آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۸۱۷

  • ارتفاع تورم ملکی در ۲۲ منطقه

    دنیای اقتصاد: مناطق جنوبی شهر تهران در جریان معاملات مسکن طی ماه‌های گذشته از سال ۹۸، صدرنشین تورم ملکی شدند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره تغییرات قیمت مسکن نشان می‌دهد سطح فعلی میانگین قیمت آپارتمان‌های پایتخت نسبت به ابتدای سال ۲۶ درصد افزایش یافته است. در این میان، ارتفاع تورم ملکی جنوب به مراتب بیشتر از شمال است. در فاصله ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی ماه، متوسط قیمت واحدهای مسکونی در نیمه جنوبی شهر حدود ۳۰ درصد رشد کرد؛ اما میزان افزایش قیمت مسکن در همین فاصله زمانی در نیمه شمالی شهر حدود ۲۱ درصد بوده است. سبقت تورم ملکی محله‌های پایین شهر، بعد از حداقل یک سال جهش شدید قیمت آپارتمان‌های شمال شهر اتفاق افتاده است. صعود تند قیمت مسکن در سال ۹۷ به شکلی در تهران رخ داد که فاصله متعارف قیمت‌ها در مناطق مختلف از بین رفت. اکنون بازار ملک، فاز اصلاح رابطه از دست‌رفته را سپری می‌کند و اختلاف محسوس ارتفاع تورم مسکن بین دو نیمه شهر از این بابت قابل تحلیل است. ماه گذشته نیز تورم ماهانه مسکن در تهران برای برخی از مناطق جنوبی بیش از پنج منطقه اول رقم خورد. با این حال چشم‌انداز معاملات ملک با توجه به قدرت خرید بیانگر عبور از التهاب قیمتی است.
  • علت نایاب شدن «رهن کامل» در بازار اجاره

    دنیای اقتصاد: بررسی آخرین موجودی فایل‌های اجاره در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی و نزد بنگاه‌های ملکی نشان می‌دهد، فایل‌های «رهن کامل» در این بازار نایاب شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی که تعداد آپارتمان‌های عرضه شده به‌صورت رهن کامل در بازار اجاره‌بها در نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته تغییری نداشت و در یک حد قابل قبول برای پاسخگویی به تقاضای رهن کامل، فایل در بازار وجود داشت، اما در نیمه دوم سال شرایط به کلی تغییر کرد و در نیمه زمستان عملا آپارتمان‌های رهن کامل نایاب شده است.
  • «ماه عسل» پلیس و شهرداری تهران

    دنیای اقتصاد: پس از انجام دو جراحی ترافیکی در شهر تهران در قالب تغییر در ضوابط طرح ترافیک و طرح زوج و فرد سابق در سال‌های ۹۷ و ۹۸، طی یک سال اخیر میان عوامل پلیس به‌عنوان مجری ضوابط ترافیکی و شهرداری تهران به‌عنوان تدوین‌گر ضوابط طرح ترافیک جدید، اختلاف نظر شدیدی به وجود آمد. این اختلاف نظر ماه به ماه شدیدتر می‌شد تا اینکه سرانجام حدود دو ماه قبل به اوج خود رسید و به استعفای معاون سابق حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منجر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر