آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۸۹۹

 • کلید اتصال مسکن به بورس

  دنیای‌اقتصاد: دومین مسیر بورسی برای تامین مالی «عرضه مسکن» قرار است براساس یک طرح جدید در بازار سرمایه ایجاد شود. در قالب این طرح، منابع مورد نیاز ساخت‌و‌ساز با انتشار نوعی اوراق و فروش آن به حداقل دو دسته متقاضی اصلی - تقاضای مصرفی خرید مسکن و سرمایه‌گذاران ملکی - برای سازنده تامین می‌شود و در ازای مشارکت خریداران اوراق در پروژه ساختمانی، متناسب با حاشیه سود حاصل از ساخت‌و‌ساز و رشد قیمت ملک، دارندگان اوراق نیز نفع می‌برند. بررسی‌ها اما نشان می‌دهد طی حدود پنج سال گذشته از «ایجاد مسیر اول اتصال مسکن به بورس»، فعالان ساختمانی در بازار مسکن تهران و سایر شهرها به چهار دلیل حاضر به ورود به این مسیر نبوده‌اند. این مسیر در قالب «صندوق زمین و ساختمان» ایجاد شد که اتفاقا در مقایسه با طرح انتشار اوراق سلف موازی استاندارد - مسیر جدید- دو مزیت هم برای سازنده و هم برای متقاضیان سرمایه‌گذاری دارد. هرچند استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای عرضه مسکن می‌تواند از یکسو دو چالش تنگنای مالی سازنده‌ها و رکود شدید ساخت‌و‌ساز را رفع کند و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری هدفمند سمت تقاضا را منجر شود؛ اما برای ورود سازنده‌ها به دو مسیر بورسی تامین مالی، چهار محرک لازم است.
 • خلأ قانونی برای جلوگیری از رهاشدن پروژه‌های ساختمانی

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد ساختمان‌های نیمه‌کاره و رهاشده در تهران توضیحاتی را ارائه کرد.
 • اختلال در مسیر جست‌وجوی ملکی مستاجران

  دنیای‌اقتصاد: تغییر شکل فعالیت سامانه‌های مجازی عرضه فایل‌های ملکی موجب سرگردانی مستاجران در حال جست‌وجو طی روزهای اخیر شده است.
 • حذف دستفروشان از ساماندهی پیاده‌راه‌ها

  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با انتقاد از نحوه تدوین لایحه «بهره‌برداری از پیاده‌راه‌ها» بر ضرورت تعیین تکلیف نحوه استفاده از عرصه‌های عمومی شهر و پیاده‌راه‌ها توسط تمام ذی‌نفعان از جمله دستفروشان و مشاغل بی‌کانون و سیار و توجه به حقوق عمومی شهر تاکید کرد.
 • اجاره‌بهای نازل کیوسک‌های مطبوعاتی در پایتخت؟

  عضو شورای شهر تهران با اشاره به لزوم تعیین اجاره‌بهای کیوسک‌های عرضه مطبوعات و گل و گیاه در تهران گفت: بسیاری از این کیوسک‌ها از دهه‌های گذشته با اجاره‌بهای نازل واگذار شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر