آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۸۵۵

 • ماموریت کرونایی ۲۲ شهردار

  دنیای اقتصاد: ساخت وساز در پایتخت با ابلاغ «مدیریت بحران» تا اطلاع ثانوی تعلیق شد. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به‌عنوان دبیر ستاد مقابله با کرونا در مجموعه شهرداری تهران در قالب نامه‌ای آغاز یا ادامه فعالیت هر کارگاه ساختمانی را در مناطق ۲۲گانه شهر تهران به دلیل جلوگیری از امکان فراگیری بیشتر ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد و از شهرداران مناطق ۲۲گانه شهر تهران خواست تا بر اجرای این دستورالعمل به‌طور جدی نظارت کنند.
 • بازگشت خودروها به پایتخت

  همزمان با آغاز اولین روز کاری بخش زیادی از کسب و کارها در روز شنبه ۱۶ فروردین ماه، اخبار متعددی در فضای مجازی مبنی بر بازگشت ترافیک به معابر و بزرگراه‌های شهری تهران منتشر شد. انتشار این اخبار منجر به بروز نگرانی و دغدغه‌هایی در میان شهروندان پایتخت‌نشین ناشی از امکان تشدید شیوع ویروس کرونا با افزایش ترددها در سطح شهر شد. اما بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از وضعیت ترافیک معابر و بزرگراه‌های پایتخت طی ساعات اولیه روز گذشته نشان می‌دهد: هر چند حجم تردد خودروهای شخصی در معابر و بزرگراه‌های شهر در روز شنبه ۱۶ فروردین ماه نسبت به روزهای گذشته به شکل بارز افزایش پیدا کرده، اما این حجم از تردد منجر به ایجاد ترافیک به شکل ازدحام و معطل ماندن خودروها در معابر شهری نبوده است. به‌طوری‌که مقایسه حجم ترافیک در این روز از سال با ایام مشابه در سال گذشته به شدت پایین بوده است. با این حال بازگشت مجدد تعداد زیاد خودرو به معابر شهر همزمان با آغاز به کار تعداد زیادی از کسب و کارها می‌تواند یک زنگ هشدار برای مدیریت شهری از احتمال ایجاد ترافیک سنگین در بزرگراه‌‌ها و معابر شهری در روزهای آتی باشد.
 • قیمت‌گذاری بهاری در بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: بازار مسکن روز گذشته به‌صورت مجازی و با تعداد فایل‌های محدود و انگشت شمار آغاز به کار کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به علت فراگیری ویروس کرونا، بنگاه‌های املاک از هفته‌های پایانی اسفندماه سال گذشته به‌صورت خودخواسته به یک دوره تعطیلی با زمان پایان نامشخص وارد شدند.
 • پیامد تحریم‌ها برای شهرهای جهان

  شهردار تهران با انتشار یادداشتی در روزنامه گاردین تحت عنوان «تحریم‌ها مبارزه ایران علیه ویروس کرونا را فلج کرده است»، نسبت به پیامد جهانی تحریم‌های آمریکا، خطاب به همه دولت‌ها هشدار داد. پیروز حناچی در این یادداشت تاکید کرده است، ویروس کرونا که امروز به بحران جهانی تبدیل شده، مرز جغرافیایی نمی‌شناسد. بنابراین هر نوع کارشکنی از سوی یک کشور (آمریکا) در مسیر مقابله سایر کشورها با این ویروس، به انتشار بیشتر این ویروس در دنیا منجر خواهد شد. شبیه این اتفاق در سایر موضوعات شهری از جمله بحران‌های زیست محیطی قابل تکرار است.
 • چرا «روزهای پاک تهران» کم شد؟

  مقایسه آماری بهار ۹۸ و ۹۹ نشان می‌دهد شروع بهار امسال هوا به پاکی سال گذشته نبوده است. به گزارش خبرگزاری مهر برابر اطلاعات آماری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی ۱۵ روز نخست سال‌‌جاری هوای پایتخت ۹ روز در شرایط پاک و ۶ روز در وضعیت قابل‌قبول (سالم) قرار گرفته است. درمقایسه این ایام با دوره مشابه سال گذشته آمده است به‌رغم آنکه در سال‌جاری شرایط قرنطینگی ویروس کرونا و تردد کمتر خودروها در شهر تهران را در شهر شاهد بودیم اما در سال گذشته در این ایام هوای تهران ۱۴ روز پاک و یک روز سالم بوده است. اوضاع آب و هوایی در بهار سال گذشته به‌صورتی بود که تا ۱۳ خرداد ماه وضعیت هوای تهران به وضعیت ناسالم نرسیده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر