• بازار جایگزین تبدیل ملک

  دنیای اقتصاد: موج جهش قیمت مسکن باعث خروج سنگین «خانه‌اولی»ها از بازار خرید شد اما «متقاضیان تبدیل آپارتمان» را به بازار جدید منتقل کرد. رکود «تبدیل خانه» باعث رونق «تعمیر خانه» شده است. مشتریان شرکت‌های بازسازی آپارتمان طی یکسال اخیر تا ۲ برابر افزایش یافته به‌طوری‌که با هجوم تقاضا هزینه تعمیر ساختمان ۵۲ درصد رشد کرده است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد، یک معادله برای محاسبه هزینه هر مترمربع تعمیر و بازسازی با اقلام متوسط رو به بالا وجود دارد. تعمیرات شامل ۹ مرحله اصلی می‌شود. شتاب «وام تعمیرات» تب این بازار را تایید می‌کند.
 • جنس فایل‌های قیمت مناسب در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بررسی موتورهای جست‌وجوی ملکی که فایل‌ها را براساس قیمت پیشنهادی دسته‌بندی می‌کنند، نشان می‌دهد تعداد فایل‌های سبزپوش در بازار رو به افزایش است.
 • لغو طرح ترافیک تهران برای ۶ روز

  معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا برای تعطیلی ۶ روزه تهران گفت: در این تعطیلات (۲۹ تیرماه تا یکشنبه ۳ مردادماه) اجرای طرح ترافیک ملغی شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمناف هاشمی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا برای تعطیلی ۶ روزه تهران گفت: در این تعطیلات (۲۹ تیرماه تا یکشنبه ۳ مردادماه) اجرای طرح ترافیک ملغی شده است.
 • زمان اجرای بخشی از خط ۴ مترو تهران

  مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: با فراهم شدن مقدمات کار و انتخاب پیمانکار پروژه، عملیات اجرایی فاز نخست توسعه شرقی خط ۴ مترو به‌زودی آغاز خواهد شد.
 • پارازیت ملکی در بازار آنلاین

  دنیای‌اقتصاد: شیوع فایل‌های فیک در بازار آنلاین معاملات ملک، خریداران و مستاجرها را به دردسر انداخت. تعداد افرادی که بعد از انتخاب اینترنتی آپارتمان با مراجعه به محل قرار با فایل پوچ -غیرواقعی- غافلگیر می‌شوند، به شکل معناداری افزایش یافته است. واسطه‌ها در این حالت مدعی می‌شوند «ملک انتخابی، معامله شده است» تا درنهایت بتوانند فایل‌های ضعیف و بی‌مشتری را به متقاضی عرضه کنند. برای عدم مواجهه متقاضیان با این پدیده یک راهکار وجود دارد؛ اما از آن مهم‌تر، خطر بی‌اعتمادی به استارت‌آپ‌های ملکی است که طراحان این بازار می‌توانند از آن جلوگیری کنند.
 • اثر وام ودیعه مسکن بر بازار اجاره

  دنیای‌اقتصاد: پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران ایده‌ای بود که تابستان سال گذشته با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی پیاپی مشاغل گوناگون در دولت شکل گرفت و امسال نیز برای دومین سال عملیاتی شد تا به این ترتیب مستاجران از حمایت دولتی در شرایط معیشتی خاص حاکم بر کشور برخوردار شوند. اما مستاجران در حال جست‌و‌جو در بازار و نیز برخی از واسطه‌های ملکی عنوان می‌کنند که پرداخت این وام عملا به افزایش اجاره‌بها دامن زده است.
 • نظر وزیر درباره جدایی راه و مسکن

  وزیر راه و شهرسازی با طرح تفکیک این وزارتخانه در قالب تبدیل آن به وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت راه و ترابری مخالفت کرد.
 • احتمال انصراف ۴ گزینه شهرداری تهران

  منتخب شورای ششم تهران از احتمال انصراف ۲ تا ۴ نفر از گزینه‌های اعلام شده به عنوان شهردار پایتخت خبر داد و گفت: گزینه‌های نهایی یک هفته برای ارائه برنامه به منتخبان شورا فرصت دارند.ناصر امانی منتخب شورای ششم تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره نهایی‌شدن اسامی ۱۲ نفر به‌عنوان شهردار پایتخت اظهار کرد: ابتدا قرار بود ۱۰ نفر به عنوان گزینه نهایی اعلام شوند ولی از آنجا که تصمیم گرفتیم دست منتخبین جهت انتخاب شهردار بازتر باشد ۲ نفر دیگر به این لیست اضافه شد.وی افزود: البته ممکن است طی روزهای آینده به دلایلی برخی از گزینه‌های اعلام‌شده برنامه‌هایشان را ارائه ندهند و یا به نوعی می‌توان گفت: به زودی ۲ تا ۴ نفر از قبول مسوولیت به‌عنوان شهرداری انصراف دهند.
 • بازار مسکن زیر تیغ تجزیه

  دنیای‌اقتصاد: یورش سوم به «راه‌وشهرسازی» برای تفکیک آن به دو وزارتخانه شروع شده است؛ آن هم در شرایطی که پیشروی در این بیراهه، «ابرتهدید» برای وضعیت کنونی بازار مسکن محسوب می‌شود. یکبار خرداد ۹۶ و بار دیگر پاییز ۹۷ طرح «تجزیه وزارت راه و شهرسازی» در مواجهه با موضع‌گیری کارشناسان خنثی شد. این طرح زنجیره «توسعه مطلوب شهرها با حمل‌ونقل سریع و ارزان» را متلاشی و اهرم متولی مسکن برای «توزیع جمعیت به مناطق دارای ظرفیت» را از او سلب می‌کند. تصویب آن، حومه کلان‌شهرها را بی‌اعتبار خواهد کرد. طراحان «تجزیه» سه سوءبرداشت دارند.
 • تنور معاملات مسکن گرم شد؟

  دنیای‌اقتصاد: افزایش حجم معاملات در ماه گذشته به واسطه همزمانی با ایام برگزاری مهم‌ترین انتخابات کشور سبب شد این گمانه در میان برخی از فعالان بازار شکل بگیرد که پایان فصل رکود فرارسیده و تنور معاملات مسکن رفته رفته قرار است گرم‌تر شود. اما تحقیقات میدانی از واسطه‌های ملکی چنین گمانه‌ای را تایید نمی‌کند.
 • پایان فقر زمین برای مسکن‌سازی

  وزیر راه‌و‌شهرسازی اعلام کرد: به‌دلیل قرائت‌های ناصواب در سنوات گذشته، این وزارتخانه سال‌ها با فقر زمین در محدوده و حریم شهرها مواجه بوده است؛ اما اکنون بخش‌های دولتی به یک قرائت و برداشت واحد درخصوص تامین زمین برای احداث مسکن دست یافته‌اند.
 • رونمایی از هفت دستاورد جدید مدیریت بحران

  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از رونمایی اولین سامانه پایش برخط حرکات پوسته زمین شهر تهران در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، رضا کرمی‌محمدی با بیان این خبر تصریح کرد: در آستانه شانزدهمین سالروز تاسیس این سازمان مراسم رونمایی از آخرین دستاوردهای مدیریت بحران شهر تهران با هدف دستیابی به توسعه و افزایش تاب‌آوری شهر در حوزه‌های مختلف پیشگیری و کاهش خطرپذیری، آمادگی، آموزش و فرهنگ‌سازی امروز (یکشنبه) با حضور شهردار تهران به صورت آنلاین برگزار می‌شود. کرمی‌محمدی افزود: در این مراسم علاوه بر رونمایی از سامانه پایش برخط حرکات پوسته زمین تهران، ایستگاه سطح‌سنجی برخط کانال‌ها و رودخانه‌های شهر تهران، سامانه فرماندهی حوادث شهر تهران، تابلوهای اعلام هشدار مخاطرات جوی شهر تهران، احداث و طرح تکمیل پایگاه‌های جدید پشتیبانی مدیریت بحران و بسته جامع آموزشی شهر آماده رونمایی و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و همزمان خط تولید نیمه اتوماتیک ماسک سه‌لایه در مجموعه یکی از پایگاه‌های مدیریت بحران تهران افتتاح خواهد شد.
 • تامین مالی ۱۸۵۰ میلیاردی برای مترو

  مدیرعامل شرکت متروی تهران از انتشار اوراق مشارکت سال ۱۳۹۹ مترو خبر داد. به گزارش «ایسنا» علی امام گفت: مراحل مربوط به انتشار و فروش اوراق مشارکت سال ۱۳۹۹ با رفع مشکلات موجود طی شد و به این ترتیب در دورانی که به‌دلیل کاهش درآمدهای شهرداری تهران اوضاع اقتصادی بسیار سختی را پشت سر می‌گذاریم، امکان بهره‌مندی از ۱۸۵۰میلیارد تومان وجوه حاصل از فروش اوراق مشارکت سال ۱۳۹۹ برای توسعه شبکه خطوط مترو فراهم شده است. مدیرعامل شرکت مترو در ادامه با اشاره به محل مصرف این وجوه افزود: طبق مصوبات قانونی، این مبلغ برای خطوط ۳، ۴، ۶ و ۷ هزینه خواهد شد و به این ترتیب بسیار امیدواریم اهداف برنامه‌های زمان‌بندی شده در این خطوط، با کمترین میزان انحراف زمانی محقق شود.
 • نقطه کور ۱۰ سال واگذاری املاک

  دنیای‌اقتصاد: ۱۸ ماه تحقیق و تفحص شورای پنجم از «۱۰سال واگذاری املاک شهرداری» دو ایراد حقوقی شناسایی کرده است؛ اما یک «نقطه کور» دارد. این گزارش ۵۰صفحه‌ای به صراحت از «ناکامی در حسابرسی تیم تحقیق بابت تعداد املاک تملک‌شده توسط شهرداری» و همچنین «نبود حتی یک آمار از املاک واگذارشده در معاونت‌ها» خبر می‌دهد. غایب بزرگ این گزارش که قرار بوده به چهار سوال طلایی درباره «نحوه مواجهه شهرداری با گران‌ترین ذخایر شهر» پاسخ دهد،‌ «موجودی گذشته و حال املاک شهرداری» است. تحقیق، درباره «علت پنهان بودن گنج در شهرداری» سکوت کرده است.
 • وضعیت بازار اجاره‌بها در مناطق مصرفی پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بازار اجاره‌بها در مناطق چهار و پنج پایتخت به عنوان مناطق مصرفی با قیمت متوسط که در منتهی‌الیه شرق و غرب‌ پایتخت واقع شده‌اند همواره با اقبال مستاجران روبه‌رو هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر