهای به مراتب مناسب‌تری را برای سکونت انتخاب کردند. در بین مناطق نیمه جنوبی شهر مناطق ۹ تا ۱۲ به دلیل دسترسی مطلوب‌تر به مرکز شهر و نیز برخورداری از بافت مسکونی نوسازی شده در برخی از محله‌های این مناطق، آنها را به محله‌های واقع در مناطق ۱۵ به بعد ترجیح می‌دهند.
 • روزهای خاکستری بازار مسکن

  دنياي اقتصاد: بازار مسکن در تیر ماه در حالی تغییر رنگ داده و از «سفید» به «خاکستری» متمایل شده است که این موضوع نشات گرفته از دیدگاه سمت «عرضه» در بازار است.
 • رد شایعات درباره قیمت مسکن ملی

  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اینکه بعضا عنوان می‌شود به دلیل رشد قیمت مصالح ساختمانی، هزینه تمام شده واحدهای اقدام ملی مسکن میلیاردی شده، شانتاژ و جوسازی برخی از دلالان است که می‌خواهند امتیاز این واحدها را ارزان از مردم بخرند.
 • کمبود آپارتمان نقلی در بازار فروش مسکن

  دنیای اقتصاد: با وجود اینکه فروشندگان مسکن نسبت به متقاضیان خرید، مصرتر هستند و اکنون در مجموع فروشنده‌های مسکن حضور پررنگ‌تری نسبت به خریداران در بازار دارند، اما کمبود آپارتمان نقلی فروشی در بازار مشکلی است که موجب می‌شود حتی معدود متقاضیان جدی خرید مسکن هم از نیل به هدف خود بازبمانند.
 • جمعیت مازاد بر ظرفیت پایتخت

  تراکم‌زدایی آسیب‌های برخاسته از افزایش جمعیت در شهر تهران را کاهش می‌دهد.به عنوان مثال به شهروندان برای اسکان در مناطق با تراکم‌ جمعیت پایین مسکن واگذار شود، تا از خسارات مخاطرات طبیعی در تهران تا حدودی کاسته شود.
 • رمز عملیات ضدحباب مسکن

  دنیای اقتصاد: حباب قیمت ملک در غالب کشورها بزرگ‌تر شده و زنگ خطر «مسکن خارج از استطاعت» را برای دولت‌ها به صدا درآورده است. سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن در آمریکا به بیشترین میزان طی ۶ سال گذشته رسیده است. در کشورهای اروپایی نیز خریدهای سرمایه‌ای ملک باعث شده است تامین مسکن برای زوج‌های جوان به چالش بزرگ تبدیل شود. هجوم تقاضای سرمایه‌گذاری به بازارهای دارایی طی دست‌کم یک‌سال گذشته یکی از عوامل اصلی رشد تند قیمت در جذاب‌ترین بازار -مسکن- بوده است؛ به‌طوری‌که در خیلی از کشورها بسته‌های محرک اقتصادی و معافیت‌های مالیاتی مخصوص عصر کرونا، چاشنی رونق خرید ملک شد. یک مطالعه جهانی با هدف «کشف رمز عملیات علیه حباب مسکن» نشان می‌دهد دو ابزار پولی و مالی باید به‌کار بیفتد. آنچه می‌تواند هیجان خریدهای سرمایه‌ای در بازار ملک و البته سایر بازارهای دارایی را کنترل کند، افزایش نرخ بهره و فروش اوراق قرضه است. در کنار آن، بازگشت مالیات‌های ضدسفته‌بازی نیز توصیه شده است.
 • شناسایی دو مخاطره نفتی در پایتخت

  وقوع حادثه در انبار نفت بیروت از مدتی قبل مدیران شهری تهران را بر آن داشت تا موضوع مخاطره آتش‌سوزی در پایتخت به واسطه حضور انبار نفت در محدوده شهری تهران را بررسی کنند. این بررسی نشان داد دو معضل وجود انبار نفت داخل محدوده شهری و پوسیدگی لوله‌های انتقال بنزین در تهران باید به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری شهر، شهر تهران با وجود ۲۴۷ جایگاه سوخت، دو پالایشگاه نفت و انبار نفتی، پتانسیل بالقوه بروز حوادثی مثل انفجار و آتش‌سوزی گسترده را دارد. چندی پیش وقوع آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت تهران و انبار صنعتی در حاشیه جنوبی پایتخت، نگرانی درباره بروز حوادث مشابه در محدوده شهری با وجود انبارهای نفتی مانند انبار نفت شهران را تشدید کرد.
 • بازگشت فروشنده‌های انصرافی به بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: واسطه‌های ملکی می‌گویند هر روز بر تعداد آپارتمان‌هایی که برای فروش به بازار مسکن عرضه می‌شود، افزوده می‌شود و برخی از فروشندگان انصرافی در ماه‌های گذشته، طی تیر ماه به بازار بازگشته‌اند.
 • ماجرای قرارداد بی‌سرانجام خرید واگن

  در حالی که از آغاز دوره اخیر مدیریت شهری، پیگیری خرید ۶۳۰ واگن توسط دولت برای اختصاص به متروی تهران کلید خورد، با گذشت نزدیک به چهار سال هنوز این قرارداد اجرایی نشده است و به نظر می‌رسد دولت دوازدهم اهتمام و اصراری برای عملیاتی کردن این تکلیف خود در قبال حمل و نقل عمومی پایتخت ندارد.
 • تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر

  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر(عج) در کمیسیون ماده ۵ خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد سالاری در جلسه دیروز شورای شهر تهران گفت: حوزه شهرسازی و معماری مدیریت شهری دوره پنجم در راستای ارتقای کیفیت محیطی شهر تهران و با رویکرد حفاظت و تقویت ارزش‌های کالبدی - هویتی موجود، تهیه طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر(عج) را در دستور کار خود قرار داد.
 • اسرار صندوقچه املاک شهرداری

  دنیای اقتصاد: ارزشمندترین دارایی شهرداری تهران -املاک- که در قالب بخشی از بودجه اداره پایتخت، به طلبکاران، واگذار و از بدهکاران، تملک می‌شود، یک پتانسیل عظیم برای بروز فساد و انحراف در شهر دارد. مطابق تکالیف سه گانه مدیریت شهری، قرار بود اطلاعات کلیدی املاک شهر از صندوقچه شهرداری به «اتاق شیشه‌ای» منتقل شود تا عواید این «شفافیت» به پایتخت برسد. طراح «اتاق شیشه‌ای» از بهانه‌ها و مقاومت‌های برخی مدیران می‌گوید که مانع مرئی‌شدن آمار املاک شهرداری شده است.
 • قابلیت جدید در سامانه تهران من

  در فاز جدید پروژه محله‌محوری شهرداری تهران، اطلاعات پروژه‌های شاخص هر محله با قابلیت امتیازدهی و اعلام نظر از سوی شهروندان، در سامانه «تهرانِ من» قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری شهر، برآوردها نشان می‌دهد برنامه توسعه محلات شهر تهران بیش از آنکه مدیران شهری تصور می‌کردند، از سوی ساکنان محلی که هسته اصلی شهر را تشکیل می‌دهند، با استقبال مواجه شده است. این استقبال از آنجا نشات می‌گیرد که شهروندان شاید برای نخستین بار در آنچه نیاز محله‌شان بود، مداخله کردند و خود را در اداره شهر سهیم کردند. بر اساس آمار، بیش از ۸۰ درصد از پروژه‌های توسعه محلات در مناطق کم‌برخوردار اجرا شده که تا پیش از این تکه‌ای جدا افتاده از توسعه شهر تهران بودند، اما حالا و بر اساس گفته مدیران شهری، یک‌هزار و ۶۱۸ پروژه در مقیاس محلی برای امسال تعریف شده که هم اکنون در حال اجراست.
 • سهم دیزلی‌های فرسوده از آلودگی هوا

  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران از موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودروهای دیزلی فرسوده به عنوان دو منبع مهم انتشار آلاینده‌ها در هوای تهران یاد کرد و گفت: ۲۵ درصد خودروهای دیزلی فرسوده در معاینه فنی رد می‌شوند.
 • سال‌شمار استانی خرید مسکن

  دنیای اقتصاد: عمر اجاره‌نشینی در ۳۱ استان با دو آمار رسمی از «درآمد خانوار» و «قیمت مسکن» سنجش شد. «خانه‌اولی»ها در کشور با درآمد میانگین سال ۹۹ و متوسط بهای مسکن آن سال، ۳۶ سال طول می‌کشد تا صاحب‌خانه شوند. این دوره انتظار البته با شرط «برابری رشد درآمد با تورم سالانه مسکن» برآورد شده که معمولا رشد قیمت‌ ملک فراتر از آن بوده است. سال‌شمار خرید خانه در هر استان، عدد متفاوتی را نشان می‌دهد. جهش قیمت مسکن باعث شد، شاخص «انتظار» ۵/ ۱ برابر شود. سهم اجاره‌بها از هزینه ماهانه نیز محاسبه شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر