• موتور جهانی جهش مسکن

  دنیای‌اقتصاد: قیمت مسکن در اکثر کشورها با شیب تند و کم‌سابقه در حال افزایش است تا جایی که «اکونومیست» درباره تورم ملکی در ۲۵ کشور ثروتمند به دولت‌ها و روسای بانک‌های مرکزی هشدار داد. دو دسته تقاضای ملکی تحت‌تاثیر سبک‌زندگی در کرونا و سیاست‌های اقتصادی این دوره، برای خرید تحریک شده‌اند. در آمریکا رکورد بیشترین رشد قیمت مسکن از سال ۲۰۰۶ تاکنون، در ابتدای ۲۰۲۱ زده شد. در هفته‌های اخیر پرسش درباره «داغ شدن بازار مسکن» و «شکل‌گیری حباب قیمت» در گوگل افزایش یافته است.
 • نبض قیمت مسکن در مناطق پر معامله

  دنیای‌اقتصاد: فعالان بازار خرید و فروش در دو منطقه پرمعامله شهر تهران از وضعیت نبض بازار این مناطق می‌گویند.
 • بوی بد به حریم تهران رسید

  بوی نامطبوعی که پیش از این و طی سه سال گذشته در روزهایی از سال در نواحی مختلف شهر تهران استشمام شد، هم‌اکنون در حریم پایتخت نیز منتشر شده است. این درحالی است که هنوز منشأ بوی نامطبوع در تهران از سوی مراجع ودستگاه‌های ذی‌ربط شناسایی نشده است و مشخص نیست بار دیگر چه زمانی این بو به‌صورت مجدد در پایتخت منتشر خواهد شد. «ایسنا» روز گذشته در گزارشی در این باره به نقل از رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان رباط کریم اعلام کرد: درپی انتشار گزارش‌هایی از استشمام بوی نامطبوع در شهر ‌پرند طی روزهای اخیر، محدوده‌هایی که استشمام بوی نامطبوع در آن گزارش شده بود مورد ‌پایش قرار گرفتند و مشکلی در زمینه فاضلاب و تخلفات ‌پسماند گزارش نشده است. علیرضا عطائی اظهار کرد: نمونه‌برداری از تصفیه‌خانه‌های شهری ‌پرند نیز طی یکی دو روز آینده انجام خواهد شد تا احتمالات در این زمینه نیز بررسی شود.
 • مقایسه خانه‌های خالی ایران و انگلیس

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سرمایه‌های هنگفتی از کشور در ۵/ ۲ میلیون واحد خالی از سکنه حبس شده است، گفت: ایران ۱۰ برابر کشور انگلیس خانه خالی دارد. محمود محمودزاده در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: عدد هنگفتی از سرمایه‌های کشور در ۵/ ۲ میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه‌های کشور مصرف می‌شود. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساخت‌های آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و ... هزینه می‌شود. بنابراین نباید بگذاریم واحدها خالی بماند. وی افزود: اگر خانه‌ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید برای ساخت‌وساز نیازهای جدید ایجاد کند که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می‌طلبد. «دنیای اقتصاد» به زودی گزارش مفصلی در این باره منتشر خواهد کرد.
 • فاکتور ۱۴۰۰ تولید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: کشف سطح جدید قیمت تمام‌شده ساخت مسکن در تهران، جواب مجهول داخلی بازار ملک در معادله «تخلیه حباب قیمت‌ها» را مشخص کرد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد فارغ از تاثیرگذاری بالای فاکتور «ریسک‌ غیراقتصادی» و «انتظارات تورمی» ناشی از آن، بر مسیر نوسان قیمت مسکن، در حال حاضر فاکتور «هزینه ساخت و قیمت زمین» که در مجموع «قیمت تمام‌شده ساخت مسکن» را تشکیل می‌دهد نیز مهم‌ترین عامل درونی بازار ملک است که طی دو سال گذشته به تشدید جهش قیمت آپارتمان دامن زد. در حال حاضر برخی‌ در بازار ملک،‌ مدعی هم‌سطح شدن قیمت تمام‌شده با قیمت فروش مسکن هستند و این اتفاق را مانع ریزش قیمت عنوان می‌کنند. اما فاکتورهای ۱۴۰۰ هزینه ساخت و قیمت فروش زمین در سه دسته از مناطق پایتخت با رد این ادعا مشخص می‌کند به‌رغم رشد ۷۰ تا ۱۰۰درصدی هزینه‌های ساخت‌وساز، همچنان فاصله ۲۰ تا ۴۰درصدی بین قیمت تمام‌شده و فروش نوسازها وجود دارد. این اختلاف می‌تواند سد داخلی مقابل «تخلیه حباب مسکن» را بشکند.
 • فوریت جدید برای مالیات سالانه ملک

  دنیای‌اقتصاد: با مبنا قرار گرفتن دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به عنوان روش مالیاتی ساماندهی بازار مسکن در شرایط حاضر، نه تنها در وضعیت فعلی بازار ضرورت اجرای شکل دیگری از مالیات ملکی برای ایجاد یک سازوکار مالیاتی موثر در این بازار، احساس می‌شود بلکه علائمی مبنی بر بروز یک فوریت ثانویه برای دریافت مالیات سالانه از املاک مسکونی به عنوان شکل مالیاتی موثر در ساماندهی بازار مسکن، مشاهده می‌شود.
 • فایل‌های سبزپوش در بازار املاک پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بررسی فایل‌های عرضه شده به بازار املاک پایتخت طی یکی دو روز گذشته نشان می‌دهد: تعداد فایل‌هایی که با رنگ سبز یعنی قیمت پایین‌تر از آپارتمان‌های مشابه و میانگین منطقه عرضه شده‌اند نسبت به هفته گذشته اندکی افزایش داشته است. هرچند تعداد این نوع از واحدهای مسکونی نسبت به مجموع واحدهای عرضه شده انگشت‌شمار است، اما قرارگرفتن این واحدها در لیست آپارتمان‌های فروش، خود نشانه‌ای برای وجود شانس ملک با قیمت مناسب است.
 • پیش فروش خانه‌های چاپی

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا در حوزه صنعتی‌سازی یا همان سریع سازی مسکن یک کشور پیشرو به حساب می‌آید، اما تکنولوژی جدیدی که یک گروه ساختمانی به‌تازگی در کالیفرنیا برای احداث شهرک مسکونی سبز طراحی کرده، انقلاب در بازار ساخت و ساز به پا می‌کند.
 • وام‌های معیوب در بازار ملک

  دنیای‌اقتصاد: گزارش رسمی درباره عملکرد سیاستی دولت در بخش مسکن، از مردودی سیاست‌گذار در تحقق ۴ هدف کلیدی مرتبط با عرضه مسکن ارزان حکایت دارد. مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی آنچه قرار بود در «بافت‌های فرسوده، بازار اجاره مسکن، ساخت‌وساز و همچنین تامین مسکن کم‌درآمدها» رقم بخورد، اعلام کرد: اهداف محقق نشد یا به میزان ۱۰ تا ۲۰درصد به نتیجه رسید. در این گزارش به قطع ارتباط سازنده‌ها با وام ساخت و خانه‌اولی‌ها با وام خرید اشاره شده که علت آن، عیوب وام‌های مسکن است.
 • تکرار اما و اگر در متروی پرند

  زمان افتتاح و بهره‌برداری از متروی پرند در حالی پس از گذشت چند سال از تکرار وعده‌های دولت برای قابل استفاده شدن این مترو از سوی ساکنان این شهر جدید همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که دولت به صورت مجدد اقدام به تکرار اما و اگرها برای افتتاح این مترو در سال جدید کرده است.
 • بازیگردانان مسکن ۱۴۰۰ در وبینار «دنیای‌اقتصاد»

  «دنیای‌اقتصاد» در یک وبینار سه ساعته به معرفی بازیگردانان بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ و تشریح نقش هر کدام از آنها خواهد پرداخت.
 • طفره مالیاتی سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذار مسکن در واکنش به نقدهایی که درباره «اصرار به استفاده از مالیات فرعی» به جای «مالیات اصلی و کارآمد» مطرح است، دفاعیه‌ای منتشر کرده که حاوی ۷ استدلال غیرقابل دفاع است. انتظار می‌رفت در متن دفاعیه دولت برای تشریح علت انتخاب «مالیات بر خانه‌خالی» بابت مقابله با احتکار مسکن، دست‌کم یک جمله درباره علت عدم انتخاب «مالیات سالانه بر املاک» نوشته شده باشد. «مالیات سالانه» در خیلی از کشورها تیغ برنده برای پاک‌سازی بازار ملک از سفته‌باز و محتکر محسوب می‌شود؛ اما در بازار مسکن پراز بحران کشورمان، جای آن خالی است.
 • بازار بهاری رهن و اجاره

  بازار رهن و اجاره مسکن در طول سه هفته گذشته از نخستین ماه سال بر اساس رفتار موجر و مستاجر در برخی مناطق مورد بررسی قرار گرفت.
 • قول‌های بی‌نتیجه دولت به شهرداری پایتخت

  رئیس شورای شهر تهران گفت: در موضوع حمل و نقل عمومی و تامین و تجهیز این ناوگان مصوبات و قول‌های خوبی در دولت داریم، اما متاسفانه هیچ کدام به نتیجه نمی‌رسد.
 • فاصله تهران تا «تهران ۱۴۰۰»

  دنیای‌اقتصاد: فاصله وضعیت کنونی شهر تهران با تصویر «تهران ۱۴۰۰» که بر مبنای وعده‌ها و برنامه‌های اعضای پارلمان محلی و مطالبات شهروندان از آنها در ابتدای دوره پنجم مدیریت شهری تعیین شده بود، بررسی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر