آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۸۸۴

 • روایت ۱۵ ثانیه قبل از زلزله

  دنیای اقتصاد: داده‌های دو حسگر فعل و انفعالات زمین، «دقایق قبل از زلزله ۱/ ۵ ریشتری تهران» را به تصویر کشید. اطلاعات به‌دست آمده از یک دستگاه لرزه‌ای نصب شده روی گسل مشاء -محدوده دماوند- نشان می‌دهد: حدود ۱۵ ثانیه قبل از وقوع زمین‌لرزه بامداد جمعه در شهر تهران، این دستگاه موج اولیه زلزله را از محل دریافت کرده بود. حلقه آخر کاربرد این دستگاه هنوز تشکیل نشده است. دستگاه ثبت تغییرات شتاب زمین -حسگر دوم که در حوالی میدان آزادی نصب است- نیز از عصر پنج‌شنبه تا لحظه زلزله سه نویز دریافت کرد.
 • علت بورسی افزایش «رهن کامل» در بازار اجاره

  دنیای‌اقتصاد: بازار اجاره آپارتمان‌های مسکونی در یکی، دو هفته گذشته با افزایش تعداد فایل‌های عرضه شده به‌صورت «رهن کامل» روبه‌رو بوده است. هر چند به‌طور کلی فقر فایل در بازار اجاره برای جست و جوگران این بازار دردسرساز شده است، اما افزایش نسبی آپارتمان‌های مسکونی در همین وضعیت نیز محسوس است.
 • قیمت مسکن چند درصد کم شد؟

  وزارت راه و شهرسازی درباره تغییرات قیمت مسکن در فروردین ۹۹ در شهر تهران، نرخ دوم اعلام کرد.گزارشی که این وزارتخانه درباره تغییر و تحولات بازار معاملات مسکن تهران در فروردین ۹۹ منتشر کرده به لحاظ «متوسط قیمت» و به‌تبع آن «تغییرات قیمت»، تفاوت چشمگیر با گزارش بانک مرکزی دارد.گزارش بانک مرکزی حدود دو هفته پیش اعلام شد که نشان می‌داد میانگین قیمت آپارتمان‌های شهر تهران براساس معاملات صورت گرفته در فروردین امسال ۲ درصد نسبت به اسفند سال گذشته کاهش پیدا کرده است.اما گزارشی که وزارت راه و شهرسازی روز گذشته درباره بازار مسکن تهران در فروردین ماه منتشر کرد، نشان می‌دهد:‌ میانگین قیمت واحدهای مسکونی تهران حدود ۷/ ۰ درصد نسبت به اسفند سال گذشته کاهش پیدا کرده است.
 • احتمال ورود «شهروند» به بورس

  رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از احتمال ورود فروشگاه شهروند به بورس خبر داد.مجید فراهانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم ورود شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران به بازار سهام گفت: با ورود سهام شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران به بورس نه تنها عملا مشارکت مردم در اداره شهر افزایش می‌یابد، بلکه زمینه برای شفاف‌سازی نیز ایجاد می‌شود.وی با بیان اینکه شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند باید صورت‌های مالی خود را منتشر کرده و نظارت و کنترل روی اقدامات مالی آنها افزایش می‌یابد، افزود: برخی از شرکت‌های شهرداری تهران توان گذراندن استانداردهای سازمان بورس را دارند و باید این اتفاق مهم یعنی ورود شرکت‌های شهرداری به بازار سرمایه تا پایان سال محقق شود.
 • دومین پل پایتخت برچیده می‌شود؟

  معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از تصویب شورای ترافیک شهر تهران برای برچیدن پل حافظ از محدوده خیابان کریم‌خان تا انقلاب خبر داد.صفا صبوری دیلمی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درخصوص وضعیت پل‌حافظ و احتمال برچیده شدن این پل گفت: مطالعات در مورد وضعیت پل حافظ از محدوده خیابان کریم‌خان تا انقلاب انجام شده است و از نظر ترافیکی برچیدن این پل مورد تایید است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر