• مختصات تقاضای مسکن ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: مختصات تقاضای مسکن در سال ۱۴۰۰، دو جزء اصلی دارد که اگر سرمایه‌گذاران ساختمانی، پروژه‌های جدید را با آن تطبیق دهند، شدت رکود موجود برای این گروه از سازنده‌ها تا حدودی تعدیل می‌شود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره آخرین وضعیت «شکل‌گیری تقاضای جدید» ناشی از ازدواج و طلاق در تهران و کشور نشان می‌دهد اگرچه میزان تقاضا با فاکتور ازدواج‌های سالانه، نسبت به ابتدای دهه ۹۰، بیش از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده، اما به‌دلیل سهم قابل توجه تقاضای ناشی از طلاق و همچنین رشد محسوس خانوارهای تک‌نفره،‌ هنوز ظرفیت برای ساخت‌وسازهای مسکونی در شهرها وجود دارد. اما ورود ناآگاهانه به این بازار -مطابق الگوی قبل- نمی‌تواند خروج موفق را تضمین کند. بسازوبفروش‌ها لازم است به «حداقل تیراژ» و «حداکثر متراژ» مورد نیاز برای دست‌کم یک‌سال پیش‌رو توجه کنند. این دو شاخص برای تهران و کل کشور برآورد شده است. نکته کلیدی، سهم خانوارهای تک‌نفره و دونفره در بازار تقاضا و همچنین وزن آپارتمان‌های کوچک‌متراژ در معاملات مسکن است.
 • طرح شهردار برای ساماندهی دست‌فروشان

  شهردار تهران گفت: در شرایط کنونی که شهروندان با تنگنای مالی و اقتصادی مواجه هستند، بخشنامه ای ابلاغ شده که اگرجایی سخت گرفته می‌شود یا ضابطه مند شود یا اگر کلا جمع می‌شود مکان دیگری برای دستفروشان انتخاب شود و در موضوع منطقه ۲۰ هم بررسی و با متخلفان برخورد شد.
 • افزایش قیمت مسکن ملی در تهران

  معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: با توجه به ضرایبی که از تابستان گذشته اعمال شده هم‌اکنون قیمت هر متر مسکن ملی در استان تهران به ۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.
 • ساعت پخش کرونا در پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: تعرفه‌های «طرح ترافیک ۱۴۰۰» در پایتخت به جای آنکه «سفرهای زائد» یا همان «رفت‌وآمد غیرکاری» به محدوده مرکزی شهر را محدود کند، مشوق قوی برای این نوع ترددها شده است. بهای اخذ مجوز روزانه «طرح ترافیک» در ۴ ساعت منتهی به ۲:۳۰ بعدازظهر، یک‌سوم هزینه استفاده از تاکسی آنلاین است. خودروهای شخصی در این بازه زمانی عمدتا قصد تهرانگردی دارند و این طرح ترافیک شبه‌رایگان باعث هجوم جمعیت به مناطق متراکم و تشدید روند شیوع کرونا می‌شود.
 • قیمت‌های پیشنهادی نجومی در مناطق لوکس

  بررسی قیمت‌های پیشنهادی برخی فروشندگان در مناطق مختلف شهر تهران از ارائه نرخ‌های غیرمتعارف توسط برخی مالکان حکایت دارد.
 • سخت‌ترین سال برای اتوبوسرانی تهران

  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با اعلام اینکه اعمال تحریم، افزایش نرخ ارز و تورم ناشی از آن، هزینه پشتیبانی، نگهداری و تامین قطعات مورد نیاز ناوگان اتوبوسرانی را به‌شدت افزایش داده است، گفت: شیوع کرونا نیز باعث کاهش ۶۰درصدی مسافران و در نتیجه کاهش قابل‌توجه درآمدهای شرکت واحد شده است.
 • لایه جدید در طرح تفصیلی

  طرح «الزام شهرداری تهران به ایجاد لایه فعالیت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه در شهر تهران» و تعیین دستورالعمل برای این فعالیت‌ها به تصویب شورای شهر تهران رسید. بر پایه این طرح شهرداری تهران موظف به تدوین دستورالعمل نسبت به استقرار شرکت‌ها و بنگاه‌های دانش‌بنیان در کاربری‌های تجاری (S) و مختلط (M) شده است.
 • علامت هوایی آغاز پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: پارسال همین موقع، کره زمین به‌دلیل ایست کرونایی رفتارهای مخرب محیط‌زیست، نفس کشید. در اوایل۲۰۲۰ به‌علت «قرنطینه و دورکاری، تعطیلی صنایع و توقف نسبی شبکه حمل‌ونقل» میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان ۲۵درصد افت کرد؛ اما پایش کیفیت هوا در ابتدای ۲۰۲۱، از برگشت «آلودگی» حکایت دارد. وضعیت فعلی برخی کشورها، شروع پساکرونا را علامت می‌دهد.
 • بازار املاک ۲ میلیاردی پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بازار خرید و فروش ملک در آستانه ورود به دوره نقل و انتقالات مورد بررسی قرار گرفت.
 • عقبگرد مسکن در ۷ کلان‌شهر

  دنیای‌اقتصاد: نبض معاملات مسکن در ۷ کلان‌شهر به «تغییرات ملکی تهران» واکنش نشان داد. تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» و داده‌های یک بازار آنلاین نشان می‌دهد در میانه بهار امسال «قیمت پیشنهادی» فروشنده‌های آپارتمان در کلان‌شهرها نسبت به پایان سال۹۹ به‌صورت میانگین بین ۲ تا ۴درصد کاهش پیدا کرده است. دسته‌ای از فروشنده‌ها البته قیمت‌ها را تغییر نداده‌اند و دسته‌ای دیگر نیز همچنان به افزایش قیمت امید دارند. دغدغه سازنده‌‌ها در شهرها مشابه نگرانی بسازوبفروش‌های تهران است. کاهش قیمت فروش در آپارتمان‌های چندساله محسوس است.
 • افزایش غلظت ازن در برخی مناطق تهران

  بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به‌تدریج امروز بر غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق افزوده می‌شود. به گزارش «ایسنا» شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارش داده است که با تداوم ناپایداری جوی تا صبح امروز (۲۵اردیبهشت) انتظار می‌رود که در بیشتر مناطق تهران کیفیت هوا در محدوده قابل‌ قبول باشد. همچنین در طول روز وزش باد موثر و گاهی شدید پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند.
 • خرابکاری در بازار مسکن نیوزیلند

  دنیای‌اقتصاد: تشخیص اشتباه درباره علت «رشد شدید قیمت مسکن» در نیوزیلند، التهاب بازار ملک در این کشور جزیره‌ای را تشدید کرد. سال گذشته سرعت افزایش قیمت خانه در این کشور ۵ میلیون نفری تقریبا ۵/ ۱برابر شد. معاملات خرید رشد کرده، اما خانه‌اولی‌ها سهم چندانی نداشته‌اند. نقص فنی مالیات ملکی، مانور تقاضای سرمایه‌ای در این بازار را موجب شده است.
 • عامل آلوده‌تر شدن هوای تهران ۱۴۰۰

  مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار کرد: اطلاعات این شرکت نشان می‌دهد کیفیت هوا در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چندان مطلوب نبوده است چراکه در فروردین سال ۱۳۹۹ کیفیت هوا ۱۴ روز در شرایط پاک و ۱۷ روز در شرایط قابل قبول گزارش شد.
 • جریمه سد معبر ساختمانی کم شد

  هیات تطبیق فرمانداری به مصوبه شورای‌شهر برای اعمال نرخ هفت‌برابری جریمه سد معبر ساختمانی اعتراض کرد.
 • قیمت‌های کاذب برخی فروشندگان ملک

  دنیای اقتصاد: برخی فروشندگان تازه‌وارد به بازار مسکن احتمالا بدون آگاهی از وضعیت بازار، نرخ‌های کاذب برای ملک خود پیشنهاد می‌دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر