آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • چرا مسکن پناهگاه شد؟

  دنیای اقتصاد: گرایش حداقل ۴۰ ساله خانوارهای ایرانی به خرید سرمایه‌ای زمین و مسکن ریشه‌یابی شد. مطالعات یک اقتصاددان درباره ریشه بیرونی التهابات بازار مسکن که در دوره‌های مختلف به شکل جهش قیمت بروز کرده است، نشان می‌دهد تورم بالا در اقتصاد ایران همواره موجب شده خانوارها به دنبال یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش واقعی سرمایه‌هایشان باشند و چون بازار ملک طی همه این سال‌ها اطمینان افراد را جلب کرده، موج «تقاضای سرمایه‌ای» حاصل از آن باعث جهش‌های قیمتی شده است. مهدی برکچیان برای مهار اشتهای خریدهای سرمایه‌ای ملک، سه گام را مطرح می‌کند.
 • مهار ترافیکی «آلودگی» در دقیقه ۹۰

  دنیای‌اقتصاد: تصمیم‌گیری ترافیکی برای مهار آلودگی پیوسته چند روز اخیر به افزایش موقت بهای عوارض تردد در محدوده مرکزی شهر منجر شد.
 • ماجرای تساهل و تسامح در نظام مهندسی

  حامد خانجانی کارشناس ارشد مدیریت ساخت
  تحقق اهداف هر قانون وابسته است به انجام درست وظایف عوامل نظارتی بر اجرای آن. با توجه به قوانین و مقررات و تعیین وظایف عوامل اجرایی، بر عهده عوامل نظارتی است که نسبت به صحت انجام وظایف مجریان کنترل و نظارت داشته از انحرافات و کم‌کاری‌ها جلوگیری کنند.
 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

  مهدی خیری*: سی‌ام دی ماه ۹۵، دقایقی قبل از ساعت ۸ صبح، به تمامی ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران در محدوده مرکز شهر، ماموریت اعزام نیرو به چهارراه استانبول ارسال شد. موضوع حادثه؛ آتش‌سوزی در طبقه دهم ساختمان پلاسکو. به‌رغم تلاش واحدهای آتش‌نشانی، پس از سرایت آتش به طبقات بالاتر، سرانجام این ساختمان در ساعت ۱۱:۳۳ دقیقه فرو ریخت.
 • موافقت مجلس با دو فوریت لایحه درآمد شهرداری‌ها

  نمایندگان مجلس با تقاضای دو فوریت برای بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موافقت کرد.

بیشتر